loader-logo

Youtube Seo Nasıl Yapılır? Yeni Başlayanlar İçin Youtube Optimizasyon

youtube-reklamlari-gorsel-1

Youtube seo nasıl yapılır? Yeni başlayanlar için youtube optimizasyon

Youtube seo sizin için neden önemli?

Youtube seo google seo kadar olmasa da içinde detayları bulunduran bir optimizasyon biçimidir. Youtube, Google dan sonra en çok kullanılan ikinci arama motorudur. Aynı google arama motoru gibi, arama yapan kullanıcılara en alakalı sonuçları getirmek için kendi içinde bulundurduğu algoritmaları vardır. Yüklediğiniz videoların daha fazla kişiye ulaşmasını istiyorsanız bu algoritmalara uygun düzenlemeler yapmanız gerekir.

Çok izlenme sayısı mı, doğru kitleye ulaşmak mı?

İlk olarak videonuzun konusunu belirlediniz. Belirlediğiniz konu hakkında daha önce yayınlanan youtube videolarının izlenme sayılarına bir göz atın. Örneğin; sizin videonuz ile aynı konuda yayınlanan videolardan en yüksek izlenme sayısı 5000 diyelim. Burada şunu anlarsınız, bu konuda maksimum bu kadar izleniyor yani izlenme sayısı size bu konuya duyulan ilgi hakkında fikir sağlıyor. Siz bu durumda videonuz için 25000 izlenme hedefi koyarsanız bu gerçek dışı bir hedef olur. Öncelikle videolarınızın doğru kitleye ulaşmasını sağlamanız gerekiyor. Videonuz için belirlediğiniz konuda yapılan aramalar sizin hedef kitlenizdir. Hedef kitlenizden 1000 kişinin bu videoyu izlemesi, hedef kitleniz olmayan 5000 kişinin izlemesinden daha etkilidir.

youtube seo ve optimizasyon

Youtube seo için yapmamız gerekenler nelerdir?

Öncelikle videomuzun nerede olduğunu görmek için ilgili aramasını youtube üzerinde yapacağız. Aynı zamanda bu ilgili aramada, rakiplerimiz kimler onları da göreceğiz. Bunu yapmak için tarayıcınızdan yeni gizli sekme açıyoruz. Bunun sebebi googleın bizim verilerinizi topluyor olması ve bu cookieleri (çerezler) kullanarak bize daha önceki sonuçları gösterme olasılığını ortadan kaldırıyoruz.

Anahtar kelime analizi

youtube seo nasıl yapılır

Videolarınız için doğru anahtar kelimeleri seçmelisiniz. Bunu keywordtool aracı ile yapabiliriz. Anahtar kelimemizi belirledikten sonra Youtube arama kısmına o anahtar kelimeyi yazarak bize verdiği önerileri görebiliriz. Ek olarak Google da yazarak ilgili aramalar kısmında da anahtar kelimemizi destekleyecek yan anahtar kelimeler hakkında da bilgi sahibi olabiliriz.

Başlıklar

Video başlığı temel olarak youtube seo için en önemli kriterlerden biridir. Bunun 2 sebebi vardır. Birincisi youtube bizi başlığımıza göre sonuçlarda gösterecektir. İkincisi izleyiciler ise başlığa göre videomuza gelecektir.

Youtube video başlıkları ile ilgili öneriler;

Anahtar kelimenizi başlıkta geçirmek
Kullanıcının ilgisini çekecek kelimeler kullanın
Maksimum 50 karakterden oluşan bir başlık kullanın.

Açıklama

Açıklamaları da aynı başlıklar gibi youtube ve kullanıcı için ayrı ayrı değerlendirelim. Kullanıcı açısından bakarsak, sonuçlar sıralanırken kullanıcılara başlığın hemen altında açıklamaların 120 karakteri gösterilmektedir. Bu 120 karakterde kullanıcıyı etkileyebilirsiniz videonuza tıklanacaktır. Youtube tarafından baktığımızda anahtar kelimelerimize göre bizi sonuçlarda gösterimi etkileyecektir.

youtube başlık açıklama etiket

Etiketler

Etiketleri Instagram için kullandığınız hastagler olarak düşünebilirsiniz. Video ile alakalı ufak bilgiler veren kelimeler diyebiliriz.

İpucu: vidiq gibi araçlar ile rakiplerinizin kullandığı etiketleri öğrenebilir, sizde o etiketleri videonuzda kullanabilirsiniz.

İzlenme beğeni ve yorumlar

Videolarımızın etkileşimi ne kadar çok olursa bu aynı zamanda video nun dikkat çekici olduğu anlamına gelir. Video yüklerken en çok beğeni alan yorumları üstte tutmayı aktif ederseniz, altına gelen yanıtlardan dolayı video etkileşimini de arttırmış olursunuz. Ayrıca yorum olarak kullanıcılarınızdan cevap isteyebilirsiniz ve bu yorumlara cevaplar verebilirsiniz. Sıralama durumunuzu etkileyen faktörlerden biri olarak yorumları söyleyebiliriz.

Sosyal medya

Sosyal medyada içeriklerinizi paylaşıyor olmanız, hem youtube tarafından imleme olarak algılanacak, hemde takipçi sayınıza göre izlenme sürenizi daha da arttıracaktır.

youtube optimizasyon

Sadece seo yeter mi?

Yukarıda sıralamış olduğumuz tüm kriterleri tam anlamıyla yerine getirmiş olmamız bize yeterli olacak mıdır? Maalesef hayır. İçeriğimiz kaliteli değilse, videonun montaj ve kurgu düzeninde problemler varsa gelen izleyici videomuzun belirli bir süresinde sıkılıp veya rahatsız olup video yu terk ediyorsa, youtube bunu görecektir. İzlenme sayısı artsa bile izlenme süresi düşük olduğu için youtube bu videonun faydalı olmadığını düşünecek ve videonuzu daha alt sıralarda göstermeye başlayacaktır.

Öneri: Video içerisindeki komik veya eğlenceli anları videonun başına koymak izleyicileri videoyu açtıkları andan itibaren bir merak uyandıracağından videonuzu izleme süresi artacaktır.

Bize ne katar?

Bazı youtube videoları Google aramalarında dahi gözükmektedir. Bu da videomuzu izlemesini istediğimiz kitleye ulaşmanın yollarından biridir. Ürün ve hizmetlerimizi videolarımızda tanıtarak hedef kitlelerimize görsel olarak ulaşabiliriz.
Öneri: Markalar için youtube kanalı


Call Now Button
Modd Whatsapp