loader-logo

Sosyal medya ajansı markanıza ne kazandırır ?

sosyal-medya-ajansi-markaniza-ne-kazandirir-modd-group

Sosyal medya ajansı markanıza ne kazandırır ?

Günümüzde sosyal medya kullanımının artmasıyla birlikte Sosyal Medya Ajansları gittikçe çoğalmakta… Temelde yapılan iş sosyal medya hesabı yönetmek gibi algılansa da, işin aslı pek de öyle göründüğü gibi değil.

Gelin sıfırdan bir markanın sosyal medya’da nasıl bir yol izlemesi gerektiğini inceleyelim.

1- Hesapların oluşturulması

Burası en kolay süreçtir. İsim seçiminde dolu olan bazı isimler ile karşılaşılabilir bu noktada tire(-)
alt tire (_) vs gibi ayrımları tercih etmeyiniz. Onun yerine ‘’Türkiye’’ vs gibi ekler getirmeniz daha uygun olacaktır.

2- Hedef kitleye yönelik markanın konuşma dilinin oluşturulması.

Sayfanın hangi kullanıcılara yönelik olduğu, hedef kitlenin sosyal medyada aktifliği, sayfanın ürün pazarlamaya mı yönelik yoksa markalaştırmaya mı yönelik olduğu gibi birçok soruya cevap verilmelidir. Bu hedeflemeye göre ses tonu tasarlanmalıdır.

3- Rakip Analizi Yapılması

Tüm rakipler dikkatle incelenerek, paylaşım sıklıkları, tasarım detayları ve yorum yönetimi vs. gibi konulardaki etkinlikleri takibe alınmalıdır.

sosyal-medya-ajansi-markaniza-ne-kazandirir-modd-group1

4- İçerik Takvimi Oluşturma

Tasarım sosyal medyada en çok öne çıkmanız gerek unsur. Belirli bir tasarım layout çalışmanız olması gerekmektedir. Mesela, özel günler için ayrı, haftalık merhaba için ayrı, son dakika konular için ayrı tasarımlar belirleyebilirsiniz.

5- Sabitlenmiş hikayeler ve sayfa tasarımı

Instagram, facebook, linked-in, youtube ve twitter gibi birçok platformda sayfanızın cover görseli, tasarımı ve postların tasarımları öne çıkmanız için çok önemlidir. Özellikle oldukça popüler olan Instagram’da, sabitlenmiş hikayeleri özelleştirerek markanızı daha yaratıcı gösterebilirsiniz.

6- Etiket Seçiminin Önemi ( Hashtag )

Etiketler sosyal medyadaki anahtarlarımızdır. Özellikle Instagram için çok iyi hastag stratejinizin olması gerekiyor. Markanızın anahtar kelimelerini dikkatle seçin ve etiketlerinizi buna göre oluşturun. Çok sayıda etiket kullanmayın. Rakiplerinizin etiketlerini inceleyin ve en önemlisi de popüler ve az kullanılan etiketleri birleştirin. Genel olarak 10 adeti geçmemeye çalışın.

7- Video İçerikler Oluşturun

Sosyal medya ajansları ile çalışırken mutlaka video içerik oluşturmalarını isteyin. Haftalık içerik takviminde hem story’de hem de paylaşım olarak video içeriklere yer verin. IG TV ve Youtube da videolarınızı paylaşın.

8- Reklam Kampanyası İle Markanızı Büyütme

En hızlı ve en uygun maliyet ile kalabalığı dahil edebileceğiniz mecra olan sosyal medya’da reklam kampanyası oluştururken dikkate olmanız gereken çok fazla unsur var.

– Stateji
– Söylem
– Tasarım
– Hedefleme
– Yönetim
– Raporlama
– Takipçi arttırma

vs gibi çok önemli konular mevcut.

Bu noktada sosyal medya ajansı size doğru yol haritası çıkarmalı ve büyüme stratejinize destek olmalıdır. Fakat buradaki bir önemli konuda, sosyal medya bireylerin olduğu bir mecra olduğu için markalar da yer alırken daha samimi, içten, özür dilemesini bilen, insan vari bir yaklaşım içinde olmalılar. Çok fazla satış ve kurumsal söylemler içeren markalar hedef kitleniz için uygun olmayabilir. Burada sosyal medya ajanslarının en çok dikkat etmesi gereken konuların başında bizce bu geliyor.


Call Now Button
Modd Whatsapp