loader-logo

Gayrimenkul Sektöründe İlklerin Reklam Ajansı

gayrimenkul-sektorunde-ilklerin-reklam-ajansi-gorsel-1

Gayrimenkul Sektöründe İlklerin Reklam Ajansı

130 Konut Projesine Reklam ve Pazarlama Desteği Verdik.

Bugün Projelerin Satış Ofisi Yönetimi İle, Hizmet Kapsamımızı Genişletiyoruz.

Gayrimenkul, markalı konut ya da inşaat projeleri olarak bildiğimiz sektörün, en büyük reklam ajansı nasıl olduk ?

Bugüne kadar 130’un üzerinde projenin reklamını yaparken neler yaşadık ? Tavsiyelerimiz ve başarı hikayemiz neler ?

Birçok tecrübe ile geçen 10 yılın kısa özetini sizler için düzenledik.

MODD/group 2009 yılının son aylarında ajans başkanımız Cem Has tarafından kurulduğunda ilk müşterisi, konut sektöründe ciddi mimari projelere imza atan bir mimarlık şirketiydi. 2 kişilik ekip ile başlayan yolculukta mimarlık şirketinin ardından gelen ilk 5 müşteri, yine aynı mimarlık şirketi ile çalışan inşaat şirketleri oldu. Yani aslında kurulduğumuz gün itibari ile konut pazarlaması işinin tam ortasında olduk. 2009 yılında ilk inşaat markası ile çalışmaya başlayan  MODD/group, 10 yılda toplam 130 projeye satış ve pazarlama desteği verdi. Özetle ekibimiz bugüne kadar 60.000’den fazla konutun pazarlanmasında aktif reklam ajansı olarak hizmet verdi.

gayrimenkul-sektorunde-ilklerin-reklam-ajansi-gorsel-2

Süreç içerisinde sıçrama noktalarımız neler oldu?

2009 yılında kurulan reklam ajansımız, kısa zamanda birçok inşaat şirketi ile çalışma fırsatı yakaladı. Onlarca projenin ismini bulduk, dijital ve kreatif işlerini üstlendik. Çizgi altı ve çizgi üstü birçok işle birlikte, satışlarda başarı hikayeleri yazdık. Peki 10 yılda bizi diğer reklam ajanslarından farklılaştıran unsurlar nelerdi ?

1- Pazarı ve müşterileri daha iyi anlamak için yurt dışındaki gayrimenkul fuarlarını ziyaret ettik.

Özellikle sektörün yakından bildiği Cityscape ve Mipim fuarlarını ajans olarak defalarca ziyaret ettik. Hatta bu anlamda tek reklam ajansıydık diyebiliriz. Bu fuarlarda Kuveyt, Katar, Suudi Arabistan, Fransa, Almanya, Rusya ve birçok ülkenin Türkiye pazarına olan ilgisini gördük. Yeni pazarlama modelleri inşa ettik. Çalıştığımız gayrimenkul markalarını yurt dışı pazarlarına konut satabilmesi için dijital pazarlama fikirleri geliştirdik, denedik, yanıldık, ama en sonunda önemli başarı hikayeleri yazdık.

2- Yabancı satışında Türkiye’nin ilk projeler portalını yayına aldık

2013 yılında, özellikle mütekabiliyet yasası ile birlikte yabancı yatırımcıların Türkiye’de gayrimenkul alabilmesinin önü açılmıştı. Buradan hareket ile, markalı konut projelerinin yer aldığı bir tanıtım portalı oluşturduk. Fikir o kadar hızlı gelişti ki, ajans olarak kendimizi 3 ay içinde Çırağan Sarayı’nda sektörün neredeyse en büyük inşaat markalarının katıldığı ve haber kanallarının canlı yayın yaptığı dev bir lansmana dönüştü. Tabii ki böyle bir portala ciddi ihtiyaç vardı.

Yabancı yatırımcı Türkiye’ye ilgi duyuyor fakat tüm projeleri bir araya getiren dijital platform olmadığından dolayı, projeler ile yabancılar birbirlerine ulaşamıyorlardı. Lansman sonrasında proje ciddi gelirler elde etti ve MODD/group tarafından başarılı bir çıkış stratejisi ile çeşitli yatırımcılara satılarak devredildi.

Ses getiren lansman sayesinde MODD/group özellikle gayrimenkul sektöründe ciddi bilinirlik elde etti ve müşteri sayısını sadece 3 ay gibi bir sürede 2’ye katladı. Bilinen reklam modellerini müşterilerine sunmayan ajansımız, hiçbir reklam ajansının yapmadığı ilke imza atarak, bütün gayrimenkul sektörünü Çırağan Sarayı’nda toplamayı başarmış, ve sektörün problemlerine çözüm aramıştır. İşte bu sayede sadece bir reklam ajansı değil, problemleri iyi bilen bir partner olmayı başardık.

gayrimenkul-sektorunde-ilklerin-reklam-ajansi-gorsel-4

gayrimenkul-sektorunde-ilklerin-reklam-ajansi-gorsel-3

gayrimenkul-sektorunde-ilklerin-reklam-ajansi-gorsel-5

3- Sektör Sat-Yap Stratejisini Keşfetti

Gayrimenkul sektörü, 2010’lu yıllara kadar, yap-sat modeli ile büyüme sergilemişti. Reklam ve marka algınız olmasa bile, inşaatınız ortadaydı ve müşteriler gördükleri evi satın alıyorlardı. Sektör için markalı konut kavramı çok eski değil. Ekonomik göstergelerin iyi olması ve dünyadaki likidite bolluğu ile inşaat çok hızlı büyüme gösterdi. Maket üzerinden satışlar başladı ve birçok marka, projesini daha toprak aşamasında yatırımcılara satmaya başladı.

İşte tam bu noktada Yap-Sat stratejisi yerini Sat-Yap’a bıraktı. Bunun ile birlikte tabii ki sektördeki firmaların marka olma ihtiyaçları daha da ortaya çıkmış oldu. Birçok firma, televizyondan gazeteye, radyodan açık havaya, hemen hemen her mecrada görünmeye başladı. MODD/group olarak sektörde edindiğimiz önceki tecrübeler ışığında bu stratejiden oldukça iyi faydalandık ve müşterilerimize birçok kreatif çözümler üreterek marka algılarına ciddi katkılar sağladık.

4- Habertürk ekranlarında gayrimenkul odaklı televizyon programı yaptık

Sektörün en hızlı satışlarının olduğu dönemde ( 2015 Yılı ) , Habertürk TV ekranlarında pazar günleri program yapmaya başladık. Bugün’de Emlak Ekspresi olarak bulabileceğiniz program, Türkiye’nin ilk markalı konut odaklı TV programı olmuştur. Ciddi mesai harcanarak organizasyonu yapılan TV programında, inşaat patronları, sektör profesyonelleri ve gayrimenkul yatırımları yapmış birtakım ünlüleri konuk ettik. Program’da gerek kendi müşterilerimizi gerek de, müşterimiz olma potansiyeline sahip birçok markayı ağırlayarak, sektördeki bilinirliğimizi pekiştirdik ve yeni müşteriler ile sektörün en büyük reklam ajansı olduk.

5- Yabancı acentelerin yükselişi ve sektöre etkisi

MODD/group bu süre içerisinde neredeyse tüm inşaat markaları ile iyi ilişkiler geliştirmiş, sektörün satış pazarlama profesyonellerini network’üne katmıştı. Satış ofislerinde yer alan birçok profesyonel, özellikle yabancı yatırımcının Türkiye’ye olan ilgisini keşfedince, kendi acentelerini kurarak, ciddi büyüme gösterdiler. Ajans olarak bugün en büyük yabancı acentelerin kurulmasında marka ismi, web portalı geliştirme ve dijital pazarlama gibi hizmetlerimiz ile başarılarına fayda sağladık.

Bugün bile hala ajansımıza ayda ortalama 3 veya 4 acente kurma talebi gelir. MODD/group olarak, sektörün tüm gelişmelerinin içinde olduğumuzdan dolayı, acentelere paket çözümler sunarak hizmet veriyoruz. Neredeyse tüm projelerin görsel ve güncel bilgilerini elimizde bulunduruyoruz. Büyük bütçeli reklam kampanyaları yönetme know-how’ına sahip olmamızdan dolayı, hangi projelerin daha hızlı sattığını ve hangi ülkelerden daha kaliteli formlar geldiğini iyi biliyoruz. Bu sebeple bugüne kadar 50’ye yakın yabancı acentenin kurulmasında reklam ajansı olarak hizmet verdik.

gayrimenkul-sektorunde-ilklerin-reklam-ajansi-gorsel-6

6-  Dijital Pazarlama ve Landing Page Trendi

Dijital pazarlama mecraları genişledikçe, yeniliklere anında adapte olabilme kabiliyetine sahip MODD/group, Linked-in, Twitter, Instagram, Facebook, Youtube ve Google reklam kanallarını kullanarak, gayrimenkul sektöründe minimum bütçeler ile maksimum dönüşler almayı hedeflemiştir. Son yıllarda çarpıcı ve aksiyon almaya yönlendiren landing page tasarımlarımız ile form adetlerini yükseltmeyi başardık. Hedef kitlenin doğru belirlenmesi, ülkelerin belirli anahtar kelimelerdeki arama hacimleri incelenerek yapılan reklam kampanyalarında dönüş oranları diğer yapılan kampanyalara göre çok iyi geri dönüşler aldı.

7- CRM ve Call Center Etkisi

Big datanın çok önemli olduğu günümüzde, datanın kalitesi, işleniş şekli ve kategorize edilmesi, reklam kampanyalarının sonuca dönüşmesi açısından oldukça önemli. Gayrimenkul sektörünün, müşteri ilişkileri yönetim sistemi dediğimiz CRM programlarına geçişi çok geç oldu. Satış ofislerini ziyaret edenler, reklamlardan gelen formlar ve telefon aramalarından gelen müşteri bilgileri bugün bile hala birçok şirkette verimli bir şekilde kullanılmıyor. Ajans tarafından gönderilen formlar tecrübesiz call center çalışanları tarafından aranınca, satış oranları haliyle çok düşük olabiliyor.

Bugün özellikle satışa oldukça ihtiyaç duyan gayrimenkul şirketlerine CRM entegrasyonu ve call center eğitimleri vererek datalarını daha kaliteli işlemelerine fayda sağlıyoruz. CRM programları sayesinde müşterilere follow-up lar yapılarak takip süreçleri yönetiliyor. Tecrübe ile sabit, 1 yıl önce proje ile ilgilenen dataya bugün satış yapıldığına defalarca şahit olduk.

Call center çalışanları, pazarlamasını yaptığı projeyi çok iyi bilmeliler. Ellerinde hızlıca gönderebilecekleri özel tanıtım kitleri randevu oluşmasında ciddi faydalar sağlıyor. MODD/group olarak bu dökümanları tasarlıyor ve konuşma esnasında call center çalışanlarının kullanmasını sağlıyoruz. Bu dökümanlar kısa tanıtım PDF.’leri özel tasarlanmış haritalar ve videolar olabilir.

Özetle, CRM’in takip özellikleri ve call center ekibinin etkili sunumları ile gelen formların randevuya dönüşme oranında ciddi artışlar sağlıyoruz.

8- Proje Pazarlama Şirketlerinin Oluşması ve 360 Proje

Gayrimenkul sektörü, özellikle dolarda yaşanan hareketli dalgalanmalar, siyasi ve ekonomik gerilimler ile 2018 yılında önemli satış kayıpları yaşamaya başladı. Daha önceden projenin kendi kendini pazarlayabildiği bir dönemden gelen inşaat şirketleri, özellikle 2018 yılında banka faizlerinin yükselmesi ile yerli satışlarında ciddi azalmalar yaşadı. Daha öncede bahsettiğimiz SAT-YAP stratejisi çalışmamaya başladı. Yeni konuşulan durum, YAP-SABRET-SAT oldu. Bu duruma alışık olmayan gayrimenkul sektörü, ekonomik olarak ciddi yaralar aldı. Sektör geneli itibari ile yerli satışların azalması, yabancı yatırımcıya olan iştahı arttırdı. Birçok yabancı acente de bu dönemde büyüdü diyebiliriz.

Yine aynı dönemde yetenekli satış ekiplerinin diğer satış ofisi çalışanlarına göre daha iyi satışlar gerçekleştirmesinden dolayı, satış ofisi pazarlama şirketleri kuruldu. Sektör içinde yer alan neredeyse en yetenekli satışçıları kadrolarına dahil eden bu şirketler, özellikle yabancı acenteler ile kurduğu ilişkiler ile, gayrimenkul sektöründe bir dönüşüm başlattı. Daha önce komisyon oranlarının oldukça düşük olduğu gayrimenkul sektöründe, satışlarda yaşanan düşüş, yabancı yatırımcıya duyulan ihtiyaç ve en önemlisi yetenekli satış ekibinin kurulamaması ve yönetilememesinden dolayı, bugün birçok inşaat şirketi, satış ofisi yönetimlerini proje pazarlama şirketlerine devretmiş durumda.

MODD/group reklam ajansı olarak bu trendin içinde yer alarak, 10 yıllık proje pazarlama tecrübemizi sektöre kazandırdık. Türkiye’de gayrimenkul sektöründe ilkleri başaran en büyük reklam ajansı olarak, şimdiye kadar 60.000’in üzerinde konutun pazarlanmasında aktif rol oynadık. Bugün sektörün en agresif ve hızlı büyüyen yabancı acentesi olan Sale Property Turkey ile tecrübelerini birleştiren MODD/group, hem reklam ajansı hem de saha tecrübesi olan 360 Proje Pazarlama’yı kurdu. Milyar dolarlık fon yönetimi yapan İstanbul Portföy’ün yönetici partnerlerinden  Onur Mustafaoğlu’nun da ortak olduğu 360 Proje Pazarlama 2019’un son çeyreğinde kuruldu ve bugün 1 milyar TL’lik gayrimenkulun tek yetkili satış şirketi. Hedefimiz 2020 yılında 3.5 milyar TL’lik gayrimenkul portföyüne sahip olmak.

blank

9- Projeskop ve Zingat İş Birliği

Bugün bildiğimiz kadarı ile, sadece İstanbul’da 1490 adet aktif satış ofisi var. Türkiye genelinde ise, çok daha fazlası. MODD/group olarak sektörün problemlerine çözüm üretmeye çalışırken, tüketicinin de problemlerine odaklandığımız marka olan Projeskop, 2020 yılında yayın hayatına başladı.

Türkiye’deki tüm projeleri düşündüğümüzde bugün yatırım yapmak isteyen bir kişinin, aramalarına ilk olarak internetten başladığını iyi biliyoruz. 360 Proje Pazarlama şirketimizin markası olarak inşa ettiğimiz Projeskop, bugün tüketicilere tüm projeleri tek çatı altında bulabilecekleri bir emlak danışmanlığı hizmeti sunuyor. Türkiye’nin en yenilikçi emlak portalı olan Zingat’ın Premium Member’ı olan Projeskop, aynı zamanda ‘’Projescope’’ ismi ile de yabancı yatırımcılara aynı hizmeti sunuyor.

Bireysel yatırımcılar, en güncel kampanya ve ödeme planlarını bulabilecekleri web sitemizde, profesyonel emlak danışmanlığı hizmetini alacaklar. Artık aradığınız konutu alternatifleri ile değerlendirip, call center’ımız ile detaylı bilgiye sahip olabilir, dilerseniz direkt olarak satış ofislerinden randevu alabilirsiniz. Türkiye’de emlak danışmanlığını farklı bir lige taşıyan markamız ile yatırımcılar daha güvenilir ve şeffaf bir hizmet alabilecek.

gayrimenkul-sektorunde-ilklerin-reklam-ajansi-gorsel-7

10- Hiçbir Başarı Tesadüf Değildir.

10 yılda, yukarıda anlattığımız gibi, sadece bir reklam ajansı olarak hizmet vermek istemedik, lansmanlar yaptık, TV programları sunduk, Uluslararası fuarları ziyaret ettik ve bugün 360 Proje Pazarlama olarak da aktif satışın içindeyiz.

Projeskop markamız ile, Türkiye’deki tüm projeleri tek çatı altına toplayıp, ücretsiz emlak danışmanlığı yapıyoruz.

Sadece konvansiyonel ve dijital reklam hizmetleri ile yetinmeyip, sektörün problemlerine çözüm arayan ve bu kadar işin içinde olan bir ajans, sizce de sektörün en büyüğü ve ilklerin ajansı değil midir ?

Cem Has
MODD/group Reklam Ajansı
Başkanı


Call Now Button
Modd Whatsapp