loader-logo

Dental Turizm İle Yabancı Hasta Sayınızı Nasıl Arttırırsınız?

dental-turizm

Dental Turizm İle Yabancı Hasta Sayınızı Nasıl Arttırırsınız?

Dental turizm son bir kaç yıldır tüm diş kliniklerinin gündeminde olan bir konu. Dünyadaki sağlık turizminin gelişimi ile tetiklenmiş olan dental turizm Türkiye ekonomisi içinde oldukça önemli. Ülkemizde bulunan zincir hastaneler, profesyonel diş klinikleri ve alanında uzman diş hekimleri sayesinde ilgi her gün artıyor. Özellikle corona salgını sonrası normalleşme süreçleri yaşanmaya başlayınca, diş tedavileri için seyahat eden bir çok hasta görebileceğiz.

Türkiye’de diş kliniklerinin dental turizmde tercih edilmesinin en önemli sebeblerinden biri %50 daha ucuz söylentisi olsada, ülkemizde son teknoloji ile donatılmış, dijital diş hekimliğine geçiş yapabilmiş bir çok klinik mevcut. Bu bağlamda dünya standartlarının üzerinde hizmet veren klinik sayımız her geçen gün artmakta. Buradaki asıl problem hastaya ulaşabilmek, onunla iletişim kurabilmek ve tedavilerimizi doğru şekilde anlatabilmek.

Neyse ki Türkiye burada da avantajlı bir pozisyona sahip. Ülkenin sahip olduğu teknolojik altyapısı ve toplumun kılcal damarlarına kadar nüfus etmiş mobil teknolojiler en ücra köylerdeki insanların dahi dünyada olup bitenlerden ve yeni ürünlerden haberdar olmasını sağlıyor. Bu demektir ki doğru bir ajans ile medikal şirketler hem yurtiçi hem de yurtdışındaki potansiyel müşterilerinin dikkatini ülkemizde kolayca işletmelerine çekebilir. 

Dental Turizm Yapılırken Sırası İle Hangi Adımlar İzlenmeli?

dental turizm yapma kararı

Dental turizm bir anda karar verilecek ve sonra vazgeçilecek bir şey değildir. Uzun süreli bir kararlılık ve disiplin gerektirir. MODD/group Reklam Ajansı olarak bugün 17 sağlık kuruluşu ile birlikte dental turizm çalışması yürütüyoruz. Her geçen gün hizmet verdiğimiz klinik veya hastane sayısı artıyor.

Süreç öncelikle doğru planlama ve marka sahiplerini bilgilendirme toplantıları ile başlıyor. İnanın sadece dental turizm sürecinin anlatımı ve planlama yapılandırması ayrı bir workshop bile olabilir. Sakın bu başlangıç aşamasını bir toplantıda halledilir gibi düşünmeyin.

Gelin süreci biraz daha detaylı inceleyelim;

1- Dental turizm nedir?

2- Kliniğinizin dental turizme uygunluğu

3- Takım kurma ve görev dağılımı

4- Hastaların sıkça sordukları sorular ile ilgili kitlerin hazırlanması

5- Klinik tanıtım pdf çalışmalarının hazırlanması

6- Öncesi / Sonrası tanıtım kitleri

7- Call center eğitimleri (Arama Senaryoları)

8- 3 dakika ile tanıtım filmi

9- Dental turizme özel hazırlanmış micro web sitesi

10- Reklam kampanyalarının hazırlanması

11- Kampanya yönetimi ve raporlaması

12- Konaklama, Transfer ve Fiyat Politikası gibi kitlerin hazırlanması

Bu liste daha uzuyor…

Dental Turizm Sadece Ajans İşi Değil, Ekip İşidir

dental turizm ekip işidir

Bugüne kadar başarı elde ettiğimiz tüm hastane ve kliniklerde başarıyı iyi bir iş bölümü ve kararlılık ile elde ettik. Sağlık turizmi içerisinde olan diş tedavileri için hastalar özellikle Avrupa, körfez bölgesi, Rusya ve Turki Cumhuriyeti ülkelerinden geliyor. Bunların dışında Amerika ve Afrika’dan da bazı hastalar mevcut olsada ana odak noktası her zaman yakın coğrafyamızdaki ülkeler. Bunu süreç içerisinde deneyerek görebilir yada deneyimlemiş reklam ajansları ile çalışarak zaman ve maliyet avantajı elde edebilirsiniz.

Doğru ajans size doğru reklamı üretir.

doğru ajans doğru reklam

Doğru hedef kitleye çıkılmış reklamlar ise web sitenize kaliteli hasta formu olarak geri döner.

Buradaki formların aramalarını gerçekleştiren bilgilendirme ve randevu servisi potansiyel hastayı randevuya dönüştürür.

Bu süreci bir yolculuk olarak düşünebilir ve bayrak yarışı olarak tanımlayabilirsiniz. Önce ajans size kaliteli lead geri dönüşü sağlar, sizde o kişiyi kliniğinizden içeri alırsınız.

Aksayan yerlerin tamir edilmesi, hasta-klinik ilişkisi, yeniden pazarlama, potansiyel formların takibi gibi bir çok önemli unsur bu işin bir parçasıdır. Dolayısı ile asla kolay bir iş olmadığı gibi imkansızda değildir. Sadece yazımızın başında bahsettiğimiz gibi sabır gerektiren süreçlerden oluşur.

Dental Turizme B2B Bağlantılar Gerekir

dental turizm b2b bağlantılar

Dental turizmi ele alırken sadece dijital pazarlama enstrümanlarını düşünürseniz süreci eksik yönetirsiniz. Bir çok hastane ve klinik yöneticisi dental turizm yaparken hedeflediği ülkelere ziyaretler gerçekleştirir, burada çeşitli networking bağlantıları ile iş modellerini geliştirirler. Bulgaristan, Romanya, Avrupa ve körfez bölgesindeki sağlık acenteleri size bir çok yabancı hasta kazandıracaktır. Bu noktada acentelerin varlığını unutmamalı ve onlar ile dirsek temasında çalışmanın avantajlarını göz ardı etmemelisiniz.

Dijital Pazar Yerlerine Üyelik

Sadece sağlık turizmi odağında çalışan bazı pazar yerleri, bir çok yabancı hastanın sizi keşfetmesini sağlar. Reklam ajansı ile birlikte yürütülen pazarlama çalışmalarının yanı sıra, B2B bağlantılar ve pazar yeri sitelerinde yer almak sürecin hızlanmasına yardımcı olacaktır.

Samimi Özet;

Profesyonel bir yönetim ile bir kaç ay içerisinde verimli sonuçlar elde edebilirsiniz. Reklam stratejisi, klinik alt yapısı, pazarlama kabiliyeti, ajans-klinik uyumu ve bir çok farklı unsur bu sürecin içine dahil olduğunu göreceksiniz. Sabırla ve kararlılıkla dental turizm için efor harcandığı taktirde, klinik cirolarıda doğru orantıda artacağından emin olabilirsiniz.

Unutmayın Forbes tarafından açıklanan araştırmaya göre son 5 yıl içerisinde en hızlı büyüyen sektörlerden biri sağlık turizmi. Türkiye’nin de bu alanda oldukça rekabetçi bir pozisyonu mevcut. Her yıl ortalama %24 büyüyen bir pazardan bahsediyoruz. Ayrıca yurtdışında ücretsiz sağlık hizmeti kapsamına girmeyen diş tedavileri için sigorta şirketleri Türkiye’yi en iyi seçenek olarak önermeside sektörün büyümesinde çok önemli bir rol oynuyor.

Dental turizm hakkında tüm merak ettikleriniz için ekibimiz ile istediğiniz zaman iletişime geçebilirsiniz.

Değerli zamanınız için teşekkürler.

Cem Has
MODD/group
Ajans Başkanı


Call Now Button
Modd Whatsapp