loader-logo

2021 Yılının Rengi Ne oldu?

2021 yılının rengi

2000 yılından beri Pantone Color Institute, her yıl için bir “Yılın Rengi” seçiyor. 2021 yılının rengi’ ni açıklayan Pantone Renk Enstitüsü tarafından her yıl tek bir renk belirlenirken bu yıl ilk kez 2 renk kombinasyonu ile yılın renkleri;

PANTONE 17-5104 Ultimate Grey ve

PANTONE 13-0647 Illuminating olarak belirlendi.

2021 Yılının Rengi Nasıl Seçildi?

2021 yılının rengi

Her yıl farklı ülkelerin temsilcilerinden oluşan komite farklı bir Avrupa başkentinde toplanıyor. Dünyanın içinde bulunduğu psikolojik durum, tüketim ihtiyaçları güncel trendler gibi dünyanın gidişatına yön veren faktörler göz önünde bulundurarak yılın rengini belirliyorlar.

2020 yılı tüm dünya için zor ve kasvetli bir yıldı. Pantone Renk Enstitütüsü Başkan Yardımcısı Laure Presman bu iki renk kombinasyonunun umut ve pozitifliğe hitap ettiğini söyledi. Sıfırlarken yenilenirken, yeniden keşfederken ihtiyacımız olan dayanıklılık iyimserlik ve pozitifliğe hitap eden kombinasyon, ifadelerini kullandı.

Seçilen Renkler Neyi İfade Ediyor?

SEÇİLEN RENKLER NEYİ İFADE EDİYOR?

Pantone Renk Enstitüsü Yönetici Direktörü Leatrice Eiseman, “Kalıcı bir Ultimate Grey ile canlı sarı Illuminating renklerinin birleşimi, cesaretle desteklenen bir pozitiflik mesajını ifade ediyor. Sağlam ve istikrarlı aynı zamanda sıcak ve umut dolu. Bu bize direnç ve umut veren bir renk kombinasyonu” şeklinde ifadelere yer veriyor.

Pantone Renk Enstitüsü’nün Başkan Yardımcısı Laurie Pressman ise sürecin küresel sanat eğlence, film ve prodüksiyon ve tüm tasarım alanlarının yöneliminde etkili olduğuna vurgu yapıyor. Teknolojik gelişmeler, sosyoekonomik koşullar, yenilenen yaşam tarzları gibi föktörlerin renk seçimini etkileyebileceğini belirtiyor.

Gri rengin tek başına durgun ve iç karartıcı olacağını düşünen ekip geleceğe olan umudu, güneşle olan ilişkisi ile neşe ve umudu temsil eden canlı sarıyı ekledi. Güç ve umudu temsil eden bu iki rengin oluşturduğu beraberlik farklı unsurların birbirini desteklemek için bir araya gelişini temsil ediyor.

2021 yılının rengini PANTONE, seçilen sarı ve griyi bağımsız ama birbirini tamamlayan birlik ve karşılıklı desteği temsil eden bir tema olarak tanımladı.

Şirketin açıkladığı gibi, bir araya geldiklerinde, “gün ışığı dolu bir günün iyimser vaadiyle daha derin düşünceli duyguları birleştirerek arzu uyandıran bir renk eşleşmesi yaratacaklar.”

Renklerin Psikolojik Etkisi

Renklerin Psikolojik Etkisi

Renkler hayatımızdaki yeri ve ifade ettikleri çağrıştırdıkları dil bakımından oldukça önemli yer tutuyor. Birçok tasarımcı marka ile etkileşim ve bağlantı kurmak için renklerin dilini kullanıyor.

Renk uzmanları renklerin algı üzerindeki etkisine dikkat çekerken renklerin psikolojik olarak tüketicileri etkilemek ve markaya dikkat çekmek için en temel araçlardan biri olduğuna vurgu yapıyor.

Örneğin;

Sarı renk umut mutluluk neşe canlandırıcı aydınlatıcı ve pozitif enerjiyi sembolize ediyor.

Gri renk, dayanıklılık ve gücü çağrıştırır. Siyaha yaklaştıkça daha dramatik ve gizemli görünürken, beyaza veya gümüş rengine yaklaştıkça aydınlatıcı ve canlı olur.

sarı ve gri kutular

Hem hareketsiz ve hem duygusuz olan gri, sağlam ve istikrarlıdır.

2021 yılının rengi tasarıma ilham olurken yaşam tarzlarımıza yansımalarını moda sanat dekorasyon gibi birçok alanda karşılaşacağımız trendlere öncülük edecek. Başta moda, tasarım, iç mimari, makyaj ve grafik tasarım olmak üzere birçok yaratıcı sektör tasarımlarında ve koleksiyonlarında bu rengi öne çıkarmaya gayret edecek.

Hikmet Siviş
Görsel Tasarım Uzmanı


Call Now Button
Modd Whatsapp