loader-logo

En İyi Web Siteleri İçin Kanıtlanmış 14 Başarı Kriteri

en iyi web siteleri

En İyi Web Siteleri İçin Kanıtlanmış 14 Başarı Kriteri

En iyi web siteleri için çalışan dev bir reklamcılık sektörü olmasına rağmen, çoğu zaman markalar bu anlamda hedefledikleri sonuca ulaşamıyorlar. Peki neden?

Neden kullanıcılar web sitenize girer girmez çıkıyorlar?

Neden web siteniz üzerinden yeni müşteri kazanamıyorsunuz?

Pandemi sonrası dijital adaptasyon için web sitesi özelinde neler yapmak gerekir?

Bu soruların cevabı biraz karmaşık olsa bile, biz sizin için elimizden geldiği kadar sadeleştirmeye çalıştık.

Pandemi sonrası dijital adaptasyon

En iyi web siteleri için öncelikle en iyi brief’i almak gerekir. Müşterinin ihtiyaçlarını dinlemek, doğru ve istenilen sonuca ulaşmak için oldukça önemlidir. En iyi web sitesini orta okulda yada lisede yazdığımız hikayelere benzetebiliriz. Giriş, gelişme ve sonuçtan oluşan hikayeler için başarı kriteri ne ise, web siteleri için de bu düşünce yapısını tekrar ettirebilirsiniz.

Web sitesine giren potansiyel müşterilerin nereye bakmaları gerektiğine, nasıl aksiyon almaları gerektiğine siz karar verebilirsiniz. Evet, yanlış duymadınız. Web sitesi ziyaretçisini ekrana bağlamak için gerekli olan önermeleri yapabilirseniz, arzu ettiğiniz başarıyı yakaladınız demektir.

Öneri: Brief alırken bir Q&A şablonu oluşturun ve ajansınıza doğru bilgileri verdiğinizden emin olun. Biz profesyonel reklam ajansı olarak tecrübelerimiz ile oluşturduğumuz kısa form ve soru şablonlarımız ile markalardan doğru geri bildirimleri almak için pratik bir çözüm ürettik. Bu sayede hızlı ve istenilen işi üretiyoruz.

Hadi gelin en iyi web sitelerini inceleyelim.
Başarılarının sırrı ne?  

kullanıcılar bir web sitesini neden terk eder?

En iyi web siteleri için ilk 15 saniye kuralı çok önemlidir. Dünyada web sitelerindeki kalma süresi ortalaması 15 saniyedir. Bu süreyi yukarı çıkarabilmek tamamen web sitesinin kurgusundaki başarıda gizlidir. MODD/group olarak 2019 yılı sonlarında web sitemizde geçirilen süre ortalaması 40 saniye civarındaydı.

Ekip olarak bu süreyi yukarı çekebilmek için gerek tasarım, gerek de kodlama anlamında önemli değişiklikler yaptık. Aynı zamanda içerik olarak da trend makaleler ile hedef kitlemizin merak ettiği sorulara cevaplar aradık. Sonuç olarak, 6 ay gibi bir sürede, web sitemizdeki kalma süresini 40 saniyeden, 2 dakika 43 saniyeye çıkardık. Bu artış ile müşteri sayımızda ciddi artış gözlemledik ve marka bilinirliğimizin önemli derecede büyüdüğünü fark ettik.

Kullanıcılar artık bizimle daha fazla vakit geçiriyor ve bizi keşfetmek istiyor. Sorular soruyor, bilgi almak istiyor. Sizde ilk iş olarak web sitenizin analitik verilerini incelemeye başlayabilirsiniz. Çünkü doğacak fikirler burada gizli.

Peki kullanıcılar bir web sitesini neden terk eder?

14 maddede en iyi web sitesi

1- İlk temas kuralı ve müşterinin kafasındaki soruyu profesyonelce sunabilmek ilk işiniz olmalı. Kullanıcı web sitenize girdiğinde onu hemen yakalayacak bir soru yada cevapla onu sitede tutmalısınız.

2- Tasarım ve renk harmonisi ile dikkati mesajınıza odaklamalısınız.

3- Ziyaretçilerin aradıkları ürün yada hizmete yönelik açıklamalar ve merak ettirecek CTA aksiyonları alabilirsiniz.

( CTA nedir ? Yazımızı detaylı okuyabilirsiniz. )

4- Sayfa yüklenme hızı

5- Mobil kullanılabilirlik

6- Kullanıcı dostu tasarım

7- Sadelik ve karmaşık tasarımlardan uzak durmak

8- Hiyerarşi

9- Görsel içeriğin önemi her geçen gün artıyor. Araştırma sonuçları kullanıcıların %65’inin görsel içeriklere daha fazla baktığını söylüyor. Bu konuda web sitenizde kullandığınız görselleri profesyonelce ele almanız gerekiyor.

10- Orjinal içerik ve tasarım

11- Kullanıcıların sorularına cevap veren SEO uyumlu blog bölümü

12- Sosyal medya bağlantıları ve video içerikler ( özellikle anasayfada şirketinizi kısa bir video ile anlatabilirsiniz )

13- Kullanıcı yorumlarına yer verin. Ziyaretçiler ürün yada hizmetiniz hakkında size değil, kullanıcılara daha çok güvenirler.

14- Canlı chat ve online erişebilirlik ile hizmetiniz hakkında bilgi almak isteyenler ile anlık iletişim kurabilirsiniz.

Seo optimizasyonu ile ilgili gerekli tüm aksiyonlar

Nelere dikkat etmeniz gerekir?

Tüm yukarıdaki maddeleri geliştirmek için Google Analytics’den her bir sayfanızın ziyaret sıklıklarını inceleyebilir, hemen çıkma oranlarını gözlemleyebilir ve bu doğrultuda iyileştirme aksiyonları alabilirsiniz.

Web sitelerini canlı bir organizma olarak düşünün. Sürekli güncellemeniz gerekir. Akıntıya karşı olduğunuz yerde durursanız geriye gidersiniz. Bu yüzden, düzenli aralıklar ile web sitenizi güncellemelisiniz. Örneğin ziyaretçi web sitenize girdiğinde 7 ay öncesine ait bir haberi görmemeli.

Seo optimizasyonu ile ilgili gerekli tüm aksiyonları alın ve profesyonel bir reklam ajansı ile SEO Optimizasyonu Danışmanlığı alın. Sayfa hızınızı düzenli olarak kontrol edin. Mail ve tüm iletişim formlarını kontrol edin ve düzenli aralıklar ile deneme mailleri atın ve çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Sıkça sorulan sorular bölümü kullanıcıları sitede en çok tutan alanlardan birisidir. Bu soruları özenle düzenleyin ve düzenli aralıklar ile güncelleyin.

Samimi bir dil oluşturun ve slogan seçimlerinde, vaadlerinizde gerçekçi olun. Asla kendinizin inanmadığı iletişim dilini ziyaretçilerinize karşı kullanmayın.

Çok şey eklemek isterken, websitenizi karmaşık hale getirmeyin. İyi tasarım çok şey eklemek değil, gerektiği kadar şey eklemektir.

En önemlisi de, tüm soruların cevabını vermeyin. Merak uyandırın. Ziyaretçiler içeriği aldıktan sonra onlara merak etmeleri için bir sebeb yaratın ve sizinle iletişime geçmelerini sağlayın.

Sektörünüzdeki dünya devlerini araştırın. Onların ürünü ve markayı ele alış şekillerini inceleyin. Notlarınızı alın. Beğendiğiniz alanların ekran görüntülerini alın. Bunların hepsi en iyi web sitesini hazırlarken size fikir verecektir.

En iyi websiteleri size ne kazandırır?

En iyi websitesi size ne kazandırır?

Bir yabancının web sitenizi ziyaret etmesi ile başlayan serüveni kısaca anlatalım ve bu işin ne kadar ciddi olarak ele alınması gerektiğini daha kolaylaştıralım.

Bir yabancı sitenize gelir ve
o yabancı artık ziyaretçiniz olmuştur.
Sonra siz o yabancıyı web siteniz ile etkilersiniz ve
akabinde o kişi sizin müşteriniz olur.
Son olarak da, ilk başta yabancı olan bu kişi artık
söz konusu sizin ürününüz olduğunda, sizin yerinize ürününüzü pazarlar.

İşte bu kadar önemli rol oynayan web siteniz dijital çağın hakim olduğu günümüzde pazarlama için en etkili silah olabilir. Tabii doğru kullanılırsa.

En iyi web siteleri için samimi özet;

Markanızın patronu veya yöneticisi olarak web sitenize şöyle bir bakın. Kendinizi yabancı birinin yerine koyun ve markanızla ilk defa karşılaştığınızı hayal edin.

Şimdi asıl soruya geliyoruz…

Bir kaç dakikanız olsa, web siteniz mi şirketinizi daha iyi anlatır yoksa siz mi ?

Cevabınız eğer siz ise, web sitenizde yapacak işiniz var demektir.

Değerli Zamanınız İçin

Teşekkürler.

CEM HAS

MODD/group
Ajans Başkanı


Call Now Button
Modd Whatsapp