loader-logo

Facebook Business Manager nedir? Reklam Verme İpuçları

facebook business manager nedir

Facebook Business Manager nedir? Reklam Verme İpuçları

Facebook Business Manager sıkça kullanılan reklam araçlarından biri olarak dijital dünyada yerini almaktadır.

Hizmetiniz veya ürününüz için dijital mecralarda reklam vermek istediğinizde, insanlara en kolay ulaşabileceğiniz mecra olarak sosyal medya ön plana çıkıyor.

Özellikle Facebook dünyada halen en fazla kullanılan ve çok geniş bir kitleye hitap eden sosyal medya platformu olarak önemini koruyor.

Daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi, milyonlarca kullanıcıyı hedefleyebileceğiniz sosyal medyada son dönemde çok fazla konuşulan Business Manager ile daha optimize kampanya üretmeniz artık mümkün.

Bu önemin farkında olan bizler bu yazımızda sizlere reklamlarınızı tek bir çatı altında toplayan Facebook Business Manager’ı sizlere anlatmaya çalışacağız.

Facebook Business Manager Nedir?

Facebook Business Manager için, firmanız veya ürünleriniz için oluşturduğunuz sayfalarda reklamlarınızı kolayca yönetebileceğiniz, Facebook tarafından oluşturulan kullanıcı dostu bir platformdur.

Business Manager, Facebook ve Instagram reklamlarının daha rahat yönetilebilmesi ve sonuçlarının tek bir çatı altında analiz edilebilmesine de olanak sağlaması sebebiyle, reklam verenlere büyük kolaylık sağlamaktadır. Özellikle dijital göçmenlerin internet dünyasına ayak uydurmada zorlandığını düşünürsek, Facebook Business Manager burada kolay kullanılabilen yapısıyla herkese yardımcı oluyor.

Özetle, bildiğimiz Facebook web sitesinden farklı olarak bağlanabileceğiniz platformda temel amaç reklamlarınızı daha verimli hale getirmek.

business manager avantajları

Facebook Business Manager Ne İşe Yarar?

İnteraktif yönetilen bir reklam hesabı istiyorsanız Facebook Business Manager tam size göre. Ölçümlenebilen yapısıyla tüm sayfalarınızı görebilir ve analizleri inceleyebilirsiniz. Günlük hatta saatlik dilimlerde, reklamlarınızın performansını ölçmenin mümkün olduğu Facebook Business Manager’de özellikle farklı sayfaları aynı anda yönetebilir, reklamlarınızın verimliliğini kontrol edebilirsiniz.

Ödemelerinizi, projelerinizi ve hedef kitlenizi detaylıca inceleyebilirsiniz. Marka olarak kendi hesabınızdan farklı kullanıcılar atayabilir ve profesyonel yönetimi anlık olarak takip edebilirsiniz. Günümüzde bir çok marka çalıştığı reklam ajanslarına kullanıcı atayıp tüm reklamların performanslarını zaman sınırı olmadan gözlemleyebiliyorlar.

En iyi 10 Facebook Business Manager Avantajı

Facebook, işletmelerin kolaylıkla reklamlarını yönetebilmesi için Business Manager’i tasarladı. Önceki reklam kampanyalarının yönetimi ile Business Manager’dan sonra reklam yönetimini kıyasladığımızda sayısız avantajı oldugunu söyleyebiliriz.

1. Birden fazla sayfayı ve reklam hesabını yönetebilme ve raporlarını karşılaştırabilme
2. Sayfalarınıza ve reklam hesaplarınıza son derece güvenli bir şekilde erişebilme ve kredi kartı tanımlayabilme.
3. İşletme hesaplarınız veya ürün sayfalarınız için hedelerinize bağlı olarak farklı izinler verebilme.
4. Hesabınıza çalışanlarınızı veya reklam ajansı yetkililerini kolayca ekleyebilme
5. Reklamlardan aldığınız etkileşimleri takip etme ve değerli veriler elde etme
6. Reklam vereceğiniz alanlar ile alakalı özel hedef kitle belirleme ve doğru kitleye ulaşma.
7. Kataloglarınız için ürün setleri oluşturup hedef kitlenize en iyi şekilde sunum yapabilme
8. Bütün hesaplarınız icin ayrı ayrı rapor oluşturabilme
9. Karşılaştığınız herhangi bir sorunda Facebook yetkilileri tarafından ananda destek sağlanması.
10. Yapılan her reklam icin fatura oluşturulması ve harcama sınırı getirebilme.

Nasıl Facebook Business Manager Hesabı Oluşturulur?

1. business.facebook.com adresine gidin ve sağ üste bulunan ‘’Hesap Oluştur’’ mavi butonuna tıklayın.

facebook business hesap oluşturma

2. İşletmenizin ismini, kendi isminizi ve şirket mailinizi boşluklara doldurduktan sonra ileri butonuna tıklayın.

business manager işletme kaydı

3. İşletme bilgilerini (adres, telefon numarası ve web sitesi) girin. Ayrıca, kendi işinizi tanıtmak veya diğer işletmelere (ajans gibi) hizmet sağlamak için bu İşletme Yöneticisi hesabını kullanıp kullanmayacağınızı belirtmeniz gerekir. Son olarak Gönder’i tıklıyoruz.

business manager işletme

4. Mailinize gelen ‘’işletme e-postanızı onaylayın’’ mesajını içeren mailinizi açın ve ‘şimdi onayla’ kısmına tıklayın.

business manager e-posta onaylama

Facebook işletme Sayfanızı (sayfalarınızı) ekleyin

Bu adımda, birkaç farklı seçeceğiniz var. Mevcut bir Facebook işletme sayfasını ekleyebilir veya yeni bir tane oluşturabilirsiniz. Eğer müşterilerinizin Facebook sayfalarını yönetiyorsanız, mevcut sayfalara erişim de isteyebilirsiniz.

Yönettiğiniz sayfalara ekip arkadaşlarınızı atayabilir, yapılan çalışmaları takip edebilir ve sonuçlarını karşılaştırabilesiniz.

Business Manager İlaç Gibi Geldi

Toparlayacak olursak Facebook Business Manager, bütün reklam kampanyalarını tek çatı altında toplayarak birden fazla kişinin kullanıcı erişimi ve izinleriyle ilgili endişelerini ortadan kaldırır. Şirketlerin reklam operasyonlarını tek bir çatı altında kullanabilmesi ve yönetebilmesi gayesiyle oluşturulan bu platform özellikle çoklu şirket yapılanmasında reklamlarını daha iyi yönetebilmesine olanak sağladı.

Dijital işler için ekip veya ajans değişikliği sık yaşanan sorunlardan birisidir. Business Manager ile yetkiler anlık olarak alınabilir veya verilebilir. Buda hesaplarınızın her hangi bir kayıp yaşamadan yürütülmesine olanak sağlar. Yıl içerisinde belirlediğiniz dijital stratrejileri ekiplerin değişmesi ile tekrar oluşturmamanız için size yardımcı olur. Facebook bu konuda markalara son derece faydalı bir platform oluşturdu diyebiliriz. İlk bakışta zor gibi gelsede, reklamlarınızı kolayca en ince detayına kadar optimize edebilirsiniz.

Konu ile ilgili tüm merak ettikleriniz için sosyal medya departmanımız ile iletişime geçebilirsiniz.

Ömer Karahan
Web Developer


Call Now Button
Modd Whatsapp