loader-logo

Reklam Ajansı Nasıl Çalışır? Tüm Detaylar

reklam-ajansi-nasil-calisir-11

Reklam Ajansı Nasıl Çalışır?

Uzun süreli reklam ajansı – marka iş birlikleri kurmak için bilinmesi gerekenleri sizler için hazırladık.

Reklam Ajansı – Marka İlişkisi

Reklam ajansı, markanız için oldukça önemli bir partnerdir. İletişim tonunuzu, stratejinizi, konumlandırmanızı, performansınızı ve daha fazlasını belirler ve yönetir. Reklam ajanslarının size sağlayacağı faydalara geçmeden önce nasıl çalıştıklarını bilmeniz gerektiğini düşündük.

Temelinde ajans – marka iş birlikleri çok zorlu ve sabır gerektiren bir süreçtir. Tıpkı insan ilişkilerindeki gibi, kan uyumu gerekir. Bunu yakalayabilen iş birlikleri uzun soluklu olduğu gibi, her iki tarafa da kazanç sağlar. Bu yüzden her marka uzun süre çalışmak istediği ajansı arar, her ajans da, uzun süre çalışmak istediği markayı arar. İşte bizim yazımızın hikayesi de tam burada başlıyor.

reklam ajansı

Reklam Ajansı Hizmetleri

10 yıllık tecrübeye sahip reklam ajansı olarak fark ettik ki, agresif büyüme oranları ( ekip, ciro, marka sayısı vs. ) reklam ajanslarında çok mümkün. Bir anda 10 kişiden 50 kişiye çıkmak hiç de zor değil. Ama hepimizin de bildiği gibi, önemli olan 50 kişiye çıkmak değil, ajans mutfağını da sürekli 50 kişiyi besleyecek şekilde doldurabilmek. İşte tam bu noktada reklam ajanslarının markalar ile iş yapış modelleri önem kazanıyor. 20 kişi olan bir ajans, X bir markanın gelmesi ile, 50 kişiye çıkabildiği gibi, iş birliği bittiğinde kişi sayısı yine 20 kişiye düşüyor. İnanın 10 yılda aldığımız iş başvurularındaki detayların birçoğu bu fikrimizi destekler yönde.

Son yıllarda bizde reklam ajansı olarak agresif büyüme sergiledik fakat burada,  nasıl markalar bize uygun ?  Biz nasıl markalara uygunuz ? gibi sorulara ciddi mesai harcadık. Dolayısı ile, tecrübe kazandıkça hizmetlerimizi ve bize uygun marka kategorilerini  net bir şekilde belirledik. Sonuç olarak, markalar ile birlikteliğimiz daha uzun süreli olmaya başladı ve ekibin kalitesi yükseldi. Bizce, reklam ajansları kendi normlarına göre uygun markaları belirlemeli. Her kapasiteden marka ile çalışmaya çalışan ajanslar ile marka beraberlikleri uzun süremediği gibi, ajans içerisinde bulunan ekibin de değişimi yukarıda bahsettiğimiz sebeplerden dolayı çok fazla oluyor. Özet olarak karşılıklı fayda sağlanamıyor.

Avrupa ve Amerika’da bu anlamda sektörel bazda odaklanmış ajansları kolaylıkla bulabilirsiniz. Medikal ajanslar, AVM ajansları, FMCG ajansları vs gibi birçok kategori var. Türkiye’de maalesef bu sayı oldukça az. Ama haklarını da yemiş olmayalım, yok da değil…

reklam ajansları istanbul

Markaların Hataları Yok Mu ?

Elbette, reklam ajansı seçiminin kolay bir süreç olmadığını biliyoruz. Yukarıda reklam ajansları, hizmetlerini daha net belirlemeli derken, markaların da uygulaması gereken birçok püf nokta olduğunu belirtmemiz gerekir. Reklam ajansları birçok farklı şekilde çalışma prensiplerine sahip olabilir. İşe bakış açıları ve yaklaşımları her marka profiline uygun olmayabilir. İyi bir reklam ajansı bulmak bazen çok uzun sürebilir ve markalara ciddi maliyetlere mal olabilir. Bu yüzden ajansın vizyonu ve hizmetlerinin derinliği çok önemli. Markalar ihtiyaçlarını net bir şekilde belirlemeli ve almak istediği hizmetlerin genel bir çerçevesini oluşturmalı. Bu doğrultuda ajans bulma süreci daha hızlı ve eksiksiz olacaktır.

Reklam Ajansları Hangi Modeller İle Çalışır ?

Genel olarak bilinen 2 farklı model vardır. Bunların dışında uygulanan bazı çalışma modelleri de mevcut. Biz şimdilik en çok bilinen ve uygulanan 2 model ile başlayalım.

  • Proje Bazlı
  • Aylık Fee

Proje Bazlı Nasıl Çalışılır ?

Markanızın kısa ya da belirli bir zaman dilimine yayılmış süreçte yapılması gereken işleri kapsar. Genel olarak bu yöntem ile çalışma oldukça yaygındır. Markanızın ihtiyaçları belirlenir ve çalışma başlar. Her markanın proje bedeli farklı olabileceği gibi, projeyi teslim süresi de ekibinin yapısına göre değişkenlik gösterebilir.

reklam ajansları

Aylık Fee Nedir ?

Reklam ajansı – marka birlikteliğinin başlaması, belirtilen hizmetlerin aylık düzenli planlar dahilinde teslim edilmesi ve bu doğrultuda markanın reklam ajansına aylık olarak ödemesi gereken düzenli bütçeye ‘’fee’’ bedeli diyebiliriz. Burada hassas olan birkaç nokta var. Markanın ajans ile adaptasyonunu sağlamak için ilk etapta çok sık bir araya gelinmesi gerekir. Dolayısı ile, ilk ay boyunca haftalık toplantı, ikinci ay 15 günde 1 toplantı ve sonrasında her ay aksiyon toplantıları düzenlemek, hedeflenen işlerin doğru yapılması açısından çok önemli.

Reklam ajansı markanın sorumlu kişisine karşı bir müşteri temsilcisi atar ve tüm süreçleri atanan kişi ile yönetir. MODD/group Reklam Ajansı olarak biz, fee müşterilerimizle ilk başta strateji ve iletişim modeli çalışıyoruz. Ajans başkanımız, strateji takımımız ve markanın yöneticilerinin de hem fikir olmasından sonra tüm süreç ilgili departmandaki ekiplere aktarılıyor ve aylık düzenli aksiyon planları dahilinde iş teslimleri gerçekleşiyor.

Diğer Modeller

Yukarıda bahsettiğimiz 2 ana modelin dışında, performans odaklı, satış üzerinden prim odaklı vs gibi diğer çalışma modelleri de mevcut. Burada önemli olan ikili birliktelikte hangi modelin şirketler için faydalı olacağıdır.

Taze Kan Her Zaman Lazım

Markaların çok uzun yıllar boyu ajanslar ile çalışması belirli bir süre sonra yaratıcılığı ya da heyecanı öldürdüğüne dair birçok farklı fikir var. Öncelikle yeni olan şey her zaman heyecan yaratır. Bunu itiraf etmek gerekir.  Ama burada markayı yıllarca tanımak, onun dilinden iyi anlamakta oldukça önemlidir. Dolayısı ile burada karar yine markalara aittir.

Reklam Ajanslarından Hizmet Alırken Bilinmesi Gerekenler

En önemlisi, çözüm ortaklığı yapmadan önce marka ile reklam ajansı arasında güvenin sağlanmasıdır. Bu kolay olmasa da, özellikle referanslar ve portfolio çalışmaları göz önünde bulundurularak yeterli bir aşama kaydedilebilir.

Ayrıca;

  • Yaratıcılık becerisi
  • Referanslarındaki müşteri deneyimleri
  • Ajansın konumu
  • İhtiyaçlara cevap verme yeteneği ve hizmetleri
  • Süreç yönetimi
  • Kriz yönetimi
  • Ekip uyumluluğu

Gibi kriterleri, ajanslar ile çalışmaya başlamadan mutlaka göz önünde bulundurmalısınız.

Özellikle referansları ve geçmiş dönemde yapılan işleri yetersiz ise, markanız için örnek bir takım çalışmalar isteyerek reklam ajansının bakış açısını test edebilirsiniz.

reklam ajansı nasıl çalışır

Samimi Özet;

Reklamcıların da bildiği gibi, Madison Avenue’de yer alan kocaman reklam ajanslarının tüm reklamcılık dünyasını kontrol ettiği günleri geride bırakalı uzun zaman oldu. Artık yeni bir medya düzenimiz var ve bilgi her yerde. Bu yüzden birçok ajans dijital dünyada kendisine kolayca iş alanı yaratabiliyor. Başarılı çalışan ve büyüme ivmesi hiç düşmeyen reklam ajansı olmak için, bildiğimiz reklamcılığın dışına çıkmamız gerekiyor. Sosyal medya, Google, Youtube, vs gibi birçok mecra günlük hayatlarımızı derinlemesine etkilediği için pazarlama dünyası da buna ayak uydurmak için her gün değişiyor. Değişmek zorunda. Problemlere çözüm üreten, bütçeleri daha verimli kullanan, ödül odaklı olmak yerine ( günümüzde ödüllerin ve yarışmaların, körler sağırlar birbirini ağırlar modeline dönüştüğüne inanıyoruz. ) başarı odaklı düşünen, müşterinin satışlarını arttırma odaklı stratejilere yönelmeleri gerekiyor. Her ajans hizmetlerini gözden geçirmeli ve operasyonel süreçlerini mükemmelleştirmeli.

Markalar da, reklam ajansı seçiminde daha dikkatli davranmalı. Yanlış seçim yapıldığı taktirde kaybedilen zaman ve para markalara ciddi zararlar verebiliyor. Bu yüzden marka ve reklam ajansı birlikteliği yaparken detaylı bir süreç yönetin. Sürekli ajans değiştirmek, markanıza konumlandırma anlamında zarar verecektir. Her ajansın farklı bir iletişim dili ve tasarım bakış açısına sahip olduğunu düşünürsek, sık sık ajans değişimi markanızın tüketicinin zihninde karışık bir algı yaratımına sebep olacaktır.

Daha fazla bilgi ve ücretsiz danışmanlık için ekibimize istediğiniz zaman başvurabilirsiniz.

MODD/group
Reklam Ajansı Ekibi


Call Now Button
Modd Whatsapp