loader-logo

blank

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu, dijital pazarlama alanında günümüzde en önemli konulardan biridir. Coversion Rate Optimization kelimelerinin baş harflerinden oluşan CRO kısaltmasıdır.

Kullanıcıların ziyaret ettikleri herhangi bir sayfada satış yapılması, form doldurulması, iletişime geçilmesi gibi konuların yanında kullanıcıların aynı sayfada yaptığı davranışlar ve bunların yanı sıra sayfada geçirilen süre gibi birçok verinin analiz yapılması dönüşüm olarak adlandırılır.

Tüm bu yaptığımız analizler sonucunda sayfamızda bulunan bir butonun boyutunu veya konumunu dönüşümleri izleyerek değiştirebiliriz.

Dönüşüm oranı optimizasyonu yaparken birçok test ve yazılım kullanılması gerekmektedir. Kullanıcıların sayfada karşısına çıkan tüm engelleri analiz ederek dönüşüm oranını yukarı çıkarmak mümkündür. Eğer doğru olmayan yöntemler izlenirse dönüşüm oranları ciddi anlamda düşüşe geçecektir. Kullanmamız gereken tüm bu dönüşüm optimizasyonları sürekli olarak yapılmalıdır. Tek seferlik olduğunda çok büyük bir etkisini görmek mümkün olmayabilir.

blank

-Varolan sitemizin bize ulaştırmış olduğu verilerin doğruluğunu test ederek başlarız. Gelecekte yapacağımız tüm analizlerin doğru olması için bundan emin olmamız gerekmektedir. Gerekli google ayarlarını yapar ve tüm google araçları ile birlikte yolumuza devam ederiz.
-Veri toplama zaman aralığı  yapacağımız A/B testlerinin olduğu süreçtir. Minimum 2 haftalık bir süreç ister. Bu süreçte test edilecek tüm veriler işlenecektir.
-Dönüşüm oranlarının değerlendirilmesi gerekir. Yaptığımız test ve analizlerin sonucuna göre var olan dönüşüm oranları değerlendirilerek sonuca bakılır.
-Araştırma ve analizleri tamamladıktan sonra ulaşmak istediğimiz hedef doğrultusunda bir plan oluştururuz.
-Oluşturduğumuz planı zaman aralığını belirleyerek doğru kullanıcı segmentlerine uygulamamız gerekir.
-Testi minimum 1 haftalık süre ile başlatırız. Dönüşüm oranlarındaki artış kısa sürede görülebilir.
-Testin yeterli seviyeye ulaştığını gördüğümüzde testi sonlandırıp yeni test kurgularına başlayabiliriz.

Test bize örneğin 3 hafta gibi bir sürede %5 – %10 arasında bir artış gösteriyorsa, testi sonlandırabiliriz.

Call Now Button
Modd Whatsapp