loader-logo

B2B Pazarlama Yaparken Göz Ardı Edemeyeceğiniz Öneriler

b2b pazarlama

B2B Pazarlama Yaparken Göz Ardı Edemeyeceğiniz Öneriler

B2B pazarlama , nihai tüketiciye yapılan iletişim çalışmalarının yanısıra, markalar arasındaki ticaretin arttırılmasına yönelik yapılan işlerin bütününe denir. Bugün MODD/group Blog’da sizin için B2B ( Business to Business ) pazarlama yaparken işinize yarayacak önemli ipuçlarını değerlendiriyoruz.

Günümüzde şirketler arası satış pazarlama çalışmaları yaparken bir çok marka, farklı metodlar deniyor. Geniş açıyla bakmak gerekirse, pazarlamayı nihai tüketiciye yaptığınızda karşınızdaki kişi bir insan olacaktır, fakat B2B karşınızdaki kişi tüzel bir kişilik yani şirkettir. Dolayısı ile dinamikleri de farklıdır. Şirketler ile iletişim kurarken karşınızda birden fazla kitle bulunur. Şirket patronu, çalışanlar, satın alma gibi bir çok birim işin içine girer. İşte bu noktada yapılan pazarlama çalışmaları sizi benzer hizmeti veren rakiplerinizden farklılaştıracaktır.

b2b dikkat edilmesi gerekenler

B2B pazarlama yaparken stratejik çözüm ortaklığı yapılabilmesi çok önemli. En kaliteli ürün, en iyi fiyat, en uygun ödeme planı vs gibi değer yaratacak bir çözüm ortağı olunabilmesi gerekiyor. Bu noktada pazarlamaya başlamadan önce her markanın dijital dünyada kendini çok iyi anlatabilmesi gerekiyor. Özellikle B2C ( Business to Customer ) pazarlama yapan markaların bu konuda B2B markalara göre daha fazla mesafe aldıklarını söyleyebiliriz. Şirketler A’dan Z’ye markanın her aşamasını profesyonel iletişimciler tarafından elden geçirerek şirketin doğru anlatımını sağlamaları gerekir.

– Websitesi
– Katalog, broşür
– Sosyal medya
– Tanıtım filmi
– İçerik Geliştirme
– Data Marketing
– E-mail Marketing
– Saha Pazarlaması
(Liste daha uzayabilir.)
Gibi birçok tanıtım araçlarının markanın dinamiklerine göre son teknoloji ile iletişim profesyonellerince modernize edilmesi gerekir.

B2B Pazarlamayla İlgili Bilmeniz Gereken Veriler

– Mobil uyumlu bir marka olmak günümüzün en önemli kriterlerinden biri. Y kuşağının %84’ü B2B için alışverişlerinde mobil kullanımını önemsiyor. X kuşağı için bu oran %76, baby boomer denilen 50 yaş ve üzeri olan kitle için bile bu oran %50’nin üzerinde.

b2b bilmeniz gerekenler

– B2B pazarlama için yapılan araştırmaların %73’ü arama motorlarından geçiyor. Buda bize, içerik pazarlaması, seo ve sem gibi önemli pazarlama araçlarını profesyonel kullanılması gerektiğini gösteriyor.

Linked-in özellike B2B pazarlamada en önemli sosyal medya mecrası. Burada oluşturacağınız şirket profilinde faydalı içerikler üretebilirsiniz.

İçerik pazarlaması (content marketing) her geçen gün B2B alanındaki etkisini arttırıyor. Başarılı pazarlama yapan şirketlerin %89’u bu yöntem ile yeni müşterilere erişebiliyorlar.

B2B Pazarlama Yöntemleri

1- Websitesi
2- Sosyal medya kanallarının aktif kullanılması
3- Arama motoru optimizasyonu ( SEO )
4- Dijital reklamlar ( Linkedin, Instagram vs )
5- E-mail pazarlama
6- E-Bülten
7- Sms pazarlama
8- Mobil uygulamalar
9- Eğitim, Event, Organizasyon
10- İçerik pazarlama

Daha fazla bilgi için ekibimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

MODD/group
Ekibi


Call Now Button
Modd Whatsapp