loader-logo

Kurumsal Blog Sayfanızın Fark Edilmesini Sağlayacak 8 Yöntem

kurumsal blog yöntemleri

Kurumsal Blog Sayfanızın Fark Edilmesini Sağlayacak 8 Yöntem

Kurumsal Blog yayınları şirketlerin hem çalışanları, hem de müşterileri ile iletişime geçtiği bir mecra olarak karşımıza çıkar. Günümüz pazarlama dünyasında giderek daha popüler hale gelen bu mecra ile bir anda oldukça fazla fayda elde edebilirsiniz. Tabii sadece içerik üretmek bu blogların fark edilmesini sağlamaz. Belirli bir strateji ve ekip ile başarıya çok daha hızlı ulaşabileceğiniz kurumsal bloglar, markanıza çift yönlü iletişim yapabilme kabiliyeti sağlar.  

Kurumsal Blog Nedir?

blog sayfanız fark edilsin

Kurumsal bloglar markanızın içerik pazarlaması ile ilgili tüm aksiyonları alabileceğiniz bir mecra olabilir. Ayrıca hedef kitlenize yönelik faydalı içeriklere yer vermeniz gereken bir yayındır. Sadece kampanya, duyuru, etkinlik veya basın bülteni gibi içerikler olarak algınan kurumsal bloglar, aslında bunlardan çok daha fazlasıdır. Doğru içerik ajansları ile birlikte yönetilirse, etkili bir pazarlama silahına dönüşebilir. 

Google’da basit bir araştırma ile yüzlerce makale bulabileceğiniz kurumsal bloglar, sonuçlara bakılınca profesyonelce ele alınması gereken bir iletişim aracı olduğunu kolayca anlarız. Ek olarak, SEO avantajı elde etmek her marka için son yıllarda oldukça popüler hale geldi. Kurumsal bloglar bu anlamda markaların bu anlamda işini kolaylaştırmaya devam ediyor.

Blog Sayfanız 8 Adımda Nasıl Fark Edilir ?

1- SEO Optimizasyonu

blog seo optimizasyonu

Kurumsal blog yayınları ustaca düşünülmüş bir strateji ile üretilmiş olması gerekmektedir. Bu stratejilerin başında ise, arama motoru optimizasyonu gelir. Yazılarınızı Seo uyumlu hale getirmeniz, ürettiğiniz içeriklerin Google arama sonuçlarında görüntülenmesini sağlar. Bunun için profesyonel bir dijital reklam ajansı ile çalışırsanız, içeriklerinizi sadece yayınlamak ile kalmaz aynı zamanda Google’da ilgili anahtar kelimelerde üst sıralarda yer alabilirsiniz.

 • Sayfa hızınız,
 • Site içi SEO Skorunuz
 • İçerikleriniz ile ilgili, Title, H1, H2, H3 gibi detayları yerine getirmeniz (Çok daha fazla parametre mevcut)
 • Görsellerinizin optimize edilmesi
 • Google Search Console aktivasyonu

Gibi maddeler ile içeriklerinizi sadece yayınlamamış, onları Google’da pazarlama silahı olarak kullanabilirsiniz.

Listemizin başında yer alan SEO optimiasyonu, kurumsal blogların fark edilmesini sağlayacak temel işlerin başında gelir. Kolay gibi gözükse de, arama motoru uyumlu içerik üretmek profesyonelce ele alınması gereken bir konudur.

2- Sosyal Medya Paylaşımları

blog sosyal medya bağlantısı

Milyonlarca kullanıcısı olan sosyal medya platformları, kurumsal blog sayfanızda ürettiğiniz içerikleri tanıtmak için en iyi kanalların başında gelir. Instagram, Facebook, Twitter, Medium, Linkedin, Pinterest ve daha fazlası…

Search Engine Land araştırma raporuna göre, web sitesi trafiklerinin %25 – %35’i sosyal medya kanallarından geliyor. Ayrıca organik aramalarda web sitelerinden önce sosyal medya kanalları %40 daha fazla karşımıza çıkıyor.

Hepimiz sosyal medyanın bir kullanıcısı olduğumuza göre, kurumsal içeriklerinizi sosyal medyada düzenli olarak paylaşmamız, blog sayfanızın hızlıca fark edilmesini sağlar. Profesyonel olarak tasarlayacağınız post tasarımları ile yayınlarınızı haftanın belirli günlerinde sosyal medya takviminizin bir parçası haline getirebilirsiniz.

3- Sosyal Medya Reklamları

blog sosyal medya reklamları

İçeriklerinizi reklam olarak öne çıkarabilirsiniz. Sosyal medya platformları bir çok mecraya göre size daha az bütçeler ile daha fazla kitleye ulaşma imkanı sağlar. Kurumsal içerikler açısından Linkedin size önemli avantajlar sağlayacaktır. Bu anlamda kendi blog sayfamıda detaylıca ele aldığımız ‘’Güncellenmiş Linkedin Reklamları İle Ne Kazanırsınız ‘’ haberimizi okumanız fayfalı olacaktır.

4- Kelimelerin Arama Hacimlerinden Faydalanma

blog anahtar kelime analizi

Google arama motorunda her gün milyarca kelime ile merak ettiğimiz şeyler hakkında çeşitli aramalar gerçekleştiriyoruz.

Markanız için hayati anahtar kelimelerinizi belirleyin ve içeriklerinizi oluşturmadan önce Google’daki arama hacimlerinden kelimelerin popülaritesini öğrenin. Bu yöntem ile, en sık aranan kelimeler hakkında bilgi edinebilir ve bu doğrultuda içeriklerinizi üretebilirsiniz.

 • Google Ads platformunda ‘’ Anahtar Kelime Planlayıcısı ‘’
 • Google arama sonuçlarında ‘’ Kullanıcılar bunu da aradı ‘’ bölümü
 • Çeşitli monitoring programları

Gibi araçlar ile kelimelerinizin hacimlerini ve alternatiflerini öğrenebilirsiniz.

5- Sadece Google İçin Değil, Fayda Odaklı İçerik Üretin

bloğunuzda faydalı içerik üretin

Arama motorları, robotların sitenizi ziyaret etmesi ve algoritma yapılarına göre içeriklerinizi değerlendirmesi sonucu size bir pozisyon kazandırır. Bunun için yapılacak bir çok madde var. Yapılması gerektiğini düşünsek de, tüketicileriniz içeriklerinizi okurken bunların hiç birine dikkat etmez. Onlar için önemli olan, faydalı bilgidir ve aradıklarının cevabını bulamazlar ise, markanız ile bağ kuramazlar. Bunun için içerik üretiminin temel amacı okuyucuya değer odaklı içerik sunmaktır. Bu sayede marka algınızı ve bilinirliğinizi yükseltebilirsiniz. Hem rasyonel hem de duygusal açıdan hazırlıklı olmanız kurumsal blog sayfanız için çok önemlidir.

6- Etkili Başlıklar İle Dikkat Çekin

bloğunuzda etkili başlıklar kullanın

İçeriklerinizin başlıkları, içinde yer verdiğiniz bilgiler kadar önemlidir. Merak uyandıran başlıklar, üzerinde düşünülmemiş başlıklara oranla %65 daha fazla trafik oluşturur. Başlıklarınızı belirlemeden önce, blog sayfamızda yer alan ‘’ Kaliteli İçerik Ve Seo Uyumlu Blog Haberi Nasıl Yapılır? ‘’ haberimizi okumanızı tavsiye ederiz. Ayrıca ‘’ 20 Madde İle Content Marketing’’ makalemiz bu anlamda size bir çok fikir verebilir.

Özetle, klavuzlar oluşturabilir, yayın serileri ile ilgi çekebilir yada nasıl ? Gibi sorular ile içeriklerinizi ilgi çekici hale getirebilirsiniz.

7- Haftanın Blog Bülteni İle Mailing Yapın

blog ve mailing

Her şirketin az veya çok, kendine ait bir müşteri datası vardır. Her hafta yada her ay, blog içeriklerinizden oluşan bir mailing oluşturarak, haberlerinizi okumamış kişilere özet maili gönderebilir, daha fazla etkileşim yaratabilirsiniz.

8- Basın Bültenlerinde İçeriklerinize Yer Verin

basın bültenlerinden faydalanın

Halkla ilişkiler ajanslarından en etkili fayda üretmenin bir yolu da, hedef kitleniz için ürettiğiniz içeriklerin basın bültenlerinde kullanılmasını sağlamaktır. Basın bültenleri ile, kendi blog sayfanız haricinde bir çok basılı yada dijital mecrada yer alırsınız. Teknik olarak backlink alabilir, arama motorlarında farklı mecralardan gözükerek, daha fazla kitle tarafından tanınarak rakiplerinizden bir adım öne geçersiniz.

Samimi Özet

Düzenli içerik üreten markalar, diğer markalara oranla 8 kat daha fazla trafik sağlar. Buda rakipleriniz ile farkı açmanın en etkili yollarından biridir. Aynı zamanda doğru ele alınmış bir kurumsal blog, pazarlama bütçelerinizde %60’a varan bir kazanç sağlar.

Kurumsal Blog İle Ne Kazanırsınız;

 • Daha fazla dataya sahip olursunuz
 • Tüketicileriniz ile iletişim kurabilirsiniz
 • Güven inşaa eder, markanızın bilinirliğini arttırırsınız
 • Arama motorlarında avantaj elde edersiniz

Sizde markanız ile ilgili içerikler üretmek için kurumsal blog oluşturmaya karar verdiyseniz, tüm merak ettikleriniz ile ilgili ekibimiz ile iletişime geçebilir, ücretsiz danışmanlık alabilirsiniz.

MODD/group
Ekibi


Call Now Button
Modd Whatsapp