loader-logo

Sosyal Medya Paylaşım Takvimi Nasıl Oluşturulur ? Profesyonel Örnek

sosyal medya paylaşım takvimi

Sosyal Medya Paylaşım Takvimi Nasıl Oluşturulur ? Profesyonel Örnek

Sosyal medya paylaşım takvimi hakkında detaylı bilgi sahibi olmak ve planlı bir sosyal medya yönetmek, size hem zaman hem de markanızın bilinirliğini arttırmada önemli avantajlar elde etmenizi sağlar.

Planlanmış bir görev tanımı, en kötü plan dahi olsa, anlık düşünülen paylaşımlardan çok daha etkili olacaktır.

Bunun için yapılması gereken şey içeriklerin paylaşılmadan önce hazırlanmasıdır. Bunun anlamı hangi paylaşımların ne zaman yapılacağının tüm ayrıntılarıyla belirlenmesidir. Sosyal medyanın ruhu bunu gerektirmekte, hatta zorunlu kılmaktadır.

Sosyal medya artık sadece var olmak için paylaşım yaptığınız bir mecra değildir. Sosyal medya bugün, herkesin içinde bulunduğu en büyük pazarlama silahıdır. Tabii etkili kullanılırsa.

Günümüzde markaların rekabeti giderek artmakta ve buna bağlı olarak pazarlama stratejileri de süreç içerisinde değişmektedir. Markalar, bu yoğun rekabet ortamında zamanın gerekliliklerine ayak uydurmalı, gelişen ve değişen dijital pazarlama stratejilerine uyum sağlamalıdır. 

Unutmayın, içinde bulunduğumuz teknoloji çağında, markaların pazarlama stratejileri içerisine sosyal medyanın dahil olması ve zaman içerisinde en önemli unsur haline gelmesi yıllar sürmedi. Bu mecralarda var olma çağını çoktan geçtik. Artık planlı düşünülmüş, arkasında strateji ile desteklenmiş bir yönetim anlayışı ile sosyal medyayı ele almamız gerekiyor. 

televizyon sosyal medya oranı

Tv Düşüyor, Sosyal Medya Artıyor

– Türkiye’de toplam internet kullanıcı sayısı 62 milyon, sosyal medya kullanıcı sayısı 54 milyon, mobil sosyal medya kullanıcı sayısı 54 milyondur.

– Türkiye’de insanlar her gün 7 saat 15 dakikalarını internette geçirirken ortalama 3 saat ise sosyal medya platformlarında harcıyorlar.

– Televizyon izleme süresi ise giderek düşüyor. Türkiye’de kullanıcılar ortalama 2 saat 46 dakika televizyon izliyor.  

Yukarıda verilen rakamlar dijital medyanın ve sosyal medya platformlarının ne kadar etkin olduğunu ve bu etkinliğini hızla arttırdığını bize göstermektedir.

Markalar İçin Sosyal Medya

markalar için sosyal medya

Artık insanların istedikleri ürün veya hizmete hızlıca ve doğrudan ulaşmak istemesi, hızla gelişen rekabet ortamı, markaları efektif dijital yönetim planı yapmaya itiyor. Dahası tüketici, bir markanın güvenilirliğini de yine sosyal medya hesaplarından ölçmektedir. Bu duruma en iyi örnek kendimiz olacağız. Hepimiz bir ürün veya marka hakkındaki ilk fikirlerimizi sosyal medya hesaplarından alıyoruz.

Sosyal medya kullanımının bu denli artması ve sosyal medyanın bu kadar büyük bir güç haline gelmesi markaları bu alanda ciddi çalışmalar yapmaya zorlamaktadır. Bu çalışmanın profesyonel şekilde yapılması, sürecin doğru ve etkili yönetilmesi, rekabet ortamında markayı bir adım öne geçirecektir. Markalar için uygun içeriğin, doğru hedef kitleye doğru zamanda ulaştırılması bu alanda etkili olmasını arttırır.

Sosyal medyada içerik takvimi nasıl oluşturulur konusuna geçmeden önce içerik yönetimine değinmek gerekmektedir. Sosyal medya içerik yönetimi, araştırma, yaratıcılık ve bolca emek gerektiren bir çalışmadır. Markaya ve ürüne en uygun çalışmayı hedef kitlenin ilgisini ve talebini çekecek şekilde oluşturmak gerekmektedir. Kısacası sosyal medyada yalnızca bir şeyler paylaşmak içerik üretimi yapıldığı anlamına gelmemektedir.

Markaya uygun içeriğimi ürettim. Peki ne zaman paylaşmalıyım?

markaya uygun için içerik

Sosyal medya içerik takvimi belirli kuralları olsa bile,  size uygun olması oldukça önemlidir. Belirli koşulları karşılamanın ardından siz de kendi sosyal medya paylaşım takviminizi oluşturabilirsiniz.

1- Paylaşım Sıklığı / Paylaşım Yapılacak İçeriğin Sayısı

Paylaşım takvimine başlarken öncelikle belirlemeniz gereken şey günde, haftada yada ayda kaç paylaşım yapacağınızı yani paylaşım sıklığınızı belirlemektir.

Burada farklı noktalara odaklanarak sosyal medya paylaşım sıklığınızı belirleyebilirsiniz.

a- İçeriklerin hazırlanması belirli bir süre alacağı için bir iş gücü gerektirmektedir. Farklı sosyal medya mecralarında yer alıyor olmak o platformların dinamiklerine uygun içerikler gerektirdiği için bu iş gücü artabilir.

b- Hizmet verdiğiniz sektörde çok önemli bir değişken.  Bazı sektörler her gün paylaşım yapmanızı gerektirirken, bazıları bunu gerektirmemektedir. Bulunduğunuz sektördeki rakiplerinizi analiz ederek bu duruma karar verebilir, yeni bir çalışma deniyorsanız kendi içeriğinize göre planlamalar yapabilirsiniz.

c- Hedef kitlenizi iyi anlayın.  Son kullanıcıya hitap ediyorsanız paylaşım sıklığınız daha yüksek olmalıdır. İş ortaklarınıza ve müşterilerinize daha kurumsal görünmek adına paylaşımlar yapıyorsanız paylaşım sıklığını azaltabilirsiniz.

d- Amaç ve stratejileriniz olmalı. Sosyal medyada paylaşım yaparken neyi hedefliyorsunuz? Bu hedefiniz doğrultusunda geliştirmiş olduğunuz sosyal medya stratejisi nedir? sorularına vermiş olduğunuz yanıtlara göre paylaşım sıklığınızı değiştirebilirsiniz. Kurumsal bir görünüm amacıyla daha az paylaşım yapabilir veya ürün satmak amacıyla daha sık paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

2 – İçeriğin Türü ve Konusu

İçeriğinizin türü nedir ? Derinlemesine rakip ve sektör analizleri sonucunda paylaşacağınız içeriklerin türlerini, konu başlıklarını ve alt gruplarını oluşturmalısınız.

3 – İçeriğin Dili

İçeriğinizin dili ne olacak? Ürettiğimiz içerik alıcıda nasıl bir izlenim bırakacak. Alıcıda hangi duyguları uyandıracak? Eğlendirecek mi, bilgi edinmesini mi sağlayacak yada duygusallaştıracak mı? Sorularına yanıt vermek gerekiyor.

4 – Yayınlanacağı Zaman

Sosyal medya platformlarında paylaşım yapacağınız en uygun gün ve saatleri araştırma yaparak belirleyebilirsiniz. Ancak bunun için en uygun yöntem kendi sayfanızın grafiklerine bakarak yol izlemenizdir. Yönetmiş olduğunuz hesabın hangi saat aralıklarında daha geniş kitleye ulaştığına bakarak kendi paylaşım gün ve saatinizi oluşturabilirsiniz.
(Bunun için sosyal medya paylaşım saatleri haberimizi okuyabilirsiniz.)

5 – Hangi Sosyal Medya Mecralarında Yayınlanacak

Bütün sosyal medya platformlarında içerik üretimi yapabilirsiniz ancak yapmamalısınız. Markanızın dinamik yapısına en uygun sosyal medya platformlarını belirlemeli, daha fazla fayda getirecek seçimler yapmalısınız.

6 – Aylık Sosyal Medya Paylaşım Takvimini Oluşturun

Yukarıdaki tüm unsurları belirledikten sonra haftada veya günde kaç içerik hazırlayabileceğimizi belirleyerek, tamamını bir sosyal medya paylaşım takviminde toplayabilirsiniz.

Sosyal medya içerik takvimini günlük ya da aylık olarak hazırlayabiliriz. Bir sonraki ayın içerik takvimini belirleyerek uzun dönemli planlamalar yapabiliriz. İçerik takvimi hazırlanırken içeriklerin de hazır hale getirilmesi gerekmektedir. Aylık olarak yapılan planlarda son ana kadar işleri bırakmak aksaklıklara neden olabilir.

Sosyal Medya Paylaşım Takvimi ve Hedef Kitlenin Etkisi

sosyal medya saatleri

Sosyal medyada her zaman dikkat etmemiz gereken en önemli unsur hedef kitledir. İnsanların umursamadığı ve beğenmediği içeriğin bizler için bir anlamı yoktur. Ürettiğimiz içeriklerin etkileşim alması gerekmektedir. Bu nedenle sosyal medya paylaşım takvimi hazırlarken dikkat etmemiz gereken en önemli unsur hedef kitlemiz ve hedef kitlemizin hareketleridir.

Hedef kitlemiz hangi saatler arasında daha etkin, hangi paylaşımları daha çok beğeniyor, hangi duygu onlar için önemli, hedef kitlemizin bizden beklentisi nedir gibi  soruları cevaplayarak paylaşım takviminde belirlemeler yapmalıyız.

Bizimle etkileşim kuran kitle, Pazar günleri yapılan paylaşımlara daha fazla ilgi gösteriyorsa bizim de paylaşımlarımızı Pazar gününe almamız gerekmektedir.

Kitlenizi Boğmayın

sosyal medya kitlesi

Sosyal medya paylaşım takvimi oluştururken dikkat etmeniz gereken en önemli unsurlardan biri de kitlenizi boğmamaktır. Yapılan en büyük yanlışlardan birisi sosyal medyayı yalnızca satış yapmak amacıyla kullanmak ve markanızı veya ürününüzü sürekli satmaya yönelik içerikler paylaşmaktır.

Her ne kadar insanlar bunu henüz anlamasa da ‘Satış, satış, satış’ mottosu sosyal medya için yapılmaması gerekenlerin başında gelmektedir. Sürekli satış odaklı paylaşımlar yapmak tüketiciyi veya kitlenizi sayfanızdan uzaklaştırmaktadır. Sosyal medya paylaşım takviminizi hazırlarken onlara yarar sağlayacak içerikleri de takviminize yerleştirin. Farklı paylaşımlarda bulunarak onların ilgisini çekin, kendinizden uzaklaştırmayın.

Hazırlanabilecek içerikleri şu şekilde sınıflandırabiliriz.

Kurumsal

Firma ve markanın ürün ve hizmetlerinin tercih edilmesini sağlayacak marka odaklı içerikler. 

Faydalı İçerik

Ürün veya hizmet almadan önce araştırma aşamasında müşterilerin kafalarındaki soru işaretlerini tespit edip cevaplarını veren içerik çeşitleridir.

Video

Ürün ya da hizmetin, reklam ve tanıtım amaçlı kitlelere ulaşmasını sağlayacak videoların çekilmesidir.

Fotoğraf

Firmanın ürün ya da hizmetinin, firma kimliğinin tanıtıldığı görsel materyallerdir.

Soru – Cevap

Etkileşimi arttırmak için sayfanızı beğenen ve sizi takip eden kişilere onların ilgi alanlarına girebilecek ve yanıt vermelerini sağlayacak paylaşımlardır.

Haber – Duyuru

Markanın ürün ya da hizmeti ile ilgili duyuruları, firma haberlerini, katılım gösterilen etkinliklerin görsellerini ve içeriklerini paylaşmaktır.

Etkileşim – Geri Bildirim

İşi geliştirmek ve sosyal medya hesaplarını daha çekici hale getirmek için takipçilerden geri bildirim sağlayacak etkileşim kanallarını oluşturmak.

Network Oluşturma

İlgili çapraz sektörlerle iletişime geçerek reklam ve kampanyalarının karşılıklı olarak yayınlanmasını sağlamak. (Partnerlik, Cross-Branding)

İçerik Pazarlaması

Kitleyi etkilemek, etkileşim kurmak ve kar edilebilir müşteri aksiyonu elde etmek adına içeriğin ( blog haberi olabilir ) sosyal medya kanallarında ve içerik platformlarında paylaşımı.

Kampanya

Müşteriyi ürünü ya da hizmeti almaya teşvik edecek, markaya karşı merak uyandıracak kampanya paylaşımları

Sosyal Medya Paylaşım Takvimi Oluşturma Aşamaları

– Planlama
– Oluşturma süreci
– Yayınlama süreci
– Ölçümleme
– İstatistik
– Aksiyonların belirlenmesi gibi öğelerden oluşur ve oluşturulan bu takvim SEO çalışmaları içerisinde büyük bir öneme sahiptir.

Sosyal Medya İçerik Takviminde Neler Olmalıdır?

– Planlama Tarihi
– Yayınlama Tarihi
– İçerik
– İçerik Türü ( Görsel, Video)
– İçerik Dili, Duygusu (İçeriğinizin hedef kitlede uyandıracağı his)
– Özel günler (İşletmenize uygun özel gün paylaşımları)
-Paylaşım Kanalları (İşletmenize en uygun sosyal medya mecraları)
– Paylaşım Saati (Etkileşimin yoğun olduğu zaman dilimleri))
– Ölçümleme Tarihi ( Günlük, Haftalık yada Aylık Olarak)

Örnek bir sosyal medya paylaşım takvimi oluşturmak için sosyal medya departmanımız ile iletişime geçebilirsiniz.

Bahattin Açıkgöz
Social Media Specialist

MODD/group


Call Now Button
Modd Whatsapp