loader-logo

Web Site Hızı Yükseltme – Full Guide

Web Site Hızı Yükseltme

Web site hızı yükseltme, web site başarısı için kritik bir unsurdur. Google sıralamalarında en önemli gereklilik olan web site hızı, kullanıcının siteden hemen ayrılmaması içinde hayati bir önem taşır.

Web site hızı yükseltme ile ziyaretçilerinizin sitede rahatça hızlı bir şekilde gezmesine olanak sunar. Hiç kimse sayfalarınızın yüklenmesini beklemek istemez, özellikle de aynı konuda daha hızlı yüklenen düzinelerce başka web sitesi varken.

Bu yazıda, web sitenizin altyapısını optimize ederek ve bazı uygulamaları kullanarak sayfa hızınızı artırmanın yollarını öğreneceğiz.

Web Site Hızı Yükseltme nedir? Nasıl yapılır?

Web site hızı, bir sayfanın kullanıcılar tarafından tamamen kullanılabilir hale gelene kadar yüklenmesi için geçen saniye sayısıdır.

Belirli bir sayfanın yükleme hızı ortalamadan farklı olabilir (daha yavaş veya daha hızlı olabilir), bu nedenle tüm sayfalarınızın hızını tek tek test etmek ve optimize etmek önemlidir.

Sayfa hızı SEO için neden önemlidir?

Nisan 2010’da Google, sayfa hızının Google sıralama algoritmasının bir parçası olduğunu resmi olarak duyurdu.

Google sıralama faktörü olarak sayfa hızını zorunlu kılan ana nedenler şunlardı:

 • Hızlı web siteleri kullanıcıları memnun eder ve bir web sitesinde daha çok zaman geçirirler.
 • Hızlı web siteleri işletim maliyetlerini azaltır (daha az bant genişliği ve sunucu kaynaklarının daha iyi kullanımı)
 • Hızlı web siteleri daha fazla satış ve dönüşüm sağlar.

Sayfa hızı günümüz Google algoritmasında çok daha önemli hale geldi. İstatistikler, yavaş yüklenen web sitelerinin müşteri kaybettiğini gösteriyor çünkü kullanıcıların büyük çoğunluğu bir web sitesinin yüklenmesi için 3 saniyeden fazla beklemek istemiyor.

Araştırmalara göre, Google sıralaması ile sayfa hızı arasında bir ilişki olduğunu göstermektedir. Google’ın ilk sıralarında yer alan web siteleri, alt sıralarda görünen web sitelerinden daha hızlı yüklendiği tespit edilmiştir.

Web Site Hızı Yükseltme Nasıl Yapılır? İdeal Sayfa hızı nasıl olmalıdır?

Web Site Hızı Yükseltme

Resmi olmayan kaynaklara göre, ideal sayfa hızı hem masaüstü hem de mobil web siteleri için 3 saniyeden azdır. “Gayri resmi” diyorum çünkü bu, kullanıcı anketlerinden ve araştırmalarından gelen bir değer ve sıralama sürecinde Google algoritmaları tarafından kullanılan resmi bir değer değil.

Google’ın sayfa hızını “gerçekten iyi” ve “oldukça kötü” olarak niteler ve sınıflandırır. Bir web sitesi çok yavaşsa, bunun sıralamaları üzerinde olumsuz bir etkisi olabileceği anlamına gelir.

Google’ın genel olarak sayfa hızı ve site hızıyla nasıl başa çıktığını tartışan aşağıdaki videoyu Google’dan izleyebilirsiniz.

Yani mutlaka, web sitenizin olabildiğince hızlı yüklenmesini sağlamak için gerekli tüm çalışmaları yapmanız gerekir.

Web Site Hızı Yükseltme – 11 Adım

Web Site Hızı Yükseltme için aşağıdaki adımları harfiyen uygulayınız;

1. Resimlerinizi sıkıştırın ve optimize edin

Çoğu durumda, görsellerin sayısı ve boyutu nedeniyle web sayfası yavaşlar. Kaliteli görseller ve diğer görsel öğeler SEO ve kullanılabilirlik için önemlidir, bu nedenle bunları tamamen kaldırmak bir seçenek değildir.

Bunun yerine yapmanız gereken, kalitelerinden ödün vermeden dosya boyutlarını en aza indirmeye çalışmaktır.

Resimleri düzenlemek için;

Doğru boyutta resimler kullanın – Web sitenize bir resim yüklemeden önce, ihtiyacınız olan maksimum genişliğe yeniden boyutlandırın.

Örneğin, blogunuzda resimler gösterdiğiniz maksimum genişlik 1200 piksel ise, bundan daha büyük resimleri yüklemek gereksizdir.

Bir görüntüyü açmak, boyutlarını değiştirmek ve jpg veya png gibi web dostu bir formata aktarmak için Photoshop, Gimp veya Pixelmator gibi araçları kullanabilirsiniz.

Bir görüntü iyileştirici kullanın (son derece önemli) – Sonraki adım, bir görüntü iyileştirici kullanmaktır. Photoshop veya pixelmator aracılığıyla dışa aktarılan görüntüler, optimum dosya boyutu söz konusu olduğunda tamamen optimize edilmez.

Görüntü sıkıştırıcı kullanın –  / https://imagecompressor.com/) gibi araçlar, kalitesini etkilemeden bir görüntünün dosya boyutunu önemli ölçüde azaltabilir.

Responsive görüntüler kullanın  – Responsive görüntülerden yararlanabilmek için WordPress’i en son sürüme yükseltin.

Bu özellik iki şey bize iki şey sağlar;

 • WordPress medya kitaplığına bir resim yüklediğinizde, otomatik olarak farklı boyutlara sahip bir dizi resim oluşturur.
 • Bir sayfa yüklendiğinde ve çözünürlüğe bağlı olarak, kullanıcılara eşdeğer görüntü boyutunu otomatik olarak gösterir.

Bu işlem, mobil kullanıcılara daha küçük boyutlu bir resim sunulduğu anlamına gelir ve çok sayıda resim içeren sayfalarda mobil sayfa hızını artırır.

ÖNEMLİ NOT

WordPress tarafından otomatik olarak oluşturulan responsive görseller, orijinal görselden kullanılmış olsa bile tam olarak optimize edilmez. Bunu yapmak için görüntü sıkıştırma hizmeti kullanmanız veya başka bir yazılım kullanarak görüntüleri manuel olarak optimize etmeniz gerekir.

Lazy Load kullanın – Kullanıcı sayfayı açtığında görüntüleri bir anda değil de sıra ile yüklediği bir tekniktir, yani kullanıcılar sayfayı aşağı kaydırırken görseller sıra ile yüklenir.

Bunu yaparak, özellikle mobil cihazlarda sayfalar daha hızlı yüklenir.

İyi haber şu ki, web sitenizde herhangi bir değişiklik yapmanıza gerek kalmadan bunu yapmanıza yardımcı olabilecek eklentiler var.

Native LazyloadGoogle tarafından yerel tarayıcı özelliğini kullanan bir WordPress eklentisi. Tek yapmanız gereken eklentiyi kurmak ve etkinleştirmek. Yapılandırılacak seçenek yok.

WP-ROCKET – Lazy load görüntüleri ve videoları için yerleşik desteğe sahip birinci sınıf bir WordPress eklentisi. Wordpress kullanıcıların en çok kullandığı eklentiler arasında.

2. Videoları optimize edin

Doğru optimize edilmezse sayfalarınızı önemli ölçüde yavaşlatabilecek bir diğer unsur da videolardır.

İçeriğinize video yerleştirirken şu en iyi uygulamaları izlemelisiniz:

Videoları link olarak ekleyin – Videoların sayfa yükleme hızı üzerindeki etkisini en aza indirmenin en iyi yolu onları bir akış hizmetine, yani YouTube veya Vimeo’ya yüklemek ve ardından bunları web sitenize yerleştirmektir.

Bunu yaptığınızda, sunucunuz video içeriğinin akışından sorumlu değildir, içerik doğrudan sağlayıcıdan gelir.

Otomatik video oynatmayı devre dışı bırakın – Otomatik oynatmayı kullanmadığınızdan emin olun. Kötü bir kullanıcı deneyimi olmasının yanı sıra, bir sayfanın yüklenmesini de önemli ölçüde yavaşlatır.

3. Cache eklentisini etkinleştirin

Cache eklentileri, sayfa hızına olumlu etkisi olan bir mekanizmadır ve tüm web siteleri için bir zorunluluktur.

Basit bir deyişle, cache eklentisini kullandığınızda, sunucu web sayfalarınızın statik HTML sürümlerini oluşturur ve bir sayfa için her istek olduğunda sayfaları baştan oluşturmak yerine önbellekteki yüklenmiş sayfayı kullanıcıya gösterir.

Bu, işlemi hızlandırır, daha az sunucu kaynağı gerekir ve kullanıcı daha iyi bir deneyim yaşar.

Cache eklentisi, bir sayfada ne zaman bir değişiklik olduğunu veya bir sayfayı ne zaman önbelleğe almayacağını anlayacak kadar akıllıdır, bu nedenle genel web sitesi deneyimi ile aynıdır.

WordPress web sitenizde önbelleğe almayı etkinleştirmek için, wp-rocket veya wp super cache gibi cache eklentisi kullanabilirsiniz.

Bu eklentiler, gerekli tüm cache kurallarını .htacess dosyanıza ekleyecek hatta mobil kullanıcılar için ayrı önbellek, oturum açmış kullanıcılar için de ayrı bir önbellek oluşturacaktır. Eklentinin kullanımı basittir ve teknik bilgi gerektirmez.

4. Minify CSS ve JS Dosyalarını Küçültme

Minify CSS ve JS Dosyalarını Küçültme

Tüm gereksiz kodları CSS ve JS dosyalarından (yorumlar ve beyaz boşluklar gibi) kaldıran ve bu dosyaların boyut olarak küçültülmesini sağlayan bir işlemdir.

Küçültme işlevi değiştirmez ancak dosya boyutunu azaltır ve bu daha hızlı yükleme süreleri anlamına gelir.

Teknik olmayan kişiler için CSS ve JS her türlü web sitesi ve platform tarafından kullanılan dosyalardır. CSS, bir sayfanın stilinden ve JS’nin işlevselliğinden sorumludur.

Web sitenizde küçültmeyi etkinleştirmenin 3 yolu vardır:

 • Web site altyapınızın bu seçeneği destekleyip desteklemediğini kontrol edin.
 • WordPress kullanıyorsanız, bu seçeneğin tema ayarlarınızda mevcut olup olmadığını kontrol edin.
 • Wp-rocket veya autoptimize gibi bir küçültme eklentisi kullanın.

5. Oluşturmayı Engelleyen Komut Dosyalarını Kaldırın

Bir sayfa yüklendiğinde, tarayıcı başlıkta tanımlanan tüm kaynakları yüklemeye çalışır ve ardından sayfanın geri kalanıyla devam eder.

Başlık kaynakları, Google Analytics komut dosyasını, Facebook pikseli, Google Ads komut dosyasını ve web sitenizin düzgün çalışması için ihtiyaç duyduğu diğer birçok komut dosyasını içerebilir.

Bu kaynaklardan herhangi biri hızlı bir şekilde yüklenmezse,sayfanın yüklenmesini geciktirir.

Bu durumdan kaçınmak için yapabileceğiniz iki şey vardır;

 • Web sitesi başlığına herhangi bir harici kaynak veya komut dosyası eklememeye çalışın (gerçekten gerekli olmadıkça).
 • Oluşturmayı engelleyen komut dosyalarını web sitesinin altbilgisine taşıyın. Bu çok teknik geliyorsa, bunu sizin için yapan wp-rocket veya farklı bir eklenti kullanabilirsiniz.

6. Tarayıcı önbelleğinden yararlanın

Tarayıcı önbelleğinden yararlanın

Tarayıcı önbelleği, yukarıda anlatılan “cache eklentisini etkinleştirme” den farklıdır. Tüm tarayıcılar, sayfaların daha hızlı yüklenmesi için bir önbelleğe alma mekanizması kullanıyor.

İşleyiş şekli basit. Bir sayfa ilk yüklendiğinde, tarayıcılar sayfanın öğelerini kullanıcının cihazına görüntüler, CSS dosyaları, JavaScript’ler gibi kaydeder.

Bir kullanıcı belirli bir sayfayı veya aynı web sitesinden başka bir sayfayı bir sonraki ziyaretinde, tarayıcı, sunucudan talep etmek yerine yerel olarak kaydedilen sayfaları kullanır..

Bir web yöneticisi olarak işiniz, web sitenizin .htaccess dosyası aracılığıyla, yerel öğeleri ne sıklıkta ve ne zaman yenilemeleri gerektiği konusunda tarayıcıya talimatlar vermektir.

Bu oldukça teknik bir görevdir ve bununla başa çıkmanın en iyi yolu bir eklenti kullanmaktır. Yine, wp-rocket herhangi bir kod eklemenize gerek kalmadan bunu sizin için otomatik olarak yapacaktır.

7. Daha Hızlı bir Hosting veya Sunucuya Geçiş Yapın

Yukarıdaki değişiklikleri yaptıktan sonra, web sitenizin hala yavaş olduğunu düşünüyorsanız, sunucu değiştirmeyi düşünmenin zamanı gelmiştir.

Barındırma sağlayıcınız, web sitenizin ne kadar hızlı yükleneceği konusunda büyük bir rol oynar.

Yüksek trafiği olan blog yazarları veya çevrimiçi işletme sahipleri, web sitelerini barındırmak için bir VPS kullanmalı ve barındırmayı paylaşmamalıdır.

İkisi arasındaki temel fark, paylaşılan barındırmanın daha ucuz olması, ancak web sitenizin aynı kaynakları paylaşan düzinelerce başka web sitesiyle aynı sunucuda barındırılmasıdır.

Kendi Sanal Özel Sunucunuzu (VPS) kiraladığınızda, web siteniz özel kaynaklara sahip sanal bir sunucuda kendi IP’sinde barındırılır.

Bu, web sitenizin daha güvenli olduğu ve diğer web sitelerindeki olası sorunların veya kusurların web sitenizin performansını olumsuz etkilemediği anlamına gelir. Paylaşımlı barındırmadan daha pahalıdır ama kesinlikle buna değer.

8. Gereksiz Eklentileri Devre Dışı Bırakın

Eklentileri test amacıyla yüklemek ve sonra bunları unutmak yaygın bir hatadır. İlk adım olarak, tüm aktif eklentilerinizi inceleyin ve kullanılmayanları devre dışı bırakın.

Bir eklentiyi aktif olarak kullanmasanız bile, eklenti kodu / CSS hala yüklenir ve bu web sitenizin hızını etkiler.

İkinci adım olarak, gerçekten kullandığınız eklentileri gözden geçirin ve eklentiye sahip olmadan eklentinin yaptığını yapmanın bir yolu olup olmadığına bakın.

Örneğin, web sayfalarınıza AdSense reklamları eklemek için bir eklenti kullanabilirsiniz, ancak functions.php’nize birkaç satır kodla, bir eklenti tarafından eklenen ekstra kodlama ve mantığı yüklemenize gerek kalmadan aynı sonucu elde edebilirsiniz.

Bunun gibi basit değişiklikler, önemli olmasalar da, yükleme süresinde birkaç saniye kazanmanıza yardımcı olabilirler.

Teknik bir kişi değilseniz, eklentilerinizi gözden geçirip güncellemesi ve kullanımlarını en aza indirecek yollar önermesi için bir geliştirici ile çalışmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

9. CDN Kullanın

CDN, bir web sitesinin statik öğelerini (resimler, CSS, JS) sunmak için çeşitli sunuculardan yararlanmak için kullanılır.

Örneğin, web sitenize farklı ülkelerden erişen kullanıcılarınız varsa, ABD’deki kullanıcılara ABD tabanlı sunuculardan, Almanya’daki kullanıcılara ise Alman tabanlı sunuculardan hizmet verilecektir.

CDN kullanmak için, Cloudflare, StackPath gibi bir CDN sağlayıcısına aboneliğiniz olması gerekir ve ayrıca, herhangi bir sayfa isteğinin CDN sağlayıcınıza yönlendirilmesi için etki alanınızda bazı yapılandırmalar yapmanız gerekir.

Çoğu CDN sağlayıcısı, DDoS saldırılarına karşı koruma, otomatik SSL, görüntü optimizasyonu ve HTML, CSS ve JavaScript’in küçültülmesi gibi ek özellikler sunar.

CDN kullanmalı mısınız? Benim tavsiyem, sayfalarınızda çok fazla görseliniz yoksa bir CDN kullanmanıza gerek yok.

Görselleri yoğun bir şekilde kullanmayan normal web siteleri, bloglar, kurumsal web siteleri için diğer optimizasyon kurallarına uymanız yeterlidir.

Çok sayıda resim içeren yüksek trafikli bir e-Ticaret web siteniz varsa, bir CDN kullanmanızı öneririz.

10. Veritabanınızı Optimize Edin

web site nasıl hızlanır

Tüm CMS platformları bir veritabanı sunucusu kullanır ve çoğu MySQL, MariaDB veya SQL Server kullanır. Boyutu yüksek bir veritabanı web sitenizi yavaşlatır.

WordPress, bir MySQL Veritabanına dayanmaktadır. Başka herhangi bir teknik ayrıntı bilmeniz gerekmese de, anlamanız gereken şey, web sitenize içerik / gönderi ekleyerek / silerek, veritabanının daha büyük hale geldiği ve bir noktada bazı bakım çalışmaları yapmanın iyi olduğudur.

Veritabanınızı aşağıda sıraladığım şekilde optimize edebilirsiniz;

 • Spam yorumları silme.
 • Veritabanı tablolarını yeniden endekslemek (bunun ne olduğunu bilmiyorsanız endişelenmeyin).
 • Gereksiz tablonun kaldırılması
 • Tabloları optimize etme
 • Bu eylemleri düzenli olarak gerçekleştirmek, veritabanı boyutunu küçültecek ve daha sorunsuz ve daha hızlı çalışacaktır.

Yine, bunu yapmanın en iyi yolu bir eklenti kullanmaktır. Wp-rocket kullanıyorum ama wp-optimizasyon gibi başka alternatifler de var.

11. Php Sürümünü Güncelleyin

Bu oldukça teknik bir görevdir, ancak web sitenizde başka herhangi bir değişiklik yapmadan bile sayfa hızınızda büyük bir fark yaratabilir.

PHP, büyük CMS (WordPress dahil) tarafından kullanılan programlama dilidir. Yıllar geçtikçe, PHP’nin arkasındaki geliştiriciler performansını artırmaya çalışıyor ve yeni sürümler eski sürümlerden çok daha hızlı yükleniyor.

Barındırma sağlayıcınıza kullandığınız PHP sürümünü kontrol edin ve web sitenizi en son sürüme güncellemek için ne yapılması gerektiği konusunda bir geliştiriciye danışın.

Hız iyileştirmelerinin yanı sıra, PHP sürümlerinin de başka farklılıkları olduğunu ve web sitenizi kapsamlı bir şekilde test etmeden daha yeni bir sürüme geçmenin zararlı olabileceğini unutmayın.

Öte yandan bir geliştirici yardımı ile prosedürü doğru yaparsanız tüm web sitesi kodunuz doğru bir şekilde taşınabilir ve hız iyileştirmelerinden yararlanabilirsiniz.

Web Site Hızınızı Nasıl Doğru Bir Şekilde Ölçebilirsiniz?

Şimdiye kadar sayfa yükleme hızınızı artırmanın yollarından bahsetmiş olsak da, değişikliklerinizin olumlu bir şekilde çalışıp çalışmadığını öğrenmenin tek yolu, birkaç sayfa hızı aracı kullanmak ve sonuçları analiz etmektir.

Değişikliklerden önce ve sonra web sitenizin hızını ölçmek, sorunun tam olarak nerede olduğunu (veya iyileştirdiğiniz alanları) belirlemenize yardımcı olacaktır.

Web Site Hızını ölçebileceğimiz araçlar şunlardır:

Google PageSpeed Insights

Pingdom Web Sitesi Hız Testi

Önemli Notlar

Sayfa hızı önemlidir ve düzenli olarak kontrol etmeniz gereken bir şeydir. Tek seferlik bir görev değil. Web siteniz hem içerik hem de trafik olarak büyüdükçe, web sitenizin yükleme hızını (özellikle popüler sayfalarınız için) periyodik olarak kontrol etmeniz ve gerektiğinde iyileştirmek için gerekli işlemleri yapmanız gerekir.

İyi bir cache eklentisinden yararlanmak, bir dizi hız problemini çözmenize yardımcı olacaktır ve eğer görsel boyutlarınızla da ilgilenirseniz, web sayfası yükleme hızınız önemli ölçüde artacaktır.

Web site yazılımınızı ve tüm eklentileri güncel tutmak da önemlidir, çünkü yeni sürümlerin hız iyileştirmeleri içermesi daha olasıdır.

Son olarak, kullanıcılarınızın çoğunluğunun web sitenize gereksiz gecikmeler olmadan hızlı bir şekilde erişebilmesini sağlamak ve farklı coğrafi konumlardan ölçümler almak için yukarıda bahsedilen tavsiyeleri dikkate almanızı öneriyoruz.

Web Site Hızı Yükseltme yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Ömer Karahan
Web Developer / Seo Specialist


Call Now Button
Modd Whatsapp