loader-logo

Email Pazarlama Yöntemleri İle Datanızı Yönetin

blank

Email Pazarlama -diğer bir adı ile email marketing- yöntemlerinden bahsetmeden önce mailing kavramını ele almak gerekli. Mailing: kişi, şirket ya da markaların herhangi bir sebepten ötürü bir hedef kitleye toplu şekilde e-posta göndermesi işlemidir. Bunun bir çok yöntemi, kuralı, riski ve kullanım alanı bulunmaktadır. Detaylarına yazımızın alt başlıklarında değineceğiz.

Email pazarlama ise mailing kullanarak ürün ya da hizmetlerinizin, kampanyalarınızın, bildirimlerinizin hedef kitlenize, müşterilerinize ulaştırılması için; işinde uzman kişilerce her detayı düşünülerek tasarlanmış bildirimler göndererek, satışlarınızı ya da etkileşiminizi artırmayı amaçlayan dijital pazarlama yöntemidir.

Email Pazarlama Nedir? Ne değildir?

Email Pazarlama

Yalnızca yazı temelli bir içerik hazırlayıp , alıcı listesine rastgele kişileri ekleyip gönderim yaparak e posta pazarlama yapılabileceğini düşünmek anlamsız olur. Hatta bu şekilde e-posta hesaplarınızın “Spam email (Gereksiz eposta)” içerik olarak işaretlenmesi sonrasında, faydalı olmaya çalışırken markanızın kurumsal kimliğine, dijital pazarlama işleyişine zarar bile verebilirsiniz.

Doğru, hızlı ve en düşük maliyetli şekilde aksiyon almak için MODD works’te email pazarlama hizmeti verilirken; müşterinizle siz arasında ikili ilişki oluşturmak, size özel data toplamak, markanıza ait bir müşteri listesi derlemek için form ve data toplama işlemleri yapılır. Yaratıcı grafik tasarım ekibi tarafından yeni trendleri takip ederken tasarım ilkelerini göz önünde bulunduran bülten tasarımları yapılır.

Tasarım süreci tamamlandıktan sonra pazarlama kampanyalarınızın potansiyel müşterilerinizi satın alma davranışına yöneltecek stratejiler düşünülür, ilgi alanları belirlenir ve elektronik posta tasarımınıza uygulanır. Tarafınızca satın alınmış olan hizmetin bizim için ticari bir kaygısı bulunmaz ve işimizi severek, düşünerek ve emin adımlarla yaparız.

E Bülten Hazırlama

E Bülten Hazırlama

E postaya tasarlanacak içerik ve görsel öğeler tıpkı kurumsal tasarım hizmeti verirken ya da diğer basılı ve dijital tasarım öğeleri üzerinde çalışırken sahip olunan bilinç ve özenle hazırlanmalıdır. Markanın renklerini esas alarak gözü yormayacak şemaları kullanımı, boşluk dengesinin sağlanması, tipografik öğeler ile desteklenmesi şeklinde dikkat çekici fakat boğucu olmayan içerikler, okuyucuyu e postayı açıp silmek yerine, incelemeye itecektir. Akıllınca yerleştirilmiş linkler, kurumsal görünen butonlar okuyucuyu korkutmak yerine tıklamaya teşvik eder. Bunların tümü sağlandığında mailiniz okunur, okuyucu sizinle iletişime geçmeye çalışır ve temel amacımıza ulaşmış oluruz.

Tasarım ile birlikte posta sunucuların, servis sağlayıcılarının dikkat ettiği kuralları göz önünde bulundurmak, bu kurallara uygun tasarım ve içerikler üretmek de bülten maillerinizin okuyucuya ulaşması, gelen kutusuna düşmesi açısından çok önemli. Mükemmel tasarlanan içeriğinizin, hedef kitleye hiç ulaşmadan spam klasörüne, oradan da çöp kutusuna ulaşması, hiç bir anlam ifade etmediği gibi size vakit ve nakit kaybı olarak dönecektir.

E-Ticaret Sitelerine Özel Fikirler

E-Ticaret Sitelerine Özel Fikirler

E-Ticaret sitelerini, yazıdan çok ürün ağırlıklı içeriğe sahip olması nedeniyle arama motorlarında üst sıralara taşımak, organik SEO skorunu yükseltmek nispeten daha zordur. Bu durumda satışları arttırmanın bir diğer yolu ise kampanyalar düzenlemek ve bunları email pazarlama yöntemleri ile potansiyel ya da mevcut müşterilerinize iletmektir. Satışını artırmak istediğiniz ürün ya da ürünlere odaklı bir indirim yapıp bunla alakalı bir bülten tasarlatıp mailing çalışması ile sıcak satış yaratabilir, hem web sitenize ani bir trafik akışı gerçekleştirirsiniz. Böylelikle bir yandan marka bilinirliğinizi artar, bir yandan da satış yapmış olursunuz.

Email Pazarlama ve Sosyal Medya İlişkisi

Email Pazarlama ve Sosyal Medya İlişkisi

Email pazarlama yaparken hazırlanan bülten tasarımı içerisine, okurun sosyal medya hesaplarınıza ulaşabileceği linkler, ilgi çekici butonlar eklerseniz bu bir çok noktada sosyal medyanıza organik ziyaretçiler çekmenizi sağlar. Ayrıca sosyal medya linklerinin tek faydası ziyaretçi çekmek değildir. Bu link ya da butonlar bülteninizi güvenilir gösterecektir ve sizi yüzlerce benzer spam iletinin arasında farklı kılacaktır.

Bir çok noktada diye belirtmemizin sebebi şu ki; sosyal medyayı toplu maillere eklememeniz gereken durumlar da var. Bunlara bir örnek yalnızca bilgi vermek amaçlı gönderilen transactional email’ler. Şifre değişikliği, sipariş detayı vb. gibi bilgileri içeren epostalara sosyal medyanızı eklemek faydadan çok, kurumsallığınıza zarar verebilir.

5 Adımda Başarılı Email Pazarlama

·        Veri toplayın: Hedef kitlenizi kendinize özel olarak oluşturmak ve bir liste içerisinde toparlamak size daha temiz ve sağlıklı sonuçlar getiren bir email pazarlama fırsatı sunacaktır. Toplu mail gönderim için gerekli listeyi satın alıp, işi şansa bırakmak yerine kendi datanızı kendiniz toplayın. Bu sayede mailing çalışmanızda dönüşüm oranınızı mümkün olduğunca artırır, okuyucuların potansiyel müşterileriniz olduğundan emin olursunuz.

·        Profesyonelce Tasarlatın: Email marketing için hazırladığınız bülten tasarımını işinde uzman, özgün tasarım çizgisine sahip, trendleri takip eden, mesajınıza odaklanma konusunda başarılı kişilere yaptırmaya özen gösterin. Böylece hedef kitleye mesajı en doğru şekilde iletir ve onlardan geri dönüşüm alırsınız. Tasarımın görsel olarak sade ve kusursuz olması ile birlikte yasal zorunluluklar da düşünülmelidir. Örneğin “6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun” gereği e posta içeriğine bir abonelik iptal linki (unsubscribe) yerleştirip, kişiye bildirim almaktan vazgeçme hakkı tanımak zorundasınız.

Stratejik Hareket Edin

·        Tüm bütçenizi tek email pazarlama kampanyanıza yatırıp ani sonuçlar beklemek yerine, düzenli kampanyaları daha net bir kitleye ulaştırmayı hedefleyin. Ayda bir yapılan email marketing kampanyaları yerine her hafta 1 adet olmak üzere ayda 4 kampanya planlayın ve daha etkili data toplamak için ayıracak fazladan zaman yaratmaya çalışın.

·        Farklı sektörleri de farklı listelere ayırarak, onlara özel ve kişiselleştirmiş bültenler gönderebilir, hedef kitlenin ilgisini çekme konusunda şansınızı biraz daha arttırabilirsiniz. Nokta atışı ve düzenli gönderilen bildirimler satışa dönme ihtimali en yüksek, en etkili reklam kampanyaları arasında yer alır.

·        Zamanı doğru kullanın: Kampanya sıklığı kadar bu epostaları haftanın hangi gününde ve saatinde gönderdiğiniz de önemli. Sosyal medya paylaşımlarında olduğu gibi email pazarlama için de “altın saatler” mevcut. Örneğin pazartesi günü mesai saatlerinin başladığı ilk 3 saat içerisinde gönderilen e-postaların okuma ve satışa dönme oranları çok daha yüksektir.

·        Analiz ve takip edin: Web sitelerine eklenen formlar ya da diğer kanallar ile kendi hedef kitlenizi belirlediniz. Dijital pazarlamanın olmazsa olmazı tasarımlar da yaratıcı ve özgün şekilde hazır.

·        Zamanladınız, planladınız, gönderdiniz, şimdi takip etme vakti. E-postalara yapılan dönüşleri, etkileşimleri karşılıksız bırakmamalısınız. Kişisel bilgilerini ileten, yanıt veren kişilere mutlak surette dönüş yapmalısınız, aksi takdirde potansiyel bir müşteriyi kaybedebilirsiniz.

·        Düzenli şekilde gönderimin yani sürekliliğin önemli olduğundan bahsetmiştik. Bu işleyiş planı size aynı zamanda kendi topladığınız mail listesinin temiz kalmasını da sağlıyor.

·        Personel değişikliği sebebiyle silinen mailler gibi hatalı göndericilerin listenizdeki yoğunluğu arttıkça, doğrudan ya da dolayı olarak gönderdiğiniz maillerin spam’e düşme olasılıkları da artar. Ya da daha kötü vir senaryo ilei karalisteye alınırsınız. Bu yüzden datanızın düzenli takip ve temizliğini mümkün olduğunca sık planlamalısınız.

Kerim Karaman
Web Developer


Call Now Button
Modd Whatsapp