loader-logo

Sosyal Medya Danışmanlığı İle Markanızı Hızla Büyütmenin İpuçları

sosyal medya danışmanlığı

Sosyal medya danışmanlığı ile ilgili merak ettikleriniz ve markanızı başarıya ulaştırıcak önemli detayları sizler için bir araya getirdik.

Sosyal medya danışmanlığı, günümüzün en popüler iş kollarından biri haline geldi. Özellikle önü kesilemez bir şekilde artan sosyal medya üyelikleri artık tüketiciler için en önemli mecra. Hal böyle olunca markalarda dijital dünyanın nimetlerinden faydalanmak için ellerinden geleni yapıyor. Peki doğru sosyal medya danışmanlığı nasıl yapılır ? Rakiplerinizden öne çıkmak için profesyonel destek şart mı ? Gelin bu yazımızda konuyu tüm detaylarıyla inceleyelim.

sosyal medya danışmanlığının önemi

Neden Sosyal Medya Danışmanlığı Gerekli ?

Çok değil, bundan 10 yıl önce hayatımızda aktif olmayan sosyal medya platformları, bugün hayatımızın en önemli parçası. Son yıllarda bildiğimiz mecralardan uzaklaştık ve dijitalin büyülü dünyasına kendimizi kaptırdık. Bu yüzden markalar da bu gelişmeler ışığında dijital dünyada yeni konumlandırma stratejileri üretmek zorunda kaldılar.

Bilgi alma, satın alma ve daha bir çok alışkanlıklarımız şekil değiştiriyor. Bunun ile doğru orantılı bir şekilde bugün milyarlarca insanın kullandığı sosyal medya platformlarında artık milyonlarca ticari hesap bulunmakta.

Fakat yalnızca profesyonelce planlanmış bir sosyal medya hesabı ile markaların başarıya ulaşmaları mümkün.  İçerik, zamanlama, reklam yönetimi, raporlama gibi unsurları başarılı bir reklam ajansı desteği ile yönetirseniz, marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı %100 arttırabilirsiniz. Biraz önce milyarlarca kullanıcı ve milyonlarca ticari hesabın varlığından bahsettik, işte bu noktada artık sadece var olmak yetmiyor. Fark yaratan, değer üreten, tüketiciler ile samimi iletişim kuran, kriz yönetimlerini başarılı yöneten markalar bir adım öne çıkıyor.

profesyonel sosyal medya yönetimi

Sosyal Medya Danışmanlığı’nı Bireysel Hesaplarınızı Yönetmek İle Karıştırmayın!

Hepimizin en azından bir kaç sosyal medya hesabı bulunmakta ve kendi deneyimlerimize göre hesaplarımızı yönetmekteyiz. Markaların sosyal medya yönetimi ise kişisel hesaplar ile aynı değildir, tamamen farklı ve profesyonelce ele alınması gereken bir konudur.

Bireysel Hesaplarınız Marka Hesaplarınızdan Neden Farklıdır?

 • Marka hesaplarınız için öncelikle strateji belirlemeniz gerekir. Bireysel hesaplarınızda ise, hobilerinize göre yada günlük hayatınıza göre paylaşımlar yapabilirsiniz.
 • Marka hesaplarınız için paylaşım takviminiz ve paylaşım saatlerinizin belirlenmiş olması gerekiyor. Bireysel hesaplarınızda ise, dilediğiniz zaman canınız ne istiyorsa paylaşabilirsiniz.
 • Marka hesaplarınızda potansiyel müşterileriniz ile iletişim kurarsınız. Bireysel hesaplarınızda ise, aileniz yada yakın arkadaşlarınız ile iletişim kurarsınız.

Liste çok daha uzayabilir ama umarım işin ciddiyetini anlatabilmişizdir. Ayrıca profesyonel sosyal medya danışmanlığı sadece markanızın ürünlerini gösteren, birazcık da tasarım içeren yönetim şekli de değildir.

profesyonel sosyal medya danışmanlığı

En Önemli 15 Madde İle Profesyonel Sosyal Medya Danışmanlığı

 • Strateji Belirleme
 • Tasarım ve Ses Tonu Çalışmaları
 • Hedef Kitle Analizi
 • Hashtag Seçimleri
 • Video İçerik Üretimi
 • Yorum ve Geri Dönüş Template Çalışmaları
 • Paylaşım Takvimi Oluşturma
 • Değer Odaklı İçerikler Oluşturma ( faydalı bilgiler )
 • Özel Günler Özel İlgi Gerektirir ( 29 Ekim, 30 Ağustos vs gibi )
 • Kriz İletişimi
 • SEO Optimizasyonu ( Backlink ve Youtube SEO )
 • Reklam Kampanyası Tasarımı
 • Performans Yönetimi
 • Raporlama ve Hedef Oluşturma
 • Organik Takipçi Analizi

Önemli Olan Var Olmak Değil, Aktif Olmak

Sosyal medya ağları markaların başarısında önemli rol oynamaktadır. Bir marka sahibi iseniz, bu konuyu ciddi olarak ele almanızın tam zamanı. Bildiğiniz sosyal medya mecralarında var olmak işinize katkı sağlamayacaktır. Önemli olan aktif olarak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırmak için belirlenmiş bir plan ile yola çıkmanız.

Bu sayede;

 • Markanızı tanıtma
 • Ürünlerinizi pazarlama
 • Yeni müşteriler kazanma
 • Takipçileriniz ile anlık iletişim kurma
 • Rakiplerinizden öne çıkma
 • Kısa zamanda hedeflerinize ulaşma

Gibi bir çok avantajı elde edebilirsiniz.

sosyal medya çoklu hesap yönetimi

Çoklu Platform Yönetimi

İşin kolayına kaçmak tüketiciler tarafından hissedilir. Bildiğimiz gibi sosyal medyada farklı mecralar mevcut ve hepsinin dinamikleri birbirinden farklı. Mesela Linkedin ile Instagramı ele alırsak, ne demek istediğimizi daha iyi anlatmış oluruz. İş insanlarının bir araya geldiği Linkedin’de üretilen içerikler, Instagram’da yeteri kadar ilgi göremeyeceği gibi tam tersi içinde aynı sonuç geçerli olabilir. Her ne kadar bazı monitoring programları sayesinde bir paylaşımı birden fazla sosyal medya mecrasında paylaşabilecek imkanımız olsa bile, MODD/group Reklam Ajansı olarak, her zaman olmasa da, belirli zamanlarda farklı mecralara yönelik içeriklerin üretilmesini öneriyoruz.

Uluslararası Hesaplar İle Pazarınızı Büyütün

Sosyal medya için ‘’ sky is the limit ‘’ dersek deyim yerinde olur. Ürününüzü yada hizmetinizi yurtdışındaki hedef kitleniz ile buluşturabilir, potansiyelinizi daha çok büyütebilirsiniz. Profesyonel sosyal medya danışmanlığı ile, uluslararası hesaplar açabilir, yabancı hedef kitlenize yönelik stratejiler ile markanızı dünyaya açabilirsiniz. Çok uluslu markalar çoğu zaman ingilizce olarak tek hesapta tüm trafiği toplayabiliyorlar fakat bu her marka için uygun olmayabilir

Örneğin Türkiye’de hizmet veren bir hastane iseniz, yurtiçi ile yurtdışı pazarlama stratejilerinin farklılık gösterebileceğini tahmin edersiniz. Bu yüzden paylaşımların içerikleri ve hedeflemeleri tamamen farklı olacaktır. Profesyonel sosyal medya danışmanlığı ile ürünlerinizi yada hizmetlerinizi yabancı odaklı konumlandırmanız size avantaj sağlayacaktır. Aynı zamanda yurtdışına yapacağınız reklamlar içinde global bir hesabınızın olması tüketicinin güveni açısından önemlidir.

Sosyal Medyadan Satış Yapın

Facebook ve Instagram son dönemde eklediği özellikler ile sosyal medya üzerinden alışverişi mümkün hale getirdi. Özellikle Instagram’da kullanıcıların %60’ı ( 600 milyon insan ) yeni ürünler arıyorlar ve bu özellik, ürün satan markalar için önemli bir fırsat. Tüketiciyi bulunduğu platformdan koparmadan alışveriş yapma imkanı sağlayan bu özellik markalar için neden bu kadar önemli ?

 • Websiteleri güven vermeyebiliyor ve Instagram üzerinden alışveriş yapmak daha güvende hissettiriyor.
 • Kullanıcı internette istediği ürüne hemen erişmek istiyor ve zaman kaybı yaşamak istemiyor
 • Kullanmaya aşina olduğumuz kanallar aracılığı ile yaptığımız alışverişlere daha hızlı karar verebiliyoruz. Buda satın alma sıklığımızı ve alışkanlıklarımızı değiştiriyor.
 • Takipçi & Satış Odaklı İletişim
sosyal medyada satış yapın

Sosyal medyada zaman zaman stratejik değişiklikler yapmak durumundasınız. Hiç takipcisi olmayan bir hesap güven vermeyeceği için haftanın belirli günleri takipçi odaklı içerikler tasarlamak zorundasınız. Satış ve takipçi odaklı içerikler çoğu zaman farklı yaklaşımlar gerektirir bu yüzden içerik takviminizi her ikisini planlayarak oluşturun.

Reklamlarınızı da bu anlamda ikiye bölerek hem satış odaklı reklam, hemde takipçi odaklı erişim reklamlar planlayarak her ikisinde de kazanımlar elde edebilirsiniz. Ayrıca takipçi noktasında internette oldukça fazla yer alan takipçi satın alma işlemlerinden uzak durun çünkü bu işlemler tüketiciler tarafından rahatça algılanabileceği gibi, markanızın yasaklanmasına ve hesaplarınızın kapanmasına sebeb olabilir.

Unutmayın; tüketiciler markanızın sosyal medya hesabını ziyaret ettiği zaman, her alanı başarı ile kullanmış olmanız, size güven, takipçi ve satış olarak geri döner.

Kullanıcı Hikayeleri

instagram kullanıcı hikayeleri

Hesabınız içerisinde sıkça satış yada hizmet verdiğiniz mutlu müşterilerinizi paylaşarak, potansiyel alıcılara daha fazla güven vermiş olursunuz. Tesmimonial olarak adlandırdığımız bu süreçler için özel tasarım hazırlayarak kurumsal kimlik bütünlüğünde paylaşım yapmayı unutmayın.

Samimi Özet

Sosyal medya danışmanlığı profesyonelce ele alındığı zaman tek başına bile önemli bir pazarlama silahına dönüştürülebilir. Bunun sağlaması için Instagram’dan ortaya çıkan markaların başarı hikayelerini örnek alabilirsiniz. MODD/group Reklam Ajansı olarak 2019 yılında bir çok markanın organik büyümesini sağladık ve sosyal medyada kısıtlı bütçeler ile satışlarını katlamayı başardık.

Tüm merak ettikleriniz ve daha fazla bilgi için sosyal medya ekibimiz ile dilediğiniz zaman iletişime geçebilirsiniz.

MODD/group
Ekibi


Call Now Button
Modd Whatsapp