loader-logo

Dijital Reklam Ajansı İle Nasıl Yeni Müşteri Kazanırsınız?

dijital-reklam-ajansi-kapak-11

Dijital Reklam Ajansı İle Nasıl Yeni Müşteri Kazanırsınız ? En Etkili 10 İpucu

Dijital reklam ajansı neden bu kadar önemlidir ?

Öncelikle reklam ajansı dünyasında dijitalin dahil olmadığı hiçbir aktivasyon artık düşünülemez. Bu yüzden reklamcılığın özellikle sosyal medyanın hayatımızın bu kadar içine girmesinden sonra, dijital hizmetler olmadan hayatta kalabilmesi neredeyse imkansız. Çünkü eğer reklamcılık, markalar ve tüketiciler arasında iletişim köprüsü ise, dijitale hakim olmayan, yeteneklerini dijital trendler üzerinde geliştiremeyen hiçbir ajans bugün ve gelecekte söz sahibi olamaz.

dijital reklam ajansı ne katar

Şimdi gelelim iyi bir dijital reklam ajansı size kazandırır sorusuna;

Rakam ile bahsedecek olursak, sadece Türkiye nüfusunun 50 milyonu bugün bir şekilde internet kullanıcısı. Bunu bilmek bile markanızın dijital konumlanmasının ne kadar önemli olduğuna dikkat çekmeye yetiyor. Günümüzde birçok büyük organizasyona sahip global reklam ajansları yeni nesil dijital reklam ajanslarını satın alma yöntemi ile özellikle dijital alandaki hizmetlerini daha aktif hale getiriyorlar. Markanız için hizmet verdiği alanda başarılı bir dijital reklam ajansı seçmek oldukça önemli bir unsur.

Peki Size Ne kazandırır ?

 • Zaman
 • Maliyet Avantajı
 • Dijital konumlandırma
 • Hedef kitleniz ile etkileşim
 • %100 yeni müşteri
 • Günlük hayatlarına daha fazla dokunma
 • Performansınızı net metrikler ile ölçümleme
 • Tüketicinin marka algısını güçlendirme
 • Marka değerini yükseltme
 • Yeni pazarlar oluşturma
 • Ülke dışında uluslararası ticaret yapma
 • Cirolarınızı ve karlılığınızı arttırma

Gibi birçok avantaja etkili bir dijital reklam ajansı ile sahip olabilirsiniz. Bu konuda daha fazla bilgi için ‘’ Reklam Ajansları Nasıl Çalışır ‘’ haberimizi de okuyabilirsiniz. Yeni müşteri kazanmak ve pazar payınızı genişletmek bugün her markanın istediği bir şey. Peki bunu nasıl yapabilirsiniz ? Gelin şimdi sizin için hazırladığımız 10 madde ile yeni müşteri kazanmanın yolunu inceleyelim.

dijital reklam ajansı ne yapar

1 – Hedefinizi ve Hedef Kitlenizi Belirleyin

Dijital dünyada hedefinizi belirlerseniz;  bütçe, hedef kitle ve stratejinizi bu yöne oluşturmanız size birçok fayda sağlayacaktır. Dijital kampanya başlatmadan önce süreci iyi planlamanız gerekiyor. İşte bu noktada iyi bir dijital ajansın size doğru bir iletişim planı sunması gerekir.

Örnek : X markasının yeni dijital iletişim kanalları

A – Content Marketing ( Blog, Youtube Kanalı, E-dergi, Sosyal Medya Yönetimi )

B – SEO Marketing

C – Adwords Reklamları

D – Sosyal Medya Reklamları

Diyelim ki 4 madde ile markanızın dijital faaliyetlerini belirlediniz. ( Bu 4 madde, markanızın ihtiyaçlarına göre daha fazla ya da daha az olabilir ) Şimdi yapmanız gereken, her madde için geçerli hedef kitle analizlerinin yapılması. Yaş, cinsiyet, medeni durum, ilgi alanları, bulunduğu lokasyon, eğitim durumu vs gibi metrikler ile hedef kitlenizi daraltıp, nokta atışı iletişim yapmaya hazırlıklı olmalısınız.

Dijital Reklam Ajansı Çalışmaları

2- Bütçenizi Belirleyin

Hedefinizi ve hedef kitlenizi belirledikten sonra, yıl içinde markanıza dijitalde ne kadar yatırım yapacağınızın kararını vermeniz gerekir. Bu noktada dijital ajansınızdan çeşitli simülasyonlar ile tahmin edilebilir trafik ve geri dönüş hesabı yapmasını isteyiniz. Bütçenizi yıl içerisinde seçeceğiniz iletişim kanallarına bölmeniz ve performansa göre çeşitli değişiklikler yapmanız gerektiğini unutmayın. Örneğin Instagram reklam bütçenizi belirledikten sonra performansa göre bu bütçeyi arttırmak ve diğer iletişim kanallarından kaynak yaratmak her an mümkün. Unutmayın dijital dünyada reklam kampanyası optimizasyonu, konvansiyonel reklamlara göre çok daha kolay.

3- Markanızı Hazırlayın

Dijital dünyada iletişim yapmadan önce mutlaka web sitenizde ve marka içi iletişimde çeşitli yenilikler yapmanız gerekir. Bunu sokağa çıkmadan önce iyi bir takım elbise giymek gibi düşünün. Reklamlarınız başlamadan önce web sitenizin metinlerinin, görsellerinin, site hızının ve Google Seo uyumluluğunun mutlaka yapılmış olması gerekir. Aksi taktirde tüm yaptığınız emek boşa gidecektir. Ayrıca sadece web sitesi olarak düşünmemelisiniz. Çağrı merkezinizin iletişim tonu, çalışanlarınızın eğitimi ve kampanyalar hakkında bilgilendirilmesi gibi birçok marka içi denetimin yapılmış olması gerekiyor. Unutmayın tüm çalışanlarınız sizi değil markanızı temsil ediyor.

4- Dijital Stratejinizi Geliştirin

Yukarıdaki bahsettiğimiz 4 madde gibi, ( A,B,C,D ) sizin de markanızın dijitalde hangi mecraları kullanacağına karar vermeniz gerekiyor. Burada karar verirken birlikte çalıştığınız ajansın bu hizmeti profesyonel olarak verdiğinden emin olmanız gerekir. Strateji olarak content marketing yapılacaksa bu anlamda içerik editörleri plan yapmalı, Google Adwords yapılacak ise, detaylı ve optimize edilmiş bir kampanya planı hazırlanmalı, sosyal medya iletişimi yapılacak ise içerik paylaşım planı yapılmalı. Bu liste uzayabilir ama markanızın mecraları kullanırken yapacağı iletişim planı, performansınızı etkileyecek en önemli unsur. Özetle her şeyden önce ajansınız ile stratejik plan hazırlamanız, bütçe ve zaman olarak size ciddi kazanımlar sağlayacaktır.

5- Kampanyanızı Tasarlayın

Her şeye karar verdiğiniz. Stratejiler oluşturuldu. Şimdi tasarım zamanı. Markanızın vaatlerine, DNA’ sına ve kurumsal kimliğine uygun tasarımlar ile kampanyanıza start verebilirsiniz. Tüketiciye sunulacak reklamın amacına yönelik yapılmış olması çok önemlidir. Content marketing ile iletişim yapıyorsanız, fayda ve değer odaklı düşünülmeli, aktif satış üzerine yapılacak bir kampanyanın ise aksiyon almayı tetikleyecek şekilde tasarlanmış olması oldukça önemlidir.

Örnek: MODD/group Reklam Ajansı olarak bu yıl başında content marketing kapsamında Instagram, Twitter ve Linkedin gibi mecralarda faydalı içerikler üreterek sitemizin organik trafiğini 2 ay gibi kısa bir sürede %370 arttırdık. Burada hedef kitlemiz için değer odaklı içerikler ürettik ve onların bu bilgilerden faydalanmalarını sağladık. Ayrıca Instagram reklamları ile sitemizin blog bölümü tanıtıp ziyaretçi sayımızı ciddi oranda arttırdık. Farklı bir kanalda Google Adwords reklamları ile de, yeni müşterileri kazanmak için harekete geçirecek mesajlar inşa ettik ve bu yolla günde en az 5 marka ile iletişime geçiyoruz.

Özetle: Seçeceğiniz mecranın kampanya gereklilikleri farklılık gösterebilir, satış odaklı ise farklı mesaj, trafik ve tanıtım amaçlı ise farklı mesaj, içerik ve fayda odaklı ise farklı bir mesaj vermeniz gerecektir. Bu yüzden kampanya tasarımlarında bu detayı kesinlikle atlamayın.

6- Performansınızı Ölçün

Dijital dünyanın en önemli avantajlarından birisi, hemen hemen her aksiyonun ölçülebilir olmasıdır. Tüm yaptığınız iletişimi önce haftalık sonra 15 günde 1, son olarak da aylık bazda raporlayarak ölçümleyin. Performans değerlendirmesi kampanyalarınızın optimize edilmesinde çok önemli fayda sağlayacaktır. Çıkan raporları anlamaya çalışın ve bu doğrultuda aksiyonlar alın.

dijital reklam ajansı ile çalışmak

7- Data İletişiminizi Gözden Geçirin

Dijital kanallar aracılığı ile size başvuran yeni ya da mevcut müşterileriniz ile nasıl iletişim kurduğunuz sadık müşteri kazanımı için çok önemlidir. Günümüzde artık her şeyi cep telefonlarımızdan halledebilir hale geldik. Yeni  gelen müşterilerinizi bekletmeden mobilden ya da mailden hızlı geri dönüşler sağlayın.

 • Cevap seçeneklerinizi hazırlayın
 • Teklif formatlarınızı geliştirin
 • Tanıtım kitleri oluşturun
 • Sıkça sorulan sorulara hazırlıklı olun
 • Call Center eğitimleri verin

8- Kendinizi Sürekli Hatırlatın

Ürününüz yada hizmetiniz ile ilgilenmiş fakat satış noktasına gelinememiş müşteriler sizin için çok değerlidir. Bu yüzden arama, mail, SMS ve direkt mesaj gibi seçenekler ile potansiyel müşterilerinizi sıcak tutun. Burada orta ve büyük ölçekli markalar CRM programları sayesinde bu segmentteki hedef kitleye yeniden iletişim yapabiliyorlar. Bu noktada gerekli tasarımları ve mesajlar dijital reklam ajansınız ile birlikte düzenli olarak yeniden tasarlayın ve ürünleriniz hakkında iletişim yapın.

9-  Kampanyanıza Alternatifler Üretin

Her zaman daha iyisi vardır. Tek bir tasarım ve söyleme bağlı kalmayın. Çok sık değiştirmeyin ama çeşitli zaman dilimlerinde değişiklik yapmanız performansınızı ölçme anlamında size fayda sağlayacaktır. Bunun için bir önerimiz mevcut. Dijital mecralarda ikinci bir kampanya oluşturun. Tamamen yeni tasarım ve mesajlar yerleştirin. Ana kampanyanızı durdurmadan daha küçük bütçeler ile dönüşüm performans değerlerini inceleyin. Eğer veriler başarılı olursa işte o zaman ana kampanyanızı değiştirebilirsiniz. Hiçbir zaman sonuç aldığınız kampanyanızı, denenmemiş bir kampanya ile bir anda değiştirmeyin.

10- Alternatif Dijital Pazarlama Kanalları Ya da Pazaryerlerini Deneyin

Teknoloji ilerledikçe dijital fırsatlar ve çeşitlilik her geçen gün artıyor. MODD/group olarak içerik pazarlaması yapmamızın en büyük avantajlarından biri de, şu anda okuduğunuz makaleyi bile yazarken, saatlerce araştırmalar yaparak yeni şeyler öğrenmemiz. Dijital ajanslar bu anlamda sürekli gelişime açık bir kültür yaratmaları gerekiyor aksi taktirde markalara daha iyi fayda sunmakta yeterli olamayabilirler. Pek fazla denenmemiş mecralara küçük bütçeler ile yatırım yapın, örneğin Tictoc, Pinterest, Twitch, Vimeo veya Medium olabilir. Ayrıca sektör özelinde niş olabilecek birçok pazaryeri mevcut. Markanız için buralarda dijital konumlandırma yapabilirsiniz.

Özetleyecek olursak, dijital trendler çok hızlı değişiyor ve markaların bunlara uyum sağlaması yeni nesil iletişim için çok önemli. Eski pazarlama metotları artık geçerli değil. Çoğu zaman aylık bile plan yapmak yanlış olabiliyor. Haftalık hatta günlük aksiyonlar ile daha başarılı sonuçlar elde ediliyor. Bu anlamda aktif ve üreten bir dijital reklam ajansı ile iş birlikteliği yapabilirseniz, cevabımız evet, %100 yeni müşteri kazanabilir, cirolarınızı, satışlarınızı, karlılığınızı, marka bilinirliğinizi ve değerinizi arttırabilirsiniz.

MODD/group
Ekibi


Modd Whatsapp