loader-logo

Sosyal Medya Danışmanlığı

Sosyal Medya Danışmanlığı detaylarına girmeden önce, bazı rakamları bilmemizde fayda var. Neden sosyal medya bu kadar önemli ve hayatımızın bu kadar içinde ?

İçeriklerin gündemi belirlediği bir mecra olan sosyal medya, bugün hemen hemen her markanın önemini bildiği bir alandır. Her markanın sosyal medyadan bir beklentisi vardır. Eğer bu beklenti iyi tasarlanmış bir sosyal medya stratejisi olmaz ise, gerçekleşmesi çok zor olur.

  • Dünya nüfusunun %50’ye yakını sosyal medya kullanıcısı. Bu inanılmaz bir oran.
  • İlk 3’de Facebook, Youtube ve Instagram var.
  • Sadece Instagram kullanıcı sayısı 1 milyarı aştı.
  • Linked-in iş dünyası odaklı olmasına rağmen kullanıcı sayısı 600 milyonun üzerinde.
  • Türkiye’de ise durum biraz daha farklı. Youtube %92’lik kullanım oranı ile 1.sosyal medya platformu
  • Ardından %84 Instagram ve %82 Facebook devam ediyor.
  • Türkiye’de her gün 2 saat 45 dakika sosyal medyada zaman geçiriyoruz.
  • Tüm dünyadaki şirket ve işletmelerin yaklaşık %50’si düzenli olarak hikaye ve paylaşım yapmaktadır.
  • Son olarak da ilginç bir bilgi vermek istedik. 2019 verilerine göre Facebook saniyede 323.12 dolar kazanmaktadır.

Rakamlar sosyal medyayı markalar için olmazsa olmaz hale getirmektedir. Sosyal medya platformlarının itibar ve satış anlamında önemli hale gelmesi, her markayı bu işler için bir ajans ile çalışmaya zorluyor.

Neden Biz ?

MODD/group olarak sosyal medya kanallarında hem tasarımsal hem de içerik üretimi konularında Türkiye’nin önde gelen markalarına hizmet veriyoruz. Sosyal medya yönetimine başlamadan önce paylaşım takvimi oluşturuluyor ve bu plan dahilinde aylık olarak markalara etkileşim raporlaması sunuyoruz.

Daha detayına inecek olursak;

Ülkemizde içerik okunması pek sevilmez. Dolayısı ile sosyal medya paylaşımlarımızı oluştururken genellikle bilgiyi farklı parçalara böleriz. Mümkün olduğunca görsel ağırlıklı bir yönetim anlayışı içinde gerektiği kadar bilgiyi sunmaya çalışırız.

1- Samimi dil oluşturuyoruz

Yapılan araştırmalara göre internet kullanıcıları kurumsal duruşun yanı sıra, samimi bir iletişim dili kullanan markalar ile daha rahat iletişime geçiyorlar. Sosyal medya üzerinden tüketiciler soru sorduklarında onlara kişi profili samimiyetinde cevaplar veriyoruz.

2- Tasarım İle Farklılaştırıyoruz

Aynı sosyal medya mecrasındaki rakiplerinizi inceliyor, onlardan farklı tasarım alternatifleri geliştiriyoruz. Hedef kitlenizin ilgisini çekebilecek tasarımlar ile etkileşim oranınız daha fazla oluyor.

3- Güncel Konuşan Marka Olmalısınız

Sosyal medya paylaşım takvimini oluşturduktan sonra, haftalık düzenli olarak 4 ya da 5 paylaşım gerçekleştiriyoruz. Buradaki paylaşım sıklığı markanın ürününe, sektörüne ve kategorisine göre değişiklikte gösterebilir. Paylaşım yapılmayan günlerde mutlaka hikaye paylaşımları ile de markanızı hedef kitlenize hatırlatıyoruz.

4- Sosyal Medya Analiz Araçları İle Etkili Raporlar Hazırlıyoruz

Bütçenizi optimize kullanmak adına, gerek reklam kampanyaları esnasında gerek de düzenli yönetim yapıldığı zamanlarda bile, monitoring araçları kullanarak takipçilerinizin markanız ile etkileşim hareketlerini inceliyor, yeni stratejiler geliştiriyor ve sizler ile paylaşıyoruz.

Platforma göre içerik geliştiriyoruz

Kullandığımız sosyal medya kanallarının her birinin farklı bir tarzı vardır. Youtube’da faydalı bilgiler için videolar düzenlerken, Linked-in’de iş dünyasının ilgisini çekebilecek içerikler oluşturuyoruz. Hedef kitleniz sizi Instagram’ da gördüğünde farklı içerikler ile karşısına çıkarken, Twitter’da toplumsal bir konuda duyarlılığınızı gösteren bir mesajla karşılaştığında sizin için oluşturduğu olumlu algı daha da güçlenecektir.

Kanallar Arası Geçiş

Youtube’ da ürettiğiniz içeriklerin 1 dakikalık versiyonlarını hazırlayıp Instagram takipçileriniz ile paylaşıyor, videonun devamı için onları Youtube kanalınıza yönlendiriyoruz. Bu sayede takipçileriniz sizi her platformda takip ederken aldığınız etkileşim de artıyor.

Size ait bir hashtag

Hashtag’ler sosyal medya dünyasının en önemli iletişim araçlarıdır. Bu sayede hedef kitlemizi bulur ve onlara özel stratejiler geliştiririz. Etiket seçiminde profesyonel araçlar kullanılarak, en uygun ve en popüler etiketlere markanız için paylaşımlarınızda yer veriyoruz. Aynı zamanda markanıza özel bir hashtag belirleyerek de sizi o etiket ile bütünleştiriyoruz. Örneğin, bir inşaat markası iseniz, sizin için genel olarak seçtiğimiz etiketlerin haricinde, her paylaşımınızda kullanılacak bir motto hashtag belirliyoruz. #yatırımınadresi gibi.

Sosyal medya ile ilgili daha fazla bilgi için, blog bölümümüzdeki ‘’ Etkili 15 Sosyal Medya Stratejisi ‘’ haberimizi de okuyabilirsiniz.

Sosyal Medya Danışmanlığı Paketlerimizi İnceleyin

MODD/group olarak, sosyal medya yönetimleri için oluşturduğumuz çeşitli sosyal medya paketlerimiz mevcut. Markanız için ideal paketi belirlemek için bizim ile iletişime geçebilirsiniz.

Call Now Button
Modd Whatsapp