loader-logo

E-ticaret Pazarlama Stratejileri İle Satışlara Başlamak

e-ticaret pazarlama stratejisi

E-ticaret Pazarlama Stratejileri İle Satışlara Başlamak

E-ticaret pazarlama stratejileri günümüzde daha önce hiç olmadığı kadar önemli hale geldi. Özellikle toplumun büyük bir kısmı evlerine kapanmışken, fiziki mağazalar yerlerini online mağazalara bırakmış durumda. Tahminimizce bu süreç bir süre daha bu şekilde devam edecek. Aşı yada ilaç bulunana kadar, devletler 2 aylık evde kal çağrılarından sonrada bir anda ‘’ hadi her şey sona erdi ‘’ diyemeyecek.

Mağazaların, alışveriş merkezlerinin, restoranların, kafelerin, hatta berber ve bir çok hizmet veren işletmenin bu durumdan maddi olarak ciddi zarar gördüklerini biliyoruz. Tüketim fiziki olarak neredeyse durma noktasına geldi. Bir sonraki aşamada kontrollü işletme mantığı ile izinler gelecektir. Peki ne demek kontrollü işletme mantığı?

e-ticaretin önemi

Yüksek ihtimalle, kafeler ve restoranlar gibi kalabalığın çok olduğu işletmelere sosyal mesafe koşulu getirilecek. Bu yüzden normal düzeninde 100 müşteriye bakabilen işletmeler bu sayıyı daha aza indirmek zorunda olacaklar. İşte şimdi bu kuralın tüm işletmelere uygulandığını düşünün…

Önlem amaçlı olan bu işlem, markalara beraberinde yeni arayışlar ve çözümler getirecek. Corona salgınının ülkemizde görünmeye başladığı ilk günden itibaren özellikle e-ticaret alanında bir çok yeni müşteri kazandık. Bu alanda gelen talepler ile birlikte yüzlerce hatta binlerce işletme, fiziki operasyonlarını online dünyaya adapte etmek zorunda kaldı. Buradaki asıl nokta, e-ticaret sitesi açmak değil, önemli olan dijital pazarlama stratejileri ile birlikte tüketicinin satın almasını sağlamak.

Konvansiyonel pazarlamada da olduğu gibi, dijital pazarlamada bir çok farklı disiplin aynı anda çalışır. Bu yüzden e-ticaret pazarlama stratejilerinden en önemlisi bu anlamda yetkin bir reklam ajansı ile çalışmaktır. Çünkü tek bir kişi ile değil, ekip ile birlikte başarıya ulaşabilirsiniz.

Şimdi gelin pazarlama stratejilerini biraz detaylı inceleyelim;

detaylı e-ticaret stratejileri

– Sosyal medya pazarlaması :

E-ticaret sitenizi aktif ettikten sonra, özellikle Facebook, Instagram, Twitter hatta B2B stratejiler için Linkedin gibi sosyal ağlar üzerinden aktif bir şekilde hedef kitleniz ile iletişime geçmeniz gerekir. Paylaşım stratejileri, paylaşım takvimi, rakip analizi, reklam kampanyası tasarımı, kriz yönetimi gibi bir çok detayı profesyonelce yönetmeniz gerekir.

– Arama motoru pazarlaması ( SEM )

Günümüzde insanlar satın almak istedikleri ürünleri ilk olarak arama motorlarından aratıyor. Bu gerçeği artık bilmeyen kalmadı. Google’ın başı çektiği arama motoru dünyasında, hedef kitlenizin ilgili anahtar kelimeyi aradığında karşısına çıkmanız, pazarlama stratejiniz açısından hayati önem taşıyor. Çünkü bu kişiler gerçekten sattığınız ürünü arıyor. Sosyal medyada ne kadar hedef kitlenizi detaylandırsanız da, reklamınız gösterildiğinde ihtiyacı olmayan bir kişi ile iletişim kuramayabilirsiniz. Fakat SEM (Search Engine Marketing) ile ürününüzün anahtar kelimesi arandığı anda ‘’işte burdayım’’ diyebilirsiniz. Taktir edersiniz ki SEM, bu kadar basit değildir. İçerisinde bütçenizi en verimli kullanmak adına yapılacak onlarca farklı parametre mevcut. Sloganlar, reklam metinleri, web sitesinin kuvveti, yeniden pazarlama gibi bir çok farklı deneyim sürecin parçası haline geliyor.

Arama motoru pazarlaması demişken, dünyanın en büyük ikinci arama motoru olan Youtube’u unutmayın. Burada e-ticaret sitenizin satışlarını arttıracak video reklamlar ile rakiplerinize önemli ölçüde fark atabilirsiniz.

– Arama motoru optimizasyonu ( SEO )

E-ticaret siteleri arasından sizin markanızın öne çıkmasını sağlayacak en kalıcı yöntem arama motoru optimizasyonudur. Web sitenizin Google kriterlerine uygun olarak kodlanması, hızlarının test edilmesi ve gerekli tüm çalışmaların yapılması halinde, hedeflediğiniz anahtar kelimelerde organik olarak ilk sıralarda yer alabilirsiniz. Buda tüketicilerin sizi fark etmelerini sağlar. (Konu ile ilgili blog’da yer alan diğer haberlerimizi okuyabilir, detaylı bilgi edinebilirsiniz.)

Sözün Özü;

Basitçe bir kaç dijital pazarlama enstrümanını kullanmanız halinde E-ticaret sitenizin pazarlama çalışmalarını başlatmış olursunuz. Online olarak yürüteceğiniz kampanyalar size bir anda satış olarak dönemeyebilir. Buradaki önemli nokta, reklamınızın performansını doğru yorumlamak ve ileriye dönük iletişim stratejilerinizi belirmektir. Unutmayın; E-ticaret sitesini açmak sadece bebeği doğurmaktır. Önemli olan onu besleyip büyütmek. Buda profesyonelce düşünülmüş pazarlama strateji ile olur.

Tüm soru ve görüşleriniz için ekibimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

MODD/group
Ekibi


Call Now Button
Modd Whatsapp