loader-logo

Kreatif Reklam Ajansları Nasıl Faydalar Yaratır ?

kreatif-reklam-ajansi-gorsel-3

Kreatif Reklam Ajansları Nasıl Faydalar Yaratır ?

Kreatif reklam ajansları markanıza ne katar ? Tasarım ajanslarından markanızın konumlandırması için nasıl hizmetler almalıyım ? Gelin kreatif reklam ajansı ile çalışmanın avantajlarını kısaca inceleyelim.

Birçok farklı alanda hizmet veren reklam ajansları arasında markanızın konumlandırması ve stratejisi açısından kreatif reklam ajansı seçiminin önemi çok büyüktür. İster küçük ve orta ölçekli firma olun, isterseniz de büyük bütçeli bir firma olun, kreatif reklam ajansı ile iş birliği halinde markanızı tüketicinin zihninde hedeflediğiniz yere getirebilirsiniz.

Türkiye’de birçok reklam ajansı var.  Dijital ajanslar, içerik ajansları, seo ajansları, PR ajansları ve sosyal medya ajansları gibi birçok alanda uzmanlaşan ajanslar görebilirsiniz. Buradaki önemli nokta, işin içinde marka ve reklam unsurları var ise, yaratıcılık her anlamda en önemli stratejik silahınız olacaktır. Çok uzun süre değil, belki de 10 yıl önce, reklam ajansı denince, gazetelerde ilan, televizyon reklamları, radyo spotları ve açık hava reklamları gibi mecralar aklımıza gelirdi. Bugün dijitalleşmenin de getirdiği birçok mecra ile, reklam ajansları da kabiliyet alanlarını genişletti. Ama ne olursa olsun, yaratıcılık kelimesi hiçbir zaman önemini kaybetmedi. En iyi reklam ajansları yaratıcılığı ön plana çıkaranlar olarak kendilerini belli etmektedirler.

Türkiye’de marka olmanın önemi, gelişmiş dünya ülkelerine göre çok daha sonra kavrandı. Bu süreç içerisinde de, dijital evrim o kadar hızlı gelişti ki, bugün artık her an yeni bir trend ile karşı karşıya gelir hale geldik. Tasarım dilini çok iyi yansıtan markalar google optimizasyonuna ihtiyaç duyar hale geldi, Google SEO’nun önemini anlayan markalar, sosyal medyada içerik üretmenin de çok önemli olduğunu keşfedince yine bu anlamda aksiyonlar almaya başladı. Sonuç olarak bütün reklamcılık disiplinleri günümüzde iç içe geçmiş, birbirine bağlantılı hale gelmiş durumda.

kreatif-reklam-ajansi-gorsel-2

Markalar için en iyi çözüm nasıl olmalı ?

‘’Creativity’’ kavramını ajansın DNA’sına işlemiş, tüm disiplinlere hakim reklam ajansları bugün çok daha hızlı büyüyebiliyor. Hepimiz çok iyi biliyoruz ki, yatırımını yaratıcılığa yapmış reklam kampanyaları hangi mecra olursa olsun çok daha fazla ilgi çekiyor. İyi tasarımın önemi hiç bir zaman azalmadı.

Tasarım toplum üzerinde çok güçlü bir etkiye sahip olan çok önemli bir süreçtir. Düşünme şeklimizi değiştirebilir ve mutluluğumuzu etkileyebilir. Aynı zamanda David Carlson “ Tasarım, bir iş stratejisini hayalinde canlandırmaya geldiğinde rekabetçi bir silah olarak göze çarpar.” demiştir.

Tasarım bir şirket ve bir tüketici arasında sağlam ve güvenilir bir dostluk oluşturabilen bir köprü gibidir ( reklamın marka tanınırlığı yaratmak için kuşku uyandıran bir çabaya dönüştüğü bir zamanda önemli ) Tasarım sıklıkla her günkü hayatımıza işlev getirmeyle ilgili olsa da, aynı zamanda arzu yaratmayla da ilgilidir. Tasarım bir şirket perspektifinden “ bir stratejiyi hayalinde canlandırmak” olarak tanımlanabilir.

Günümüzde birçok şirket rakiplerinin ürünlerinin aynı teknolojiye, fiyata, performansa ve işlevlere sahip olduğunu bilmektedir. Başarmak için, sizi rakiplerinizden ayıran rasyonel (ve maddi) değerlerin yanı sıra duygusal değerleri de iletmek zorundasınız.

Yeni bir dünya düzeni

Birkaç on yıldan beri, ürünler ve hizmetler hakkında konuşmak demode oldu. Pazarlamacılara göre reklam her şeyin büyük çözümüydü. Reklam kral olmuştu. Fakat artık değil. YouTube, Google, Instagram,Twitter ve Facebook  gibi online toplulukların yeni mesaj taşıyıcı olarak komuta edeceği yeni bir dünya düzenimiz var.

Bu yüzden teleskopik bakışımızı marka gönderiminin mutlak özüne, ürün ve hizmetlere çevirmeniz gerekir.  Deyim yerindeyse bir markanın mutlak kalbi ya da DNA’ sı. Bu en çok güvenilirliğin yattığı yer.  Özü geliştirerek ve katkı yaparak, daima değişen bir dünyada rekabetçi üstünlüğe ulaşabilirsiniz. Bunun için tasarımın ve yaratıcılığın gücüne ihtiyacınız var.

kreatif-reklam-ajansi-gorsel-4

Algı bir anda oluşan bir şey değildir.

Tüketicilerinizin sizi anlaması ve hakkınızda bir fikre sahip olmaları belirli bir süreç gerektirir. Bu süreç içerisinde, kreatif ajansınız ile birlikte doğru kurumsal kimliği ve belirlediğiniz kurumsal çizginizi bozmadan kararlı bir iletişim yapmalısınız.

Logonuz, sloganınız, marka vaatleriniz ve tasarım diliniz, sizin hakkınızda çok şey anlatır. Burada tüketici ile iletişim mecralarının seçimi ve iletişime geçilme tarzı bile hakkınızda bir algı yaratmaya fayda sağlar. Dolayısı ile, kreatif düşünme şeklini markanızın özüne yerleştirirseniz, bilinirlik algısını daha hızlı oluşturabilirsiniz.

Sürekli kreatif ajans değiştirmeyin.

Ajans markaları da tıpkı bir insan gibi farklı tarzları olan varlıklardır. Ajans seçimi yaparken hızlı karar vermeden, markanıza en uygun tarza sahip reklam ajansını seçmeniz çok önemli. Aksi taktirde, sürekli reklam ajansı değiştiren markanın tutarlı bir marka algısı yaratması da oldukça zor olacaktır. Her tasarımcının, her ajansın farklı bir yaklaşımı olacağından, ürününüz sürekli söylem ve tasarım değiştirebilir. Bu da tüketicinin zihninde karışıklığa yer açabilir. Unutmayın, markanız için en uyumlu çalışabilecek kreatif reklam ajansını seçin ve sabırlı olun.

‘’ Yaratıcılık bir lüks değil, markaların hayatta kalabilmeleri için uyum sağlaması ve geliştirmesi gereken bir yetenektir. ‘’

Daha yaratıcı işler için nereden başlamak gerekir ?

 • İhtiyacı çıkarmak
 • Tasarımı olabildiğince sade kullanmak ve estetik kaygını en yüksek seviyede tutmak
 • Müşteriyi değil, tüketiciyi anlamak
 • Toplumun değerlerine hakim olmak
 • Dinlenecek bir hikayenin olması
 • Eğlenceli ya da çok zeki olmak

bunlar gibi bazı önemli kriterleri göz önünde bulunduran ve tasarımı ajansın özüne yerleştirmiş şirketler ile yola çıkmak markalara çok daha fazla avantaj kazandıracaktır.

Kreatif reklam ajansları maliyetlerinizi düşürür

Kreatif işler, piyasada fazlaca görünen reklamlara göre çok daha fazla baktırır ve ilgi uyandırır. Bu nedenle, bütçeniz ne kadar büyük olursa olsun, kullandığınız materyal yaratıcı değilse, bütçe-performans oranınız hep düşük olacaktır. MODD/group olarak daha önce deneyimlediğimiz kampanya performanslarına göre, yaratıcı ve merak uyandıran işlerin bütçesi az olsa bile, daha fazla bütçeli sıradan bir kampanyaya göre daha fazla geri dönüş alıyor.

kreatif-reklam-ajansi-gorsel-1

Öğrenmeye daha açık olurlar

Yaratıcı işlere daha iyi odaklanmış reklam ajansları, öğrenmeye ve bilgiye ulaşmada daha istekli olurlar. Bu da markanız için size fayda sağlar.

Müşterileriniz yaratıcılığı mutlaka anlar, merak eder ve deneyimlemek ister.

Müşteriler pazarda bulunan birçok ürünün aslında aynı yerde üretildiğini biliyor. Burada öne çıkan fark, hangi markanın tüketiciyi nasıl hissettirdiğidir. Bu bağlamda pazarlama faaliyetlerinizin tümünün en kısa zamanda geri dönüş sağlamasını istiyorsanız, yaratıcılığa sonuna kadar ihtiyacınız var. Eğer markanızın temelinde yaratıcılık yok ise, pazardaki diğer oyuncular gibi, piyasadaki birbirine benzeyen ürünleri satmaya devam edersiniz.

Özetle;

 • Kurumsal kimliğinizi bütünlük içine yerleştirir
 • Slogan ve algı stratejisi bulur
 • İletişim mecralarını belirler
 • Tasarım kalitesini yükseltir. Bir takım elbise gibi, kravattan, çorabına kadar her şeyi bir bütün hale getirir.
 • Yaratıcı reklam kampanyaları hazırlar
 • Maliyetlerinizi düşürür
 • Akılda kalmanızı sağlar
 • Ağızdan ağıza yayılmanıza fayda sağlar

Daha fazla bilgi ve markanız hakkında konuşmak için buradaki linke bilgilerinizi bırakırız..

MODD/group
Ekibi


Modd Whatsapp