Google Seo Ajansı Markanıza Ne Katar ?

google-seo-ajanslari-markaniza-ne-katar-modd-group

Google Seo Ajansı Markanıza Ne Katar ?

SEO kelimesi İngilizce olarak Search Engine Optimization, Türkçe tercümesi olarak da Arama Motoru Optimizasyonu kelimelerinin kısaltılması şeklinde kullanılmaktadır.

Günümüz dünyasında dijital pazarlama, markaların en önemli ve stratejik noktalarından birisi haline geldi.

Artık ürün, hizmet yada her hangi bir şey aramak için ilk öncelik Google arama motoru oluyor. Rakamlar ile bilgilendirmek gerekirse, bir kişi günde ortalama 4 google araması yapıyor. 1 Saniyede ise, 75.000 arama tüm dünyada yapılıyor.  Burada markaların asıl sorması gereken soru şu; Kullanıcılar yada potansiyel müşteriler bir markaya nasıl ulaşıyorlar ?

Rakamlar hayli şaşırtıcı…

1- Arama yapanların %66’sı ürün yada hizmet ile ilgili bir markanın web sitesini ziyaret ediyor.

2- Markanızı hedef kitlenize duyurmanın en önemli kriterlerinden biri ilgili anahtar kelimelerde ilk 3 de yer almanız. Çünkü arama yapanların bir çoğu ilk 3 siteye giriş yapıyor.

3- Tüm dünyadaki masaüstü trafiğinin %72’si Google üzerinden yapılıyor.

4- Arama sonuçlarındaki ilk sıranın kullanıcılar tarafından tıklanma oranı %34

5- Ürün arama trafiğinin %35’i tüm dünyada Google üzerinden yapılıyor.

Çok fazla değil mi ?

Peki markam için SEO’ya başlamak için en uygun zaman nedir ?

SEO ajansı ile çalışmaya başlamaya karar vermek için en uygun zaman bir siteyi yeniden tasarlama ve kodlamayı veya yeni bir siteyi devreye sokmayı düşündüğünüz zamandır. Bu sayede sürecin en başından sitenizin, arama motorlarına uygun bir şekilde yapılandırılmasını sağlayabilirsiniz.

google-seo-ajanslari-markaniza-ne-katar-modd-group-icerik1

Dikkat !

Birinci Sıra Garanti Edenlerden Uzak Durun…

Kimse Google’da birinci sıra garantisi veremez çünkü böyle bir söylem doğru ve etik değildir.

Sıralama garantisi veren, Google ile “özel ilişkisi” olduğunu ifade eden ajanslar yada kişiler muhtemelen size ve markanıza zarar verecektir. Size e-posta ile ulaşıp, SEO ile ilgili konularda hizmet vermek isteyen  web danışmanlarına karşı dikkatli olun.

İnanın biz bile, haftada en az bir kaç kere bu tip mailler alıyoruz.

“Sayın Yetkili,

‘’ Web sitenizi ziyaret ettik ve SEO ve ilgili bir kaç konu ile ilgili ciddi eksikleriniz bulunmakta. Sizi rakiplerinizden bir adım öne çıkaracak %100 1.sıra garantili SEO hizmeti verebiliriz ‘’ gibi mailleri anında silebilirsiniz.

Artık markanızın neden Google arama sonuçlarının en azından ilk sayfasında olması gerektiğini bildiğinize göre, Google’ın hangi web sitelerini listede nasıl öne çıkardığına yönelik bilgi sahibi olmaya başlayabilirsiniz. Google, algoritmasında yer alan 250’den fazla kriter kullanmaktadır. Bu SEO sıralama kriterleri arasında alan adı yaşı, anahtar kelimeler, mobil kullanım, dahili link sayısı, site hızı vs. Gibi bir çok detay yer almaktadır. Her bir madde tek tek metrik hesaplamalar ile birlikte güncellenir ve Google’ın istediği şartlar yerine getirilir.

Bunları yaparken;

 • Rakip analizi yapılır
 • Anahtar kelime tespitleri yapılır
 • Sitenin hızı optimize edilir,
 • Sitenin kod yapısı optimize edilir
 • SEO için kullanılan monitoring programlarında eksikler tespit edilip tamir ve güncelleme süreçleri başlatılır.
 • İç link yapısı düzenlenir
 • Dış linkler takip edilir
 • Sitenizde bulunan tüm görseller tekrar optimize edilerek, Google görsel arama sonuçlarına uygun hale getirilir.
 • En önemlisi de, içerik üretmek üzere markanızın web sitesinde blog alanı oluşturulur
 • Sosyal medya aktif olarak kullanılırken, web sitesine sürekli trafik sağlanır.
 • Video ile ilgili içerikler üretir
 • Tüm blog haberleriniz aynı zamanda sosyal medyadaki takipçileriniz ile paylaşılarak sitenize trafik sağlanır.
 • Mobil uyumluluk tesleri yapılır ve ardından güncellemeler yapılılır.
 • Tüm bu çalışmalar yapılırken, Google politikaları asla ihlal edilmez.
 • Rakiplerinizin başarılarını çeşitli programlar ile tespit edip, öne çıkmak için yeni stratejiler geliştirip uyguluyoruz.
 • Tüm yaptığımız işlemler kesinlikle otomatik işlem içermez.
 • Her ay blog ve sosyal medya yönetimi ( habere buradan ulaşabilirsiniz. ) ile ilgili paylaşım takvimi ilgili kurumsal iletişim departmanları ile paylaşılır.

Markanız için ilgili anahtar kelimeler arandığında birinci sırada olmak demek, ‘’dijital platformlarda en çok bilinen marka olma ‘’ algısını tetikleyecektir. Düşünsenize Google’a botoks ile gençleşme yazıldığında ilk sırada sizin markanız yer alıyor. Bu sonuca göre bir de içerik olarak ziyaret eden kullanıcıyı tatmin edebilirseniz, SEO’nun etki kapasitesini hemen satışa dönüştürebilirsiniz.

Etkisini hızlıca göreceğiniz pazarlama aracı SEO

Markanız ile ilgili SEO çalışması başladığı zaman, sizde raporlamalar ile fark edeceksiniz ki, ilgili anahtar kelimeler de hemen yukarılara tırmanacaksınız. Satışlarınız ve bilinirliğiniz hızlı bir şekilde artacak. Tabii burada anahtar kelimenin rekabet analizi çok önemli. Hemen hedefinize ulaşamazsınız. Ayrıca hedefinize ulaşsanız bile, orada kalmak sizin için ikinci büyük bir maraton olacak.

En uygun bütçeli pazarlama aracı SEO

Pazarlama bütçeleri oluşturulurken, her marka yıl başı itibari ile hangi mecralarda iletişim çalışmaları gerçekleştireceğine karar verir. İstanbul’da 10 yıldır faaliyet gösteren reklam ajansı olarak bunu rahatça söyleyebiliriz ki, SEO ve online itibar yönetimi markaların yapılacaklar listesinde hiç de üst sıralarda değildi. Fakat son bir kaç yılda ciddi manada bu konular ‘’to do list’’ lerde en önemli konu başlıkları olmaya başladı. Özellikle konvansiyonel reklama olan talebin azalması ve dijital pazarlamanın yükselişi ile birlikte SEO’da bir çok markanın gündemi haline geldi. Artık hepimiz birer markanın çalışanıyız ve hepimiz bir çok markanın tüketicisiyiz. Ve şunu çok iyi biliyoruz ki, neye ihtiyacımız olursa olsun ilk baktığımız yer Google oluyor. Dolayısı ile markalar artık ilgili anahtar kelimeleri dijital dünyada sahiplenmeleri gerekiyor.

Evet, bütçe konusuna gelirsek;

Bir çok inorganik reklam modeline karşılık, SEO çalışması bir çok açıdan çok daha maliyetsizdir. En önemli yapacağınız şey, gerçekten etik çalışma şartlarını benimsemiş, SEO konusunda tecrübeli ajanslar ile çalışalarak hedefinize kolayca ulaşabilirsiniz. Aylık belirlenen sabit ‘’fee’’ bedeller karşılığında ilgili kelimeler de partner ajansınız ile performans alabilirsiniz.

360 derece dijital pazarlama

Markanızı dijital dünyada sadece ilgili anahtar kelimeler ile konumlandırmayın. Tüketiciler de aynı sizler gibi dijital dünyanın bir çok kanalını aktif olarak kullanıyorlar. Pazarlamanın birinci kuralı sadece ihtiyacı olanı satmak değildir. Hepimiz çok iyi biliyoruz ki, pazarlama bir ürün yada hizmet hakkında arzu yaratmaktır. Google SEO, ilgili arama yapıldığında bize fayda sağlar fakat konu ile ilgili tüketicinin önüne çıkmak farklı kanalları da aktif kullanmak ile ilgilidir.

Mesela,

SEO ile birlikte,

 • Instagram hesabı yönetimi
 • Facebook hesabı yönetimi
 • Youtube kanalı yönetimi
 • İçerik üretimi ile birlikte blog sayfası yönetimi
 • Dönemsel kampanyalar için sosyal medya reklam kampanyası
 • Linked-in, twitter, medium vs gibi kanallarıda kullanabilirsiniz.

Markanızı aktif olarak tüm bu kanallarda tüketici ile iletişime geçirirseniz,  en hızlı geri dönüşü en minimal bütçeler ile alabilirsiniz.

SEO, sosyal medya ve içerik üretimi süreli bir şey değildir…

Sizin de şu soruyu sürekli sorduğunuz oluyor mu ;

Biz sektörde yıllardır faaliyet gösteriyoruz fakat yeni türemiş firmalar bizim kadar pazar payına sahip olmamalarına rağmen nasıl oluyor da Google’da bizden önde çıkıyorlar ?

Dijital dünyada aktif olmak emek ve özveri isteyen bir unsurdur. Doğal olmalı, markanızı bir insan yerine koymalı, verdiğiniz sözleri tutmalı ve bir çok dijital gereklilikleri yerine getirmelisiniz. Bunun için peşinen söyleyelim; hemen ulaşılan marka olmak belirli bir süreç gerektirir evet ama yine de iyi bir dijital ajans ile birlikte yapılabilir. Asıl önemli olan burada sürekli bulunmak ve her yeni teknolojiye, algoritmaya ve gelişen trendlere markanızı adapte etmeniz gerekiyor.

Sonuç Olarak;

Markanızın dijital yolculuğu siz pazarda faaliyetinize devam ettiğiniz sürece asla önemi azımsanacak bir pazarlama kolu değildir. Dolayısı ile, bugünden yapmanız gereken 10 maddeyi sonuç bölümünde sizler için toparladık.

1- Hedefinizi ve stratejinizi belirleyin. Yada brief verin ajansınız sizin için çıkarsın. Üzerinde anlaşın ve markanızın dijital anayasası olsun.

2- Sürekli ajans değiştirmeyin. İyi araştırın ve sağlam bir birliktelik kurun. Her ajans değişikliği markanın ses ve görüntü tonunu değiştirir. Sürekli tarz değiştiren insanları sevmediğimiz gibi markalarıda sevmeyiz.

3- Anahtar kelimelerinizi sahiplenin ve sitenizin içeriğinde mutlaka bunlara yer verin.

4- Blog açın ve yazın… Ama kendiniz olun. Kopyalayıp yapıştırmayın.

5- 360 derece dijital pazarlamayı kullanın

6- Rakiplerinizi iyi analiz edin. Buna göre fark yaratan stratejik aksiyonlar alın

7- PR yapın ve önemli sitelerden backlink alın ( bakınız ; basında biz )

8- Dünyanın ikinci en büyük arama motoru Youtube’da yerinizi alın

9- Sitenizin hızını, kod yapısınız ve SEO skorunu düzenli olarak takip edin.

10- Raporlamaları önemseyin ve yılı dört eşit çeyreğe bölerek, dijital hedefler koyun.

Umarız, bu yazı bireysel girişimcilere ve kurumsal markalara faydalı olur. Tüm merak ettikleriniz ile ilgili dijital takımımıza hemen yandaki formda ücretsiz soru sorabilirsiniz.

MODD/ekibi

Benzer Yazılar