loader-logo

Web Tasarım Ajansı İle En İyi Web Sitesi Nasıl Yapılır?

web tasarım ajansı

Web Tasarım Ajansı İle En İyi Web Sitesi Nasıl Yapılır?

Web tasarım ajansı markanızın dijital konumlandırması açısından oldukça önemli bir rol oynar. Özellikle corona sonrası şekil değiştiren dijital dünya ile internet kullanımlarımız bir hayli artmış durumda. Artık bir ürün veya hizmet ile ilgili bulmak istediğimiz bir şey olduğunda, geçmişe oranla daha fazla internete başvurduğumuz kesin.

Burada önemli olan markanız için en uygun web tasarım ajansını seçmek. Kanalize olunması gereken şey ise, markanın öz değerlerini, kurumsal kimliğini ve marka vaadlerini profesyonelce web sitesine yansıtmaktır. Ayrıca ürün veya hizmet ile ilgili websitesi yaptığınızda odak noktası her zaman tüketici olmalıdır. Hedef kitlenin beklentileri ve ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan websiteleri her zaman daha fazla başarılı olurlar.

Her ajans profesyonelim dese bile, web tasarım hiç bir zaman görsellerin düzenlenmesi ve kodların çalıştırılması kadar basit bir şey değildir. Temelinde markaya odaklanan ve hedef kitleyi harekete geçirebilecek stratejiler ile üretilmiş olması gerekir. Günümüz web sitelerinin bir çoğu var olmak için yapılmıştır. Satış yaptıran ve tüketiciyi harekete geçirebilen web sitelerinin sayısı oldukça azdır. Çünkü bu noktada sadece tasarım yapmak ve kod bilmek yeterli değildir. Reklamcılığın tüm evreleri etkin bir şekilde kullanılmalıdır.

web sitesi ajansı

Web Tasarım Ajansı Ödül Odaklı Değil, Satış Odaklı Olmalıdır

Günümüzdeki web tasarım ajanslarının bir çoğu kendi pr çalışmaları için ödül odaklı işler yapmak için hareket edebilirler. Burada önemli olan her zaman müşterinin kasasını dolduracak, satış getirecek stratejiler ile üretilmiş işler yapmaktır. Tasarım ve kullanıcı deneyimi, bir web sitesindeki en önemli unsurlardan birisi olsa da ödül kasmak için yapılan işlerde hedef kitle önemsenmez. Jüri önemsenir.

Ama marka için uzun vade de her zaman satış ve pazar payı önemlidir. Bu yüzden marka DNA’sına uygun hedef kitlenin demografik yapısına göre düşünülmüş işlerin ajans-marka memnuniyet oranı her zaman daha uzun soluklu olacaktır.

İyi Bir Web Tasarım Ajansı Nelere Dikkat Etmeli?

– Hedef Kitle Analizi

– Marka DNA’sına Uygun Tasarım Dili

– Harekete Geçirecek CTA Çalışmaları ( CTA Nedir ? – ile ilgili haberimizi inceleyebilirsiniz )

– Mobil uyumluluk

Seo Skoru

– Sayfa Hızı

– Kullanıcı Dostu Kullanım

– Kaliteli ve Özgün İçerik

– Sosyal Medya Entegrasyonu

– Rakip Analizi

– Navigasyon Tasarımı

– Anasayfa Storyboard Uyarlaması

Gibi bir çok kritere göre başarılı websitesine sahip olabilirsiniz.

web sitesi bitince işi bitmiş olmaz

Bir Web Sitesi Yayına Alınınca İşi Bitmez!

Websitelerinin bir çoğu çalışır hale geldikten sonra yayına girer ve bu süreç içerisinde hiç bir optimizasyon çalışması yapılmaz. Bu yüzden bir marka, websitesine sahip olduğunu bilse bile, tüketicilerine ulaşamaz.

Yayındaki web sitelerinin %90’ından fazlası hız ve seo testleri yapılmadan yayına atılır. Dolayısı ile Google’da ilgili anahtar kelimelerde görünemezler.

Profesyonelce düşünülmüş websitelerinde bu kriterlerin hepsinin yapılmış olması gerekir. Biz MODD/group Reklam Ajansı olarak bu süreçler için kapsamlı bir check-list’e göre iş bitirmemizi yapıyoruz. Bu liste 3 bölümden oluşuyor.

1- Site Öncesi İşler

– Strateji

– Brief

– Hedef Kitle Analizi

– Rakip Analizi

– Anasayfa Kurgusu

Kurumsal Kimlik Analizi

Genelde bu bölümde strateji ve tasarım ekibimiz iş başındadır. Markanın hedeflerine ve rakiplerine yönelik sunumlar oluşturulur ve marka ile paylaşılır.

2- Tasarım ve Kodlama

– Site Haritası Oluşturulması

– Marka Kimliğine Uygun Grafik Tasarım Çalışmaları

– Mobil Ve Tablet Uyumlu Grafik Tasarım Çalışmaları ( Bu noktada farklı ebatlarda çalışmalar yapılması gerekebiliyor )

web tasarım mobil uyumlu

– Kodlama Çalışmaları (Masaüstü, mobil ve tablet için farklı kodlama çalışmaları gerekiyor)

3- Yayın Önce Son Kontrol

– Tüm İmajların Optimize Edilmesi

– Server Yada Hosting Hız Testleri

– Sayfa Hızı (Page Speed) Testleri ( Masaüstü ve Mobil )

– Web Sitesi İçi Seo Çalışmaları ( Basic ) ( Her ay düzenli olarak yapılabilmesi için SEO hizmetimize göz atabilirsiniz )

– Google Search Console Kurulumu

– Google Haritalar Kaydı

– Google Analytics Kurulumu

Yukarıdaki süreçleri web sitenizde profesyonel olarak uygularsanız ilk adımda bile rakiplerinizin önüne geçmeniz %90’dan fazla. Fakat bu aşamadan sonra, düzenli olarak arama motoru optimizasyonu yapmak için SEO hizmeti almanız gerekir çünkü dijital dünyada her şey her gün değişirken websitenizde bu trende ayak uydurmalı ve hem teknolojik hemde içerik bakımından sürekli güncellenmeli

web tasarım ile rakipler

Web Tasarım Ajansı İle Rakiplerinize Fark Atın

Web tasarım ajansı ile iş birliği yukarıdaki anlattığımız kriterler açısından oldukça önemlidir. Anlaşılacağı gibi kodlama ve tasarım iyi bir websitesi için hiç bir zaman tek başına etkili kriterler değildir. Günümüz dijital trendleri göz önüne alındığında bir çok farklı parametreyi bu noktada ele almanız gerekecektir. Özellikle sosyal medya kaynakları her ne kadar yaygın olarak kullanılsa da, profesyonelce düşünülmüş web siteleri tüketiciye her zaman daha fazla güven verir.

Konu ile ilgili tüm merak ettikleriniz için web tasarım ekibimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Bu içerik ilginizi çekebilir: Kurumsal Web Sitesi Yayına Girmeden Kontrol Edilmesi Gereken 25 Madde

Bu içerik ilginizi çekebilir: Web Sitenizde Her Ay Kontrol Etmeniz Gereken 10 Madde

MODD/group
Ekibi


Call Now Button
Modd Whatsapp