loader-logo

Influencer Pazarlama Nasıl Yapılır?

influencer Pazarlama

Influencer pazarlama, marka bilinirliğini artırmak ve satışları çoğaltmak amacıyla sosyal medya üzerinden markanızı desteklemek, ürününüzü onaylamak veya birlikte içerik oluşturmak için belirli bir nişte büyük bir takipçi ve güçlü marka itibarı oluşturmuş mevcut bir influencer erişiminden faydalanmaktır.

Influencer pazarlama bir iş birliği şeklidir. Bir işletme, bir şeyi tanıtmak için influencer bir kişiyle iş birliği yapar. Bir ürün, hizmet veya kampanya dahilinde sahip olduğu ürünleri tanıtmasını ya da kullanmasını isteyebilir.

Ancak günümüzün dijital dünyasında, niş kitlelere sahip sosyal içerik oluşturucular genellikle markalara daha fazla değer sunabilir. Bu insanlar sosyal medyada kendini adamış ve yüksek takipçi kitlelerine sahiptir. Kısaca “sosyal medya influencer’ı” olarak bilinirler.

Instagram, influencer’lar için en çok tercih edilen platformdur. Pazarlamacıların %89’u, bunu influencer pazarlama için en önemli kanallardan biri olarak görmektedir.

Instagram’daki influencer içeriğinin yaklaşık üçte biri storylerde yer alıyor. Bu sayı muhtemelen bu yıl artacaktır. Instagram storylerinden bağlantı kurmak için yukarı kaydırma özelliği artık yalnızca 10.000 takipçisi olan hesaplarda kullanılabilir. Bu uygulama storyleri marka içeriğini paylaşmak ve bunlara bağlanmak için harika bir yer yapar.

Ancak diğer platformları görmezden gelmemek gerekmektedir. Günlük Facebook kullanıcılarının yaklaşık dörtte biri, bir blog yazarı veya influencer tavsiyesine dayanarak satın alma işlemi gerçekleştirebiliyor.

Influencer Pazarlama’da Kitlenin Önemi

Hedef kitle

Bir influencerın, hedef kitlenize uyumlu bir kitleye sahip olması gerekir. Hedef kitlenize uyumlu bir takipçi kitlesine sahip olan influencer’ın markanız için daha etkili bir pazarlama yapması mümkündür. Hem markayı hem de markanın stratejisini anlama konusunda influencer’lara ön bilgiyi iyi vermeniz gerekmektedir.

Influencer pazarlamasında anahtar kelime güvendir. Hedef kitleniz, ortak olduğunuz influencer’ın fikirlerine güvenmeli ve saygı duymalıdır. Güven bileşeni olmadan, herhangi bir sonuç yüzeysel olacaktır. Çabalarınızdan somut bir ticari etki görmek için mücadele etmelisiniz.

Potansiyel influencer’larımızın güvenilir olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Bol miktarda görüş, beğeni, yorum ve paylaşım görmek bir influencer’ın hem etkileşiminin yüksek olduğunu hem de güvenilir olduğunu gösterebilir. 

İyi bir katılım oranı, botlar ve dolandırıcılık hesaplarıyla desteklenen şişirilmiş bir takipçi sayısından ziyade sadık bir takipçi anlamına da gelir.

Influencer Pazarlama İçin Bütçe Planlamasını Nasıl Yaparsınız?

Geniş erişime sahip influencer’lar haklı olarak çalışmaları için ödeme almayı beklerler. Ücretsiz ürün için nano influencer’lar çalışılabilir, ancak daha büyük bir influencer kampanyası bir bütçe gerektirir Hedefleriniz için en mantıklı ödeme yapısının ne olduğunu düşünmeniz gerekmektedir. Ancak etkileyicinin ihtiyaçlarını da dikkate almaya istekli olun

Doğru influencer tercihi belirlediğiniz bütçenin planlamasını da doğru kullanmanızı sağlar. Bütçenizi hedef kitlenize uymayan bir influencer için kullanırsanız hem beklediğiniz etkileşimi alamayabilir hem de bütçe planlamanızı yanlış kullanmış olursunuz.

Influencer Pazarlama Markalar için Neden Önemlidir

Influencer Pazarlama Markalar için Neden Önemlidir

Influencer pazarlama, markalar ve pazarlamacılar arasında giderek daha popüler hale geliyor. Bir Blogmint anketi, pazarlamacıların %90’ının önümüzdeki 12 ay içinde etkileyicilerle en az bir pazarlama kampanyası başlatmayı planladığını ortaya koymuştur. Başka anket pazarlamacıların %89 etki unsuru pazarlama geleneksel pazarlama kanallarından daha karşılaştırılabilir ya da daha iyi olduğunu düşünmektedir.

Dolayısıyla, bir influencer kampanyasıyla deneyiminiz olsun ya da olmasın, bu tür bir pazarlama stratejisi kalıcıdır. Sorun şu ki, birçok insan etkili bir etkileyici pazarlama programının nasıl oluşturulacağına dair net bir fikre sahip değil.

Markanızı ve ürünlerinizi tanıtma hedeflerinize ulaşmak için influencer’ları kullanmak doğru yönde atılmış bir adımdır. Influencer’lar, işbirliği yapmak isteyen markalardan gelen birçok taleple meşgul insanlardır.Bu nedenle, kendi pazarlama stratejiniz ve influencer programınızla neyi başarmak istediğiniz konusunda kendinizin çok net olması önemlidir.

Başarılı bir influencer pazarlama programını yürütmenin ilk adımı, hedeflerinizi belirlemek ve neyi başarmak istediğinizi açıkça tanımlamaktır. Başarıyı bu hedeflere göre ölçmek için hangi ölçütleri kullanacağınızı hesaplamanız gerekir. Bu, hedeflerinize ulaşmak için yapmanız gerekenler hakkında net bir fikir edinmenize yardımcı olur.

Önceden tanımlanması gereken bir diğer şey de hedef kitlenizdir. Hedef kitleniz, tanıtmak istediğiniz ürün veya hizmetin türüne bağlıdır. Bu hedef pazar belirleme, daha iyi etkileme stratejinize ve hedefleri ile size yardımcı olabilir.

Doğru Influencer ile Çalışmak

Doğru Influencer ile Çalışmak

Doğru influencer’ı bulmak ve onunla ortaklık kurmak, başarılı bir kampanyayı başarısız olandan ayıran ana bileşen olabilir. Influencer tarafından fark edilmenin en iyi yolu, onları ve takipçilerini araştırmaktır. Influencer’lar bazen marka promosyonları hakkında herhangi bir profesyonel ajanstan daha fazla bilgi sahibidir.

Influencer’lar belirli nişlerde uzmanlaşma eğilimindedir ve takipçileri de bu nişlerle ilgilenen insanlardan oluşur. Yiyecek, seyahat, ebeveynlik, evcil hayvanlar, moda ve diğerleri gibi çeşitli alanlarda içerik yayınlayan influencer’lar vardır. İlgili niş içinde doğru etkileyiciyi bulmak önemlidir, aksi takdirde marketing çalışmaları boşa gidebilir.

Influencer pazarlamasında, içeriği influencer’lar ile birlikte oluşturacak veya ınfluencerlara ihtiyacınız olan içerik türünü oluşturmaları için rehberlik edebilirsiniz. Bu içerik, doğru kitleye ulaşabilmeli ve mesajınızı etkili bir şekilde yayabilmelidir.

Influencer içerik aracılığıyla ne tür bir kitleye ulaşmak istediğiniz konusunda net olmalısınız, bu nedenle hedef kitlenizi en baştan özetlemek çok önemlidir. Ardından, içerik için ihtiyaç duyduğunuz ses ve mesajlaşma türü hakkında bazı temel yönergeler belirleyebilirsiniz.

Markanızı etkili bir şekilde tanıtırken izleyicilerinin ilgisini çekecek tam içerik türünü oluşturmak için influencer’lara güvenmeniz önemlidir. Onları içerik oluşturma konusunda desteklemek için onlara influencer kampanyası için hedefleriniz ve influencer içeriğinden ne elde etmeyi umduğunuz hakkında olabildiğince fazla bilgi verin.

Influencer’lar takipçilerini en iyi bilen kişilerdir, bu nedenle takipçilerine ne tür içeriklerin hitap edeceğini tam olarak bilirler. Mesajınızı izleyicileri arasında yankı uyandıracak şekilde çerçevelemeleri için onlara güvenin.Bu önemlidir çünkü influencer’lar, sevdikleri içeriği yaratma özgürlüğü veren markalarla çalışmayı severler.

Influencer İlişki Yönetimi

İlişki Yönetimi

Influencer ilişki yönetimi, bir dereceye kadar, influencer’ı nasıl edindiğinize bağlıdır. Uzun zamandır iletişimde olmak, organik bir ilişki kurmak için harcadığınız bir influencer ile bir platform veya ajans aramasında bulduğunuz bir influencer arasında büyük bir fark var.

Burada önemli bir faktör maliyettir. Influencer bulmak ve etkileşim kurmak için ne kadar çok para öderseniz, o kadar fazla kontrole sahip olursunuz. Etkileyicilerinizi organik olarak etkilediyseniz, ilişkide daha fazla güç sağlarlar.

Influencer pazarlamasında en önemli ilişki, influencer’larınız ve izleyicileri arasındaki ilişkidir. Orada otantik ilişkiler olmadan, ınfluencerlar ile bir ilişkiye sahip olmanız için çok az neden vardır.

Influencer pazarlamada, influencer’ların, hangi içeriğin izleyicileri için en iyi sonucu verdiğini bildiğinden emin olun. İçeriğinizi onlara dayatmaya çalışarak iyi bir etki elde edemezsiniz. Influencer’lara içerik konusunda biraz alan vererek ve oluşturmak için onlarla iş birliği yaparak daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

Influencer pazarlamada, influencer ilişkilerinizi değerlendirmek için bir strateji oluşturmak iyi bir fikirdir. Bu, markanız için hangisinin en iyi sonuçları getirdiğini belirlemenize yardımcı olacaktır. Ayrıca, mesajlarını ve isteklerini kaybetmediğinizden emin olmanıza da yardımcı olur.

Müşterilerinizi ve potansiyel müşterilerinizi yönetmek için bir müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) aracı kullanırsanız, bunu influencer’larınızı takip etmenize yardımcı olacak şekilde uyarlayabilirsiniz. Bazı platformlar, influencer ilişki yönetimine yardımcı olacak araçlar sağlar.

Fatoş Gözener
Sosyal Medya Uzmanı


Call Now Button
Modd Whatsapp