loader-logo

Influencer Marketing

Influencer marketing, Youtube, Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal medya kanallarında çok sayıda takipçisi bulunan internet fenomenlerinin ( ya da micro-influencer ) kendi hesaplarında markanızın ürünleri ya da deneyimleri hakkında takipçilerine bilgi vermesidir. Günümüzde sosyal medyanın çok fazla hayatımızın içine girmesi ile birlikte, kullanım sürelerimiz arttı ve öne çıkan bazı hesaplar sayesinde internet fenomeni kavramı doğdu.

Influencer Marketing Nedir ?

Bir nevi ağızdan ağıza pazarlama modelidir. Internette güvendiğimiz ve takip ettiğimiz hesaplardan markanız hakkında bilgi paylaşılması halinde, potansiyel müşterinin markanıza bakış açısı olumlu yönde değişecektir. Birçok sosyal medya kullanıcısı, reklamlardan daha çok, deneyimlerin anlatıldığı markalı mesajları daha çok önemsiyor. MODD/group olarak, markanızın hedefleri doğrultusunda, size en iyi geri dönüşleri sağlayacak influencer’lar yada micro-influencer ‘lar ile iş birliği yaparak sizi daha geniş kitlelere ulaştırıyoruz.

  • Influencer Tespiti
  • Birlikte Strateji Geliştirme
  • Sonuçları İzleme

Gibi süreçler ile markanıza doğrudan etki için çalışmalar yapıyoruz.

Influencer ile Celebrity Farklıdır.

Basit bir örnek ile, hedef kitleniz için bazen 30 saniyelik reklamlar yerine, 10 dakikalık influencer videoları çok daha anlamlı olabiliyor. Aslında influencer dediğimiz kişileri celebrity olan kişiler ile karıştırmamak gereklidir.  Influencer hesapları, takipçileri ile sürekli etkileşim halindedir. Her yerde bulunabilirler ve birçok farklı konuda etkileyici ve karar verici olabilirler. Örneğin, finansal okur yazarlık, siber güvenlik, fotoğraf teknikleri, otomotiv vs. gibi alanlarda Youtube’da çok fazla influencer bulabilirsiniz.

Neler Yapılır ?

  • Influencer’ların her zaman reklam kampanyalarınız için ünlü kimseler olmasına gerek yok; sıradan insanlar hatta hayvanlar veya komik ya da anonim hesaplar, bile kullanılabilir. Önemli olan influencer’ların kampanya ve hedef kitle ile uyum içerisinde olmalarıdır. Kampanya performansını doğrudan etkileyen şey bu hesapların sizin markanız ile ne kadar ilişkili olmasıdır.
  • Rekabetçi olmayan kuruluşlarla, onların sosyal medya kitlesinden yararlanarak, yeni müşterilere ulaşabilmek ve hedefleyebilmek adına iş birliğine gidebiliyoruz. Bunun ile ilgili birçok örnek internette mevcut.
  • Influencer’lara, ürünler veya hizmetleri objektif değerlendirmelerini elde etmek adına, onlara özgürlük alanı tanıyarak marka özgünlüğünü ve müşterilerinin güvenini kazanıyoruz.
  • Influencer kampanyaları her zaman ürün veya marka odaklı olmak zorunda değil. Alışılagelmişin dışında düşünerek ve işletmenin reklamını yapacak farklı yollar ararız.

Sosyal Medyanın Kanaat Önderleri

Sosyal medya kanallarındaki sürekli yayınları ile takipçi sayısı hayli yüksek kişilerin, belirli konularda kanaat önderi haline gelmesi çok doğal bir süreç. Hepimiz çok iyi biliyoruz ki, gündelik yaşamlarımızda bile, eşimiz dostumuz ya da aile üyelerimizden birileri bir ürün ya da hizmet hakkında deneyimlerini bizler ile paylaşınca en etkili satışlar gerçekleşiyor. Çünkü biz bildiğimiz kişilere ve sevdiğimiz kişilere inanıyoruz. Onların deneyimleri, reklamlardaki vaatlerden çok daha gerçekçi gelebiliyor. Bu sebepten ötürü, dijital pazarlama ajansı olarak MODD/group, markalara dijital bir kampanya yaparken, mutlaka en az 1 veya 2 influencer ile iş birliği yapılmasını öneriyor.

Micro – Influencer

Daha az takipçisi olan, daha fazla etkileşime açık olması ve düşük bütçeler ile çalışma imkanı olan bu hesaplar, düşük bütçeli kampanyalar için çok uygun olabiliyor. Ortalama 10k ile 50k arasında takipçi sayısına sahip hesapları micro-influencer olarak düşünebiliriz.

Macro – Influencer

Takipçi sayıları 500.000 ve üzeri takipçiler için geçerlidir. Etkileşim oranı düşük olsa da, erişim oranı çok daha fazladır. Büyük bütçeli kampanyalarda oldukça iyi verim alınabilir.

Call Now Button
Modd Whatsapp