loader-logo

Ünlü Reklam Ajansları Markanıza Ne Katar ?

Ünlü Reklam Ajansları

Ünlü Reklam Ajansları Markanıza Ne Katar ?

Ünlü reklam ajansları ile bugünün dijitalleşen dünyasında bir çok konuda rakiplerinize fark atabilirsiniz. Burada ‘’ünlü’’ kelimesi içerisinde bir çok emek ve tecrübeyi barındırdığı için bu haberimizde sizlere neden iyi bir reklam ajansı seçmeniz gerektiğini detaylıca anlatmak istiyoruz.

Açıkça söylemek gerekir ki ünlü sıfatı dünyadaki tüm dillerde büyük bir gücü ve etkiyi içinde taşır. Ünlü yazar Robert Green, “Gücün 48 Yasası” adlı kitabında şöhret, beşinci sırada kendine yer bulur. Şöyle der yazar; “O kadar çok şey şöhrete dayanır ki. Şöhretinizi canınız pahasına koruyun”.  Reklamcılık sektörünün bu yasadan bağımsız olduğunu düşünmek saflık olur…

Cin fikirlerin, tasarım gücünün, etkili metin yazarlığının ve tabi ki profesyonel iş takibinin en üst seviyede yapıldığı yerlerdir ünlü reklam ajansları. Boşuna ünlü olmamışlardır. Markalar ile kol kola girer, onları içselleştirir ve tüm gün onlar için hizmet vermektedir.

Günümüz pazarlama dünyasında her sektörün tekelleşmesi gibi, reklamcılık sektörü de kısa sürede monopolleşen şirketler tarafından yönetiliyor. Çok değil, bundan 5 sene öncesine kadar küçük ekipler halinde çalışan ajansların popüler olması artık eskide kaldı. Bugün tam hizmet reklam ajansları, 360 derece marka iletişimi hizmeti vererek markalara zaman ve bütçelerinde tasarruf yaptırmayı başarıyor.

Ünlü reklam ajansları ününü nereden alır ?

Ünlü reklam ajansları ününü nereden alır

Birden fazla farklı disiplini bir arada barındıran tam hizmet reklam ajansları, az öncede belirttiğimiz gibi pazarlama profesyonellerine önemli zaman tasarrufu yaptırır. Kurumsal kimlik, reklam filmi, sosyal medya, dijital strateji, grafik tasarım, metin yazarlığı, Google Adwords, Seo optimizasyonu, içerik pazarlaması ve web tasarım gibi bir çok farklı departman bir araya gelir ve hedef kitleye özel düşünülmüş çalışmalar için hep birlikte mutfağa girerler.

Zamanın en önemli şey olduğu günümüzde tüm bu hizmetleri tek çatı altında ciddi bir disiplin ile ele alan reklam ajansları markalara önemli faydalar sağlamaktadır.

Burada her işin arkasında strateji ve düşünülmüş fikirler yatar. Ünlü reklam ajansları markaların istediklerinin yanı sıra, onların ihtiyaçlarını anlar ve bu doğrultuda aksiyon alır.

Sözün özü, patronları kısa süreliğine mutlu etmek yerine, tüketicileri mutlu etmeye odaklanırlar.

Reklam Ajanslarında İş Yapış Şekli

Reklam Ajanslarında İş Yapış Şekli

Operasyonel mükemmellik konusu, bu anlamda reklam ajanslarında titizlikle ele alınması gereken konulardan birisidir.

Fikir üretmenin belirli bir entelektüel sermaye gerektirdiği reklamcılık sektöründe koordine çalışan ekip yapısı yaratmak oldukça zorlu bir süreçtir.

MODD/group olarak biz, yaklaşık 11 yıldır özellikle doğru iş yapış modeli yaratmak için hala her gün yönetim şeklimizde güncellemeler yapıyoruz. 30-40 kişinin bir arada, mutlu ve şevkle çalışabilmesinin önemli olduğu kadar, profesyonelce her bir bireyin kendisini geliştirmesi, hem ajans hem de markalar için pozitif büyümeye fayda sağladığının bilincindeyiz.

Gelin bu durumu bir örnek ile detaylandıralım;

1- Markanın ajansa katılması ile birlikte, ekibimiz var olan tüm dijital varlıklarını inceler. Pazardaki pozisyonu, markanın iletişim tonu, tasarım kalitesi, yazılım varlıkları, dijital etkinliği vs gibi konular herkesin olduğu ‘’Marka-Ajans Entegrasyonu’’ toplantıları ile birlikte ortaya konulur. Bu toplantı modeli bir markanın bize katılmasından hemen sonra yapılır ve toplamda 4 defa düzenlenir.

2- Yapılan ‘’Marka-Ajans Entegrasyonu’’ toplantılarından sonra, her bir departmanda marka sorumluları atanır. Ayrıca markanın ajans içerisinde yetkili sözcüsü olur. Ekibin oluşturulmasından sonra, markanın yöneticileri ile birlikte brief toplantıları düzenlenir. Tüm taleplerin yanı sıra, yazımızın başında da belirttiğimiz gibi asıl ihtiyaçlar belirlenir.

3- Markayı ve pazardaki tüm rakipleri inceledikten sonra, agresif ve etkili bir aksiyon planı çıkarılır ve marka yöneticilerine bu planın sunumu yapılır. Tüm sürecin onayı alındıktan sonra ekip olarak mutfağa girilir ve çalışılmaya başlanır.

4- Tasarımcı, metin yazarı, sosyal medya yöneticisi ve yazılımcılardan oluşan marka ekibi, yapılacak olan çalışmaların fikir iskeletini çıkarır ve birbiri ile bütünlüğü olan bir takım elbise dikmek için herkes mutfağa girer. 

Ünlü Reklam Ajansları Entegre Fabrika Gibi Çalışırlar

Ünlü Reklam Ajansları Entegre Fabrika Gibi Çalışırlar

Yukarıdaki iş yapış şekli entegre bir fabrikada uygulanan iş yapış şeklinden farksızdır. Aksini uygulayan ajanslar markalara çok fazla zaman kaybettirir ve günün sonunda bu birliktelik ayrılık ile sonuçlanır.

Bunu nerden mi biliyoruz ?
Zamanında bu hataları yaptık da ondan…

İş yapış disiplinini ortaya koymadan ne kadar yaratıcı olursanız olun, markalara fayda sağlayamazsınız. Tecrübe ile sabit bu bilgiler ışığında MODD/group Reklam Ajansı olarak her gün operasyonel mükemmellik, zamanlama, iş teslimi kontrolleri vs gibi konulara çıkan işin kalitesi kadar önem veriyoruz.

2020 yılında neredeyse tüm sektörlerin zarar ettiğine hepimiz şahit olduk. Oldukça zorlu bir dönemden geçen dünya ekonomisi ve markalar bu süreçte dijitalleşmenin önemini bir kere daha anlamış oldular. Ünlü reklam ajansları işte bu süreçte krizi fırsata çevirerek bu anlamda daha da agresif büyüme sergilediler.

Özellikle biz, 2020 yılında ekibimizi üçte bir oranda büyüttük ve oldukça güçlü markalar bu dönemde bize katıldı. İçerik pazarlamasını etkili kullanmamızdan dolayı kısa sürede arama motorlarında etkin hale geldik ve web sitemize günde 3000’e yakın organik ( non-paid ) tekil ziyaretçi aldık.

Dijitalin her yeni trendine uyum sağlamak, kalemi etkili kullanmak, disiplini elden bırakmamak, ekibi mutlu ve motiveli bir şekilde bir arada tutmak bize ünlü ve büyük reklam ajanslarından biri olma yolunu açtı.

Neden Ünlü’yüz Çünkü ‘’ Tasarım bazen eklemek değil çıkarmaktır. ‘’

Neden Ünlü’yüz Çünkü ‘’ Tasarım bazen eklemek değil çıkarmaktır.

Pazarlama dünyasında tasarım oldukça farklı hatta yanlış kullanılmaktadır. Halbuki biz tüketiciler artık karmaşık ve ‘’over design’’ görüntüleri hızla ret ediyoruz. Hap bilgiler, yeterli grafiksel öğeler ve etkili metin yazarlığı hemen hemen her pazarlama iletişiminde başarılı olur. Ünlü reklam ajanslarında tasarım kalitesi bu anlamda hep en üst seviyede ele alınır.

İhtiyaç olanın ne fazlası ne de eksiği kullanılmaz. Hele ki batılı bir tüketicinin günde 3000-4000 arasında ticari mesaj ile karşılaştığı günümüz dijital dünyasında yeteri kadar tasarım yapmak sıradan olmak değil, anlaşılır olmaktır.

Bu vizyon ile markaları ele alan kaç tane reklam ajansı tanıyorsunuz ? Sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Bu yüzden ünlü olmanın bedeli vardır. Fakat günün sonunda bir o kadar da avantajları vardır.

Markanız için dikilen takım elbisenin bu vizyonda işlenmesi ilk etapta maliyetli gözükse de, uzun vadede her zaman kazançlı olan siz olacaksınız. Bu süreç içerisinde birden fazla ajans değiştirip tüketicinin algısını bozmaktansa tutarlı stratejiler ve emin adımlar ile büyüyen bir marka olmak aslında hiç de zor değildir.

Bizim İçin Teknoloji Ve Dijitalleşme Sadece Bir Araçtır.

Bugün sosyal medya, web sitesi, dijital varlıklar ve teknoloji dilimizden düşürmediğimiz tek şey. Fakat önemli olan buralarda yer almak değildir. Nasıl ve ne şekilde göründüğümüz çok daha önemlidir.

Bizim için asıl önemli olan fikirdir. Fikrin derinliği, ne vaat ettiği, markanın DNA’sına ne kadar uyduğu gibi konular asıl odaklanılması gereken şeylerdir.

İlk gördüğünüzde bizi etkileyen markalar bu sayede başarılı olurlar. Teknolojinin bir fikir olmadığını daima hatırlamalıyız. Teknoloji sadece bir fikri ifade etmenin yoludur. Unutmayın beyinlerimiz hala analog dünyada yaşıyor.

Bizler beyinlerimiz ile düşünsek de, kalbimiz ile karar veren canlılarız.

Ünlü Reklam Ajanslarında Kalemi Kuvvetli İnsanlar İle Tanışırsınız

Ünlü Reklam Ajanslarında Kalemi Kuvvetli İnsanlar İle Tanışırsınız

Metin yazarlığı bir markanın en önemli gerekliliklerinden birisidir. Hepimizin de bildiği gibi alfabede 29 tane harf var fakat kimisi bununla iki kelimeyi yan yana getiremezken, kimisi nobel ödülü alır. İşte ünlü reklam ajanslarının ünü büyük ölçüde bu harfleri çok iyi kullanmasından gelir.

Hepimiz bir çok markayı bugün sloganlarından yada hikayelerinden hatırlarız. Günümüz pazarlama dünyasında artık ürünün tek başına hiç bir anlamı yoktur. Biz tüketiciler sadece ürünü değil, hikayesini de satın alırız.

‘’Dünyada en iyi şeyler bile, kendilerini sergileyecek kimse bulamazlarsa hiçbir şeye yaramazlar.’’
Nietzsche

Özetle, Ünlü İle Takılan Ünlü Olur

Tasarım gücü, etkili strateji, yaratıcı fikir, cesaret, entelektüel sermaye, teknoloji bilgisi ve en önemlisi disiplinli iş yapış şekilleri ile markanızı buluşturursanız başarılı olmamanız için hiç bir şey yoktur. Bu bağlamda sizin için en uygun reklam ajansı ile birliktelik yaparak, günümüzün zorlu ekonomik dünyasında farkındalık yaratabilirsiniz.

Unutmayın, artık hiç bir şey yapmamak da geri gitmektir.

Değerli zamanınız için teşekkürler. Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilir, markanızı hayallerinizdeki yolculuğa başlatabilirsiniz.

MODD/group
Ekibi


Call Now Button
Modd Whatsapp