loader-logo

En İyi Reklam Ajansları İle Doğru Marka Yolculuğu Nasıl Olur ?

En İyi Reklam Ajansları İle Doğru Marka Yolculuğu Nasıl Olur ? 

En iyi Reklam Ajansları Derken; kim bunlar ?

Aklınıza hemen dünyanın en büyük markaları ile astronomik rakamlara çalışan reklam ajansları gelmesin. Bize göre en iyi reklam ajansları hizmet verdiği marka için çok çalışan, her koşulda markasını düşünen ve onun başarısı için ter döken ekiplerden oluşur. Sizce de öyle değil mi ?

Bazen bir marka için çok büyük bir reklam ajansı oldukça dezavantajlı olabileceği gibi bu durumu tam tersine çevirebilen ekipler de yok değil tabii. Hepimizin bildiği ve sektörün pazarlama profesyonellerinin dillerine pelesenk olmuş bir cümle vardır ‘’ bizim markamız büyük ajansın içindeki markalar arasında kaybolur ‘’ İşte bunun gibi düşünceler ışığında şekillenen devasa bir kobi – ajans pastası oluşmuş durumda. Türkiye’nin %95’inin Kobi olduğunu unutmayalım.

Esas boşluk zaten dünyaca ünlü markaların çalıştığı reklam ajanslarının bulunduğu ligde değil. Onun tam altında agresif büyümek isteyen, çevik, yeni nesil markalara hizmet verebilecek kabiliyetli ve bulunduğu ligin ihtiyaçlarını çok iyi analiz etmiş dijital ajanslar kategorisinde. İşte bu lig çok agresif büyüyor.

Bu büyüme her ne kadar şirket enflasyonuna yol açıp amiyane tabirle “iş bilmeyen” ajansların türemesine yol açsa da rekabet, belli şirketlerin sivrilmesine yol açıyor. İşte azimli ve çevik ajanslar da buraya devreye giriyor. Zamanın ruhu; markaların ihtiyaçlarını iyi tespit edebilmiş, hızlı ve kaliteli ürünler çıkaran ajansların yanında.

Pandemi İle Şekillenen En İyi Reklam Ajansları

Pandemi İle Şekillenen En İyi Reklam Ajansları

Geçtiğimiz 2 yıl ve önümüzdeki 2 yıl içerisinde reklamcılık dünyasında çok fazla şeyin kabuk değiştirdiğini ve evrildiğini göreceksiniz. Bir çok sektörde bu kabuk değişimleri fark edilirken, dijital pazarlama performansları ile agresif büyüyen kreatif ajansların gelişimi ve pazardan pay alması oldukça dikkat çekici.

Mesela bizden örnek verelim;

12 yıl önce kurulmuş bir reklam ajansı olarak her sene %25 %30 oranında büyürken, pandemi ile birlikte son 2 yılda %200’ün üzerinde büyüme kaydettik. Ekibimiz pandemi öncesine göre 2 kat büyüdü. Tabii buraya şans ile değil, bilinçli ve uzun dönem planlanmış stratejik yolculuk ile geldik.

Neden mi ?

Pandeminin etkileri ile markaların dijital performans ihtiyacı en üst seviyeye çıktı. Bu süreçte teknik kapasite ile estetik kaygıyı bir araya getirebilen ajanslar otobanda tam gaz ilerlemeye başladılar. İşte tam bu noktada yazımızın başlığındaki en iyi reklam ajansları tanımı, markalara böyle eşi benzeri görülmemiş zamanlarda avantaj kazandıran ekiplerden oluşanlardır.

Yeni dünyayı iyi anlayan, dijital performansı en üst seviyede tutmak için çeşitli kalite standartlarını ajans içerisinde uygulayan ama aynı zamanda tasarımın kalitesi için ajans kültürüne odaklanan reklam ajansları ile yapılacak samimi bir yolculuk markalara uzun değil orta vadede bile bir çok avantaj sağlayabilir.

En İyi Reklam Ajansları Markasını En Çok İçselleştiren Ekiplerden Oluşur

En İyi Reklam Ajansları Markasını En Çok İçselleştiren Ekiplerden Oluşur

En iyi reklam ajansları kendi başarısı için değil, markasının başarısı için çalışan, patrona beğendirmek için değil, hedef kitleye beğendirmek için çalışan, ödül için değil, hedef için çalışan, kendisini markanın tüketicilerinin yerine koyabilen ekiplerden oluşur. Bu ilkeler ile başlayan her yolculuk sabır ve anlayış ile birleşirse mutlu son kaçınılmaz olur. Günün sonunda biz neler başarmışız diye geriye dönüp baktığınızda markanızın nerden nereye geldiğini hissedebilirsiniz.

En iyi Reklam Ajansları Operasyonu Mükemmel Yöneten Ekiplerden Oluşur

Operasyonu Mükemmel Yöneten Ekip

Günümüzün en büyük problemlerinden birisi, işe törenle başlayıp devamını aynı ciddiyet ile getirememek. Zaten hepimiz bu cümlenin Türkler için söylendiğini bilir. Disiplinli iş modeli ve operasyonel mükemmeliyet, günümüz ajanslarının en büyük problemlerinden birisi. Aslında bazı açılardan haklı olsak da, bu durumu minimuma indirmek yine bizim elimizde. Biz ajanslara gelen her iş acildir. Mesai olmazsa olmazdır. Sonuçta sabahlara kadar hangimiz çalışmadık. Bu konuda kimsenin itirazı yok ama doğru bir proje planı ve iş süreci takibi ile sorunlar en aza indirilebilir.

Biz ajans olarak her hafta departman toplantıları, her 15 günde 1 ajans genel toplantıları, her ay ajans-müşteri toplantıları ile durumu kontrol altına almış durumdayız. Öyle çok fazla toplantı yapmaktan çalışamayan ekiplerden de değiliz.

Tüm projelerimizi özel monitoring programları sayesinde markalarımız ile eş zamanlı paylaşarak iş planımızın her anına birlikte müdahale ederek, operasyonlarımızı yönetiyoruz.

En İyi Reklam Ajansları DNA’sında Tasarım Olan Ekiplerden Oluşur.

DNA’sında Tasarım Olan Ekip

Tasarım biz yaratıcı beyinler için olmazsa olmazdır. Grafik tasarıma baktığımız açı ise işimizin geleceği için hayati önem taşır. Ne fazla olmalıdır, ne eksik. Rakiplerini iyi inceleyen, hizmet verdiği markaların iletişim dilini analiz edebilen ve onları daha ileriye taşımak için sürekli kendini geliştiren ajansların 1-0 daha avantajlı olduğu su götürmez bir gerçek.

En İyi Reklam Ajansları Teknik İle Estetiği Tek Çatı Altında Birleştirir

Zaman yönetimi her markanın hatta çağımızın en büyük problemlerinden birisi. Son bir kaç yıldır ajansımıza gelen taleplerden bir çoğu 2 veya 3 ajansın yaptığı işi tek ajansta toplayıp zaman kazanmak yönünde. SEO, SEM, Dijital Pazarlama Performans Yönetimi, Kurumsal Kimlik, Branding, İçerik Yönetimi, Mobil Uygulamalar, Sosyal Medya Yönetimi, Web tasarımı vs. Gibi hizmetleri tek çatı altında verebilen ajanslar marka portföylerini özellikle pandemi sonrası çok hızlı büyüttüler.

Bizde ekip olarak, teknik kapasitesi yüksek, çeşitli yazılım dillerinde proje geliştirebilen ekip ile yaratıcı düşünce kas gücüne sahip ekibi bir araya getirerek 50 kişiyi geçen bir takım meydana getirdik.

Fun + Function : Big Bang

Özetle;

Fun + Function : Big Bang

En İyi Reklam Ajansları Önce Kendi Söküğünü Dikenlerdir

En İyi Reklam Ajansları Önce Kendi Söküğünü Dikenlerdir

Pandemi öncesinde büyük ve orta ölçekli bir çok reklam ajansı ( hepsi değil ), markalarına iş yetiştirmekten, yoğunluktan ve mesai dolu hayatından yakınıp, kendi sosyal mecralarını, web siteleri, seo optimizasyonlarını, son yaptığı işlerini, showreel’lerini hatta ve hatta ekiplerini çok fazla ihmal ettiler. Dilerseniz dijital ajanslardan yada konvansiyonel ajanslardan teklif alın, muhtemelen websitelerinde yer alan bir çok iş oldukça eski referanslarından oluşacaktır.

Pandemi boyunca, dijital reklam ajansı aramak çok az markanın değil, çok fazla markanın ihtiyacı haline geldi. Bu süreçte, yukarıdaki bahsettiğimiz kriterleri başarabilen ekipler birde üstüne bunu gösterebilme kararlılığında bulununca, büyük ama hantal ajanslar ile zeki lokal reklam ajansları arasındaki fark oldukça azaldı, eşitlendi yada geçildi diye düşünebilirsiniz.

MODD/group Reklam Ajansı olarak, kısa sürede 100’den fazla makale ile web sayfamızı zenginleştirdik. Youtube kanalımız ile önemli konular hakkında konuşmaya devam ediyoruz. Oldukça aktif sosyal medya kanallarımız var. Her yıl ajans kataloğumuzu ve her ay websitemizdeki işlerimizi güncelleyerek yeni kalmaya özen gösteriyoruz. Ayda 60.000’in üzerinde tekil ziyaretçi ağırlayarak kendi marka bilinirliğimizi en iyi lige taşımak için tüm gücümüz ile çalışıyoruz.

Samimi Özet ;

En iyi reklam ajanslarını pandemi sonrası yeni dünya düzenine göre yeniden tanımladığımıza göre, markaların bu manzara karşısında almaları gereken aksiyon aslında çok net. Kendisini özel hissettiren, ajansın başkanından en alt kademedeki ekip arkadaşına kadar markayı önemseyen, çalışmak için değil başarmak için odaklanan reklam ajanslarını seçmek ve sabırla süreci yönetmek doğru bir yolculuk ve ön plana çıkmak için iyi bir başlangıç olacaktır.

Unutmamak gerekir ki, bu birliktelik için gereken ten uyumu hemen oluşmasada zamanla oldukça verimli işlere imza atılacaktır. Marka yolculuğu kısa mesafe yolculuklarına benzemez. İçinde çok hızlı koşabileceğimiz zamanlar olsa da bazen mola da vermek gerekir. Buradaki belirleyici faktör ajans ile marka arasındaki iletişim kalitesi olacaktır.

Tam olarak bu noktada 12 yıldır sürekli gelişmeye devam ediyoruz. Önce kendi söküğümüzü dikiyoruz. Markalarımıza faydalı olabilmek ve iyi hizmet verebilmek için yeniliklere kendimizden başlıyoruz. Çünkü düşmekte olan uçakta yanımızdakini kurtarabilmek için önce kendi maskemizi takmalıyız.

Bi Kahve ? 

 

MODD/group Reklam Ajansı


Call Now Button
Modd Whatsapp