loader-logo

Corona Sonrası Pazarlama ‘nın Yeni Trendleri

corona sonrası pazarlama

Corona Sonrası Pazarlama ‘nın Yeni Trendleri

Corona sonrası pazarlama da çok köklü değişiklikler yaşanacak. Post corona kavramına şimdiden alışmamız gerekiyor. Zira bu terim önümüzdeki yıllarda bir devre ismini verecek gibi duruyor. Uzak geçmişten hatta atalarımızdan bahsettiğimizde, yerleşik düzene geçişin insan ırkının üzerindeki etkilerine hepimizin kulaş aşinalığı vardır. Yada günümüz dünyasını anlamak için önemli bir kırılma noktası olan sanayi devrimini de biliyorsunuzdur. En yakın örnek olan ‘’11 Eylül Sonrası Dünya’’ kalıbını bilmeyen yoktur. Maalesef corona salgınıda hayatımızdan öylece çıkıp gitmeyecek. Bu çok net belli oldu. Post Corona artık yeni kalıbımız.

2020 yılında dünyayı saran salgın ile bir çok değişime tanıklık ediyoruz. Sosyolojik, psikolojik ve ekonomik olarak bir çok farklı alanda yeni bir çağa girmiş gibiyiz. Mesela hiç olmadığı kadar dijital olduğumuza kim karşı çıkabilir ? – Kimse.

corona ve pazarlama

Parmakla sayılacak kadar sektör bu süreçte etkilenmemiş olsada, bildiğimiz tüm alanlardaki markalar bu durumdan ciddi yaralar almış görünüyor. Bu durumda post corona sonrası pazarlama ve reklamcılık stratejilerinde de değişimler görüleceğine kesin gözüyle bakıyoruz. Bu senaryoya göre satış odaklı ve müşterilerin kasasını dolduracak söylemlerin öne çıkacağını düşünüyoruz. Reklam ajanslarının uzun bir süredir ödül almak için ürettikleri reklamlar yerini satış yaptıracak reklamlara bırakıcak. Pazarlama dijital yada konvansiyonel fark etmeksizin fayda odaklı işlere yoğunlaşacak.

1- Post Corona Sonrası Online Ticaretin Yükselişi

Özellikle evimize kapandığımız günler bize bir çok şey öğretti. Aynı zamanda yeni alışkanlıklar kazanmamızı da sağladı. Bunların içinden en önemlisi dijital dünyaya daha fazla entegre olmak. Post corona sonrası fiziki mağazalar, e-ticaret markalarının gerisinde kalacak. Online alışverişe daha fazla alıştık ve bu alışkanlığımız salgından sonrada yükselişine devam edecek.

2- Freelance Çalışmak Yeni Trendlerden Biri Olacak

Milyonlarca insanın evine kapanmaları sayesinde bir çoğumuz işlerimizi evimizden çözümlemeye çalışıyoruz. İlk hafta zorlanmış olsak da, ikinci ve üçüncü haftadan sonra hemen hemen hepimiz bu duruma ayak uydurduk. Özellikle ekonomik bozuklukların corona sonrası devam edeceğini düşünürsek, dünya çapında milyonlarca insan işsizlik problemi ile karşı karşıya gelecek. Buda ‘’freelance’’ kavramını yükselişe geçirecek.

corona virüsü ve sağlık

3- İçe Dönük Ekonomiye Dönüş İle Yerel Ajansların Yükselişi

Salgından en çok etkilenenler listesinin başında global markalar geliyor. Görünen o ki , salgın sonrasında küresel ölçekte bir arz-talep dengesizliği yaşanacak ve global markalar bu durumdan ciddi şekilde etkilenecek. Evimizde otururken yaşamsal ihtiyaçların dışında alışveriş çılgınlığı yaşamıyor olmamız yine bizim alışveriş alışkanlıklarımızı etkileyecek ve belki de daha az tüketmeye başlayacağız. Ayrıca Avrupa Birliği’nden gördüğümüz üzere, salgın sürecinde her ülke kendi başının çaresine bakıyor. Bazı ülkelerin yardımlarını görsek bile, bu süreç büyük ölçüde ülkelerin kendi içindeki mekanizmalar ile çözümlenmeye çalışılıyor.

Dünya sağlık örgütü, IMF gibi kuruluşlar şu an ülkeler için sadece isimden ibaret. Hal böyle olunca post corona sonrası ülkeler kendi kendilerine yetebilme kapsamında bir çok yerel markaya yatırım yapacak. Global markaların yerine milli üretimlere odaklanılacak ve yurtiçi markalarının yükselişi yaşanacak. Bu durumda, yerel ajansların da yükselişini görebiliriz. Ülkesinin dinamiklerini daha iyi çözümleyen reklam ajansları için bu süreç bir fırsat olacak gibi görünüyor.

4- Doğaya Dönüş ve Çevreye Duyarlı Fikirlerin Yükselişi

Milyonlarca insanın evine kapanması ve üretimin durma noktasına gelmesi, uzmanların açıklamalarına göre doğanın işine gelmiş gibi görünüyor. Hava kirliliği gibi çok önemli bir konuda büyük iyileşmeler görülüyor. Post corona sonrası yeşili destekleyen fikirler, geri dönüşüme odaklanmış iş kolları ve girişimlerin yükselişini gözlemleyeceğiz. Bu anlamda toplumsal duyarlılık büyük ölçüde yükselmiş görünüyor.

corona önlemleri ve sonrası

Önümüzdeki günlerde ‘’ For A Better Planet ‘’ fikirlerini kapsayan girişimlerin çoğalmasına tanık olacağız.

Liste bu şekilde devam ediyor…

5- Lüks Tüketim Yerini Bilinçli Tüketime Bırakacak

6- Sigara Tüketimi Azalacak

7- Spor ve Sağlık Sektörü Yükselecek

8- Organik Tarım Büyüyecek

9- Büyüklük Yerini Çevikliğe Bırakacak

10- Genç Liderlerin Sayısı Yükselecek

11- ‘’Activism’’ Yükselecek

12- Veri ve Verinin Güvenliği Daha Çok Önemsenecek

13- Sosyal medyanın gücü ve etkisi artacak

Liste daha da uzayabilir. Fakat temel olan gelişmeler bence bu alanca yaşanacak.

Değerli Zamanınız İçin Teşekkürler.

Cem Has
Ajans Başkanı


Call Now Button
Modd Whatsapp