loader-logo

Etkili Youtube Reklamları ile Yeni Müşteriler Kazanın

etkili youtube reklamları

Etkili Youtube Reklamları ile yeni müşteriler kazanın

Etkili youtube reklamları denince ilk akla gelen yayınlamış olduğunuz videolar ile ürün veya hizmetlerinizi daha fazla kişiye tanıtarak daha fazla müşteri elde etmek olacaktır.

Bu kesinlikle doğru fakat çok daha fazlası var. Bu reklamların size kattığı en büyük değer, marka bilinirliğinizi arttırmak olacaktır.

Marka bilinirliği arttığında, ürün ve hizmetleriniz sadece videolar ile değil direkt olarak web siteniz veya sosyal medya mecralarından da yeni geri dönüşler elde edecektir.

Bknz: Markalar için youtube kanalı

Neden Youtube Reklam Tercih Edilmeli?

Youtube günde 2 milyar kullanıcı tarafından ziyaret ediliyor. Televizyon kanallarının rakibi diyebiliriz. Bu durum kullanıcılara ulaşmak için tercih edilmesi gereken reklam kanallarından biri olduğunu ispatlamaktadır.

Şimdi bir televizyon kanalına reklam verdiğinizi düşünelim. Bu reklamın izlenme sayısını ölçmeniz mümkün değil. Reklamın, sizin ürün veya hizmetlerinize ihtiyacı olan kişilere gösterilip gösterilmediğini bilmenizde mümkün değil.

Ancak youtube reklamlarında durum öyle değil. Gelin reklam modellerini inceleyelim ve nasıl düşük bütçelerle yüksek geri dönüşler alıyoruz, hep birlikte bakalım.

Youtube Reklam Modelleri

Kısaca youtube reklam modellerinden bahsederek, bizim için en uygun reklam modelini bulalım ve en düşük maliyet ile en fazla geri dönüşü sağlamayı hedefleyelim.

1-Görüntülü Reklam Modeli

youtube görüntülü reklam ağı

Sayfanın sağ tarafında çıkan reklam modelidir. Sadece masaüstünde görüntüleniyor olması dezavantajı olarak dikkat çekerken, maliyeti düşük olması açısından marka bilinirliğinize düşük bütçe ile katkı sağlar.

2-Yer Paylaşımı

youtube görüntülü reklam modeli

Video üzerinde %20 lik bir alanda reklamınızın oturtulduğu reklam modelidir. Reklama tıklandığında sizden bakiye düşer ve genellikle harici url lere yönlendirilir. (Bir başka web sitesi)

3-Atlanabilir Reklam

youtube atlanabilir reklamlar

Hepimizin çok aşina olduğu 5 saniye bekledikten sonra reklamı atla kısmına tıklanan reklam modelidir. Kullanıcılar reklama tıklamadan reklamı atlaya tıklarsa, bütçenizden düşmez.

4-Atlanamayan Reklamlar

youtube atlanamayan reklamlar

Yanlış bir tabir olmazsa zorla izletilen reklam modeli diyebiliriz. Video reklamdan sonra başlayacak cümlesini görebilirsiniz. Bu reklam modeli çok ilgi çekici bir video ile verilmiyorsa dönüşleri çok az olacaktır. Her izlenen video da bütçeden düşecektir.

5-Bumper Reklamlar

youtube bumper reklam örnek

Belirli bir saniyeden geriye doğru sayan reklam modelidir. Bu reklam modelinde ortalama 5-6 saniyelik hikayesi olan bir video hazırlamanız gerekir. Oldukça zordur.

6-Sponsor Kart reklamları

sporsor kart reklamlar

Reklam verirken bazı kanallar da veya sadece bazı videolarda çıksın istiyorsanız kullanabilirsiniz. Yukarıdaki görselde belirttiğimiz üçlü alt alta sütun spor kart reklamlarına örnektir.

7-Discovery reklamlar

youtube discovery reklam

Anahtar kelimeleriniz ile kullanıcıların arama sonuçların da en üstte çıkmanızı sağlar. Maliyet dönüşüm açısından oldukça karlı bir tercihtir. Nokta atışı olarak kullanıcıya ulaşma şansınız vardır.

Etkili Youtube Reklamları İçin Hangi Reklam Modelini Kullanmalıyım?

Tüm reklam modellerinin kendilerine göre avantajları vardır. Örnek vermek gerekirse bir yemek kanalıysanız, yemek tarifi verilen ve çok izlenen bir video da reklamınızın gösterilmesi size daha iyi bir geri dönüş sağlayacaktır. Bu anlamda sponsor kart reklamları deneyebilirsiniz.

Bunun gibi örneklerle, reklamınızın içeriğine göre reklam modelinize karar verebilirsiniz.

Bizim markalar için önerdiğimiz reklam modeli, discovery reklamlardır. Discovery reklamlar ile kullancıların yaptığı aramalara göre sizin reklamlarınız gösterilir.

Youtube reklam nasıl verilir başlıklı yazımızda tüm reklam modellerini detaylı olarak ele aldık. Okumanızı tavsiye ederiz.

Youtube reklamı nasıl yeni müşteri kazandırır?

Google adwords reklamlarını hatırlayalım. Anahtar kelimelerimizi belirleyip, kullanıcıların yaptığı aramalara göre kendimizi gösteriyoruz. Şimdi aynı şekilde bunu youtube reklamları için planlayalım. Kullanıcılar anahtar kelimelerimizi yazdıklarında bizim videomuz üst sırada yer alsın.

Güzel görünüyor.. Peki kullanıcıları nasıl müşteriye dönüştürebiliriz?

Başlık ve açıklamalar

Videomuz üstte çıktı fakat başlık ve açıklamalarımız yeterince ilgi çekmiyor. Kullanıcılar nasıl olsa bu reklam diye düşünerek hemen alta geçebilir. Bunun için etkili, harekete geçirici bir başlık ve açıklama planlamalıyız.

Kapak Fotoğrafı

Başlık ve açıklamada olduğu gibi kullanıcıların ilgisini çekecek (özellikle düz renk bir arka plan üzerine yazılmış büyük yazı) kapak fotoğrafları kullanmalıyız ki kullanıcıları videonun içine çekebilelim.

Video İçeriği

Reklamlarımızı üstte çıkardık. Kullanıcılar videolarımıza girdi. Eğer video içeriklerimiz kaliteli olmazsa, dönüş almamız pek kolay olmayacaktır. Bu anlamda video içeriklerimizi kullanıcı odaklı yapmalıyız. İyi kurgulanmış bir video ile ürün veya hizmetlerimizi tanıtarak kullanıcıların aklında soru işaretleri bırakmamalıyız.

Youtube Seo

Bknz: Youtube seo nasıl yapılır? Yeni başlayanlar için Youtube optimizasyon

İletişime Geçirmek

Başlık, açıklama,kapak fotoğrafı, video içeriği ve seo. Her şey tamam. Fakat kullanıcı bizimle iletişime geçmek istiyor. Bunu sağlayacağımız platformlar hakkında bilgi vermek, web sitemize veya direkt olarak telefon numaramıza yönlendirmek gibi seçenekleri değerlendirmeliyiz.

Dönüşümler

Youtube reklamları da aynı adwords reklamları gibi ölçümlenebilir ve dönüşümün takibi yapılabilir olması sayesinde büyük avantaj sağlar. Ek olarak reklamnızı göstermek istediğiniz kişilere direkt olarak ulaştırması diğer avantajlarından biridir.

Örneğin büyük bir reklam bütçesi ayırarak bir otobüsü giydirdiğinizde, reklamınıza ilgi duyan veya duymayan bir çok kişiye ulaşırsınız. Dönüşümleri de ölçemezsiniz. Fakat youtube reklamlarında, sadece sizin belirlediğiniz anahtar kelimeleri aratan kullanıcılara ulaşır ve size dönüş sağlayıp sağlamadığını ölçümleyebilirsiniz.

Özetle Etkili Youtube Reklamları

Youtube reklamları izlenme ve abone sayılarınızı arttırmanızın yanında marka bilinirliğinizi de arttırmanıza büyük fayda sağlayacaktır. Bu sayede ürün ve hizmetleriniz için çok daha fazla potansiyel müşteriye ulaşabilirsiniz.

Öneri: Youtube Reklamı Nasıl Verilir?

Abdullah Üstün
Digital Marketing Specialist


Call Now Button
Modd Whatsapp