loader-logo

En İyi Reklam Ajansları Markanıza Ne Katar?

en-iyi-reklam-ajanslari-markaniza-ne-katar-yazi-gorsel-1

En İyi Reklam Ajansları Markanıza Ne Katar?

2022 yılında markanızı öne çıkarmak için, reklam ajanslarından destek almanız her açıdan çok önemli. Rekabetin her geçen gün daha da zorlaştığı pazarlama dünyasında, markanızın profesyonel bir göze ihtiyacı oluyor. Aslında işin özeti şu, markanızın gelecek vizyonuna hakim olabilecek kadar büyük resmi görebilen, ama aynı zamanda  ‘’ micro-to do list’ler ‘’  ile de en küçük detaylara  hakim olabilecek bir reklam ajansı size en iyi performansı verecektir.

Reklam ajansları bu bakımdan gelecek için vizyoner bakış açılarına sahip tüm şirketlerin yardımına koşmaktadır. Ancak her piyasada olduğu gibi reklamcılık şirketlerinin de işini iyi yapan ve yapmayanları var. İstanbul ise Türkiye’de en fazla reklamcılık şirketine sahip ili. Bu sebeple de bu “ormanda” yol bulmak epey zor.

İstanbul ’ da Reklam Ajansları Yeterli mi?

Bugün İstanbul’da 100’lerce reklam ajansı bulunuyor. İçlerinde global ajanslar, global-yerli ortaklı ajanslar ve yerel ajanslar mevcut. Markalar genelde Türkiye içi aktivasyonları için yerel ajanslar ile çalışmayı daha çok tercih ediyorlar. Aynı zamanda milyonlarca markanın da faaliyet gösterdiğini varsayarsak, İstanbul da bulunan reklam ajansları için pasta oldukça geniş. Sizin de fark ettiğiniz gibi son dönemde, reklam ajansları da dikey olarak büyüyor. Hakim olduğu alanları belirleyip, bu alanda daha fazla müşteriyi mutlu edebilme seçenekleri mevcut.

Eskiden her işi yapan reklam ajanslarının, bugünün pazarında müşteri memnuniyeti yakalayabilmeleri oldukça zor. Örnek vermek gerekirse, ambalaj tasarımında uzmanlaşan, google seo danışmanlığı alanında uzmanlaşan, sosyal medya yönetimi alanında uzmanlaşan vs gibi ekipler müşterilerini kısa zamanda daha iyi sonuçlara ulaştırabiliyor. Sorumuza gelecek olursak, hayır yeterli değil. Milyonlarca markayı besleyecek nitelikli bir reklam ajansı sayısı yok.

En İyi Ajanslar Hizmete Odaklanır

Birçok reklam ajansının yaşadığı problemleri yaklaşık 10 senelik MODD/group tecrübesi ile çok iyi biliyoruz. Bu süre içinde, büyük-orta-küçük bütçeli yüzlerce marka ile sohbet etme ve çalışma fırsatımız oldu. Genel olarak reklam ajanslarında işin başlangıç aşamaları ve işi alma sürecindeki motivasyon çok başarılıdır ve markayı beklentiye sokar.

Hizmetin verilmesi noktasında ise genel de aynı motivasyon olmaz ve reklam ajansı – marka ilişkisi kısa süreli olur. Bu sorunun yaşanmasının birçok etkeni var. Sizin için 10 yıllık geçmiş tecrübelerimizden yola çıkarak, uzun süreli reklam ajansı – marka ilişkisi kurulurken nelerin olması gerektiğine dair bir liste hazırladık.

Reklam Ajansı – Marka İlişkisinin Uzun Sürmesi İçin;

Reklam Ajansı Hizmetinde Ve Bütçesinde NET olmalı

Sektörde sık yaşanan problemlerden birisi, ‘’Reklam Ajansı’nın işi almak için çok çabalaması ve bu sebepten ötürü, hizmetlerden ve  bütçelerden ciddi fedakarlıklar yapması’’.

Ajanslar da kendi içlerindeki rekabetlerinden dolayı, birçoğu markadan gelen talebi karşılamak ve işi kapmak için, bütçe ve hizmet olarak ciddi fedakarlıklar yapıyor. Farkında olmadığımız şey ise, bu süreçte marka da ciddi beklentilere giriyor. İşin alınmasının sevinci böyle durumlarda çok kısa sürüyor ve hemen ilk haftasında, ajans ‘’ biz çok yüklü bir iş aldık ’’ demeye başlıyor.

ÇÖZÜM: Ajanslar nasıl niteliklerle ve ne yoğunlukta hizmet verebileceğinin kapasitesini bilmeli. Bütçelerine çalışmalı ve çok altında rakamlar ile sadece işi almak için anlaşmamalı. Aksi taktirde, geliştirilen onca ilişkinin kötü sonuçlar ile bitmesine sebep oluyor ve o markaya çok yüksek ihtimalle bir daha hizmet veremiyorlar. Bütçeler önceden çalışılmış karlı ve net olmalı. Hizmetlerde net olarak ifade edilmeli.

en-iyi-reklam-ajanslari-markaniza-ne-katar-yazi-gorsel-11

Marka Almak İstediği Hizmet İle İlgili NET Olmalı

Sürecin bir diğer oyuncusu olan marka için de aynı şeyler geçerli. Marka yöneticileri ajans iş birliklerine başlamadan önce mutlaka markanın hedeflerini, alınması gereken hizmetin niteliğini çok iyi belirlemiş olması gerekiyor. Burada hizmetin ana odağından kaçıldığı taktirde yola çıktığınız her ajans sizi farklı noktalara götürebilir. Dolayısı ile, markalar mutlaka ihtiyaçlarını önceden tespit etmeli ve yola çıkacağı ajansı bu doğrultuda belirlemeli.

ÇÖZÜM: Almak istediğiniz hizmeti net olarak belirleyin ve marka hedeflerinizi eksiksiz aktarın.

Marka Yöneticisi ve Müşteri Temsilcisinin Uyumu

Markalar reklam ajanslarından verim almak istiyorlar ise, marka yöneticilerine ciddi ihtiyaç duyarlar. Marka yönetimi görevini birçok firmada, kurumsal ilişkiler bölümleri ya da pazarlama departmanları yönetiyor. Fakat Türkiye’nin kobi oranı gerçeğini göz önünde bulundurursak tüm bu işleri bazen bir kişi, bazen de patronların kendisi üstleniyor.

Sonuç olarak da marka işi reklam ajansına teslim ettikten sonra takip ve aksiyon planı oluşturmakta zorlanıyor. MODD/group olarak bu tip markalara çok fazla hizmet verdik. Günün sonunda marka tarafında birebir bu işlerle ilgilenen birisi olmayınca ilk etapta işler ajans cephesinde rahat ilerlese bile ilişkiler uzun süreli olmuyor.

ÇÖZÜM: Markalar reklam ajansları ile hizmet almaya karar verdikten sonra mutlaka kendi içlerinde marka yöneticisi ya da bu işlere hakim olabilecek bir iletişimci bulundurmaları gerekir. Ajans da aynı zamanda markanın temsilcisi ile sürekli iletişim halinde olabilecek, aksiyon planını organize edebilecek bir marka temsilcisine ihtiyaç duyar. Bu uyum sağlanır ve doğru çalışma modeli üretilirse, reklam ajansı – marka ilişkisi uzun yıllar devam edebilir.

Aksiyon Planları

Söz uçar yazı kalır, en kötü plan, plansızlıktan iyidir gibi sözler boşuna günümüze kadar gelmemiştir. En iyi reklam ajansları eğer hizmetlerinde operasyonel mükemmellik yakalamak istiyorlar ise, mutlaka haftalık yada en kötü aylık aksiyon planları yapmaları gerekir. MODD/group olarak biz, her hizmet özelinde, markalara haftanın aksiyon planını düzenli olarak paylaşıyoruz. Örnek : Sosyal medya içerik planı, Seo optimizasyonu haftalık aksiyon planı, Reklam kampanyası haftalık raporlaması.

ÇÖZÜM: Marka yöneticileri ve ajans bünyesindeki marka temsilcileri mutlaka bir program üzerinden ( Trello, Google Drive, vs. ) ortak aksiyon planları oluşturmalı ve markanın hedeflerini bu micro-planlar ile hayata geçirmelidir.

en-iyi-reklam-ajanslari-markaniza-ne-katar-yazi-gorsel-33

Prim Sistemi

Uluslararası birçok reklam ajansında marka ekipleri arasında bir prim sistemi oluşturulur. Bu prim, markanın ajans içerisinde olduğu sürece alınan ekstra bonusları kapsar. Reklamcılık için motivasyon çok önemlidir. Marka ile bir veya iki yıl çalıştıktan sonra ajans içinde markaya karşı bir yenilik üretememe sorunu başlar. Bu süreç yaşanmaması için, markanın ajans içindeki takımı sürekli motiveli olmalıdır. Ajans çalışanları sabit bir maaş üzerinden değil de, ekstra başarı bonusları ile desteklenir ise, o kadar yenilik üretebilirler.

ÇÖZÜM: Ekibinizin motivasyonunu arttırmak ve eldeki markalara sürekli yeni fikirler ile beslemek için bonuslar dağıtın.

Before / After Marketing

Öncesi ve sonrası günümüzde pazarlama dünyasında en etkili ikna yöntemlerinden biridir. Hemen hemen her sektörde işe yarar. MODD/group ekibi, bir işe başlamadan önce mutlaka markanın ilk halini ve getirdikleri son halini müşteriye ve yeni müşterilere sunarak, portfolio gücünün etkisini arttırır.

ÇÖZÜM: Her markanın çalışmasına başlanmadan önce,

1- Brief

2- Süreç

3- Öncesi

4- Sonrası

5- Sonuç

Ekseninde yapılan çalışmaları ‘’document’’ edin.

En İyi Reklam Ajansları Markanız İçin Uygun Olacak Mı ?

Reklam ajansı seçme süreci çok zorlu bir süreçtir. Markanızın geleceğini emanet edeceğiniz bir şirketi seçmek bazen çok uzun ve yorucu olabiliyor. Günümüz dünyasında her geçen gün değişen dijital trendler doğrultusunda, bu değişimleri takip eden, hatta ön gören bir ajans bulmak en önemlisi.

Ajans seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken kriterleri blog bölümümüzde yer alan ‘’İstanbul Merkezli Reklam Ajansları ‘’ yazımızdan inceleyebilirsiniz.

En iyi reklam ajansı, en büyük olan reklam ajansı demek değildir. Markanıza en uygun reklam ajansını bulmak daha kritik bir karardır. Büyük ajanslar küçük markalar ile gerektiği kadar ilgilenmez, küçük ajanslar ise, büyük markalara istenilen kalitede iş üretemez. Bu denklemi iyi analiz eden markalar ve ajanslar hem daha yaratıcı işlere imza atabilirler hem de daha hızlı büyürler.

ÖZET : Burada sorulacak asıl soru,

En iyi reklam ajansları ile mi çalışmalıyım ?

Yoksa

Markam için en iyi ( uygun ) reklam ajansları ile mi çalışmalıyım ?

en-iyi-reklam-ajanslari-markaniza-ne-katar-yazi-gorsel-22

MODD/group Reklam Ajansı Günde 5 Yeni Markadan Talep Alıyor.

Kimi zaman bize de birçok farklı ölçeklerden markalar başvurur. Günde ortalama 4 ya da 5 yeni marka, ajansımıza hizmet alabilmek için başvuru yapıyor. Sürece hızlıca beklentilerini öğrenerek başlıyoruz. Ajansımızın özel Whatsapp danışma hattından gelen talepler en geç 1 saat içinde cevaplanıyor. İlk aşamada bütçelerimize ve hizmetlerimize uygunluğu belirleniyor. Uygun oldukları taktirde toplantı organizasyonu gerçekleşiyor. Brief dinlenip, teklif süreci başlatılıyor.

Uygun olmayan markalara, bütçeleri ile doğru orantılı telefonda kısa bir danışmanlık verilip, markanın ihtiyaçları doğrultusunda farklı yerlere yönlendiriyoruz. Müşteri hattımızın kaliteli bilgilendirme oranı, yaptığımız memnuniyet değerlendirmeleri ile %95’in üzerinde. Hizmet veremediğimiz talepleri bile kısa bir danışmanlık ile tamamlayıp ajansımızın her kategoriden markaya verdiği değeri yansıtmaya çalışıyoruz.

Bizim ile birlikte yolculuğa çıkmak için danışman ekibimizden bilgi almanız yeterli.
Görüşebilmek ve çalışabilmek dileği ile…

MODD/group
Ailesi.


Call Now Button
Modd Whatsapp