loader-logo

Logo Rengi Nasıl Seçilir? Profesyonel Color Harmony Kılavuzu

logo renk seçimi

 

Logo rengi seçmeden önce hedef kitlenizin renkleri nasıl yorumlayacağını dikkate almanız çok önemli bir rol oynayacaktır. Logonuzda kullanacağınız renkleri seçerken dikkat etmeniz gereken önemli noktalar vardır. Öncelikle marka kişiliğinizi belirlemeli ve bu kişiliği en iyi yansıtan renkleri kullanmalısınız.

Renk kavramının insanlar üzerinde yaratmış olduğu psikolojiyi daha iyi anlayabilmek için hangi rengin neyi nasıl temsil edebileceğini bilmeniz gerekiyor.

Global markaların birçoğu, logo tasarımlarına renk verirken, renklerin neyi nasıl temsil ettiğini bilerek ve dikkat ederek kullanırlar. Renklerin insanlar üzerinde bıraktığı etki ve duygusal tepkiler önem verilmesi gereken bir detaydır. Renklerin insanlara kuvvetli bir bağ oluşturma gibi güçlü etkileri var diyebiliriz.

Logo Rengi Ve Global Markalar

color harmonies

Örneğin; Popeyes, KFC ve McDonald’s gibi fast food markaları, marka kuruluş amacını belli etmek için logolarında, insanda açlık hissi uyandıran kırmızı rengini tercih etmişlerdir.Kırmızı dışında yemek sektöründe bir diğer kullanılan renklerden biri ise sarıdır. Sarı renk, enerjiyi ve motivasyonu arttırır. Ayrıca otomotiv ve iletişim sektörlerinde de kullanılır.

Otorite, başarı, güven ve sorumluluk duygusunu hissettiren renklerin en başında akla ilk gelen mavidir. Mavi huzur hissi verirken, bir yandan da güven ve başarı duygularını çağrıştırır. Bu yüzden mavi, logolarda en çok tercih edilen renklerden biridir.

Mavi çoğunlukla finans, sağlık ve güvenlik sektörlerinde kullanılsada, ayrıca deterjan firmalarında da görmeye alışkınızdır, çünkü yapılan araştırmalara göre mavi rengin temizlik algısı verdiği de ortaya çıkmıştır.

Doğal, sağlık, ve yaşam gibi şeyleri bize çağrıştıran renk ise yeşildir. Yeşil rengi doğayı çağrıştırmak isteyen çevre dostu şirketlerin logolarında da kullanılır.

Turuncu renginin insana hissettirdiği cana yakınlık ve arkadaşlığı temsil eden sıcak bir renk olması satın alma duygularını harekete geçirir. Bu yüzden online alışveriş sitelerinde genellikle turuncu rengine sık sık rastlarız. Turuncu rengi teknoloji ve alıveriş sektörlerinde oldukça popülerdir.

Logo Rengi ve Lüks Kavram

logo rengi nasıl seçilir
mor ve sarı renk
mavi ve turuncu renk
kırmızı ve yeşil renk

Peki lüks kavramını insanlara çağrıştıran renkler hangileri desek; Dünyaca ünlü büyük ve global markalar genellikle yoğun olarak logolarında siyah, beyaz, gümüş, bronz, ve altın renklerine yer verirler. Bu lüks hissiyatı, ilk önce renk algısından daha sonra marka ile bağdaştırdığımız görsel algımızdan meydana gelen bir etkidir.

Ayrıca, siyah renk sert, resmiyet, otoriteyi hissettirirken beyaz renk temizlik, barış, sadeliği temsil eder. Çok dikkat çekici bir renk olan kırmızı ise insana heyecan, enerji, macera, tutku gibi şeyleri çağrıştırır, mor renk gizem, başarı, ve lüksü, kahverengi durgunluk ve sadeliği, gri rengi ise diğer renklere oranla daha nötr bir renk olarak herkese eşit uzaklıkta, tarafsız ve cool durmak isteyen markalar tarafından tercih edilir.

Yılın çok tercih edilen moda ve popüler renklerini de markanıza uygun şekilde kullanabilirsiniz.

Marka kişiliğini belirledikten sonra bu kişiliği en iyi yansıtan rengi veya renkleri kullanmalısınız. Ayrıca seçeceğiniz renklerin ilgili sektörde kullanılan renklere uygun olması gerekir.

Bu markanızı insanlar tarafından daha anlaşılır ve başarılı bir hale getirecektir. Renklerin anlamlarını ve global olan büyük markaların kullandıkları renkleri analiz ederek kullanacağınız doğru rengi belirleyebilirsiniz.

Ayrıca logo tasarımında en önemli şey sadece renk seçimi değildir bu yalnızca önemli bir bölümünü kapsar. Başarılı bir logo sadece ve sadece doğru renk kullandığımızda oluşmaz, logonun markanız da vereceğiniz hizmete bağlı olarak görüntü ve şekil itibariylede uyum içerisinde olması gerekir ki insanlarda doğru ve anlaşılır bir algı yaratsın.

Logo tasarımlarında en yaygın olarak kullanılan renkler ise genellikle kahverengi, beyaz, mor, mavi, yeşil, sarı, turuncu, kırmızı, pembe, siyahtır. Markanızı ve vereceğiniz hizmeti, göz önünde bulundurarak kullanacağınız rengi dikkatli bir şekilde seçmeniz gerekir

Doğru seçilmeyen bir renkle, insanlarda farklı ve yanlış algılar yaratabilirsiniz. Benzer firmaların tercih ettiği renkleri de araştırıp fikir sahibi olabilirsiniz.Markalar, insanlara vermek istedikleri mesaja göre logosunda farklı renkler tercih ederler ve bu kullanılan renkler, marka ile tüketici arasındaki sözsüz iletişimin en etkili yolu olur.

Logo Rengi ve Renk Harmonisi

Yapılan araştırmalara göre, dünyanın en büyük 100 markasının logosunda %95’i bir ya da iki renk kullanmayı tercih ederken, %5’i ise ikiden daha fazla renk kullanmayı tercih etmiştir. Ayrıca bu 100 marka logosunda %33 mavi, %29 kırmızı, %28 gri/siyah tonları ve %10 sarı renklerini kullanmaktadır. Kullanacağınız rengin devamlılığı ve her alanda uygulanabilir olmasını sağlamak için seçeceğiniz rengin pantonesini bulmanız çok önemli bir diğer detaydır. Bu durum size baskı aşamalarında her daim aynı renk tonunu yakalama avantajını verecektir.

Cansu Can
Graphic Designer
MODD/group


Call Now Button
Modd Whatsapp