loader-logo

Hastane Reklamları ve Corona Sonrası Dijital Stratejiler

hastane reklamları

Hastane Reklamları ve Corona Sonrası Dijital Stratejiler

Hastane reklamları, bir çok sektöre göre kıyaslandığında oldukça dikkat edilmesi gereken bir reklam türüdür. Özel izinler ve çeşitli kısıtlamalar ile yönetilen sağlık iletişimi, özellikle Corona salgını sonrası gözle görülür bir şekilde değişime uğradı. Zaten dijital olan bir çok hedef kitlenin içine, tüm toplum adapte olmak zorunda bırakıldı. Evlerine kapanan aileler soluğu internette ve sosyal ağlarda aldılar. Bu durum hemen hemen tüm sektörleri dijitale uyum sağlamaları gerektiğini bir kez daha hatırlattı.

Hastane reklamları sağlık bakanlığı tarafından önemli derecede kısıtlama altında. Bu bilince sahip tecrübeli reklam ajansları ile yaratıcılığı en son damlasına kadar kullanan kreatif ekipler, ellerindeki malzeme ile olabildiğince yaratıcı işler çıkarmaya çalışıyorlar. Hepimizin bildiği ama bazen göz ardı ettiğimiz gerçeği unutmayalım, diğer tüm sektörlerdeki para ödeyen kesime müşteri denir. Fakat sağlık sektöründe bu kişilere hasta yada danışan deniliyor. Bu durum, oldukça hassas olduğundan dolayı, hasta kendisine müşteri gözü ile bakılmamasını ister. İşte tam bu noktada hastane reklamları dikkat, tecrübe, duygusallık ve disiplin gerektirir.

Hastane Reklamları Nasıl Yapılır?

Hastane Reklamları Nasıl Yapılır?

Hastane reklamları söz konusu olduğunda en önemli iletişim aracı kesinlikle web siteleridir. Bu yüzden dijital dünyaya açılmadan önce, web sitesi tasarımı ve kullanımı %100 profesyonel şekilde yürütülmeli.

– Kolay kullanım

– Hızlı randevu

– Whatsapp yada Chatbot entegrasyonu

Mobil ve tablet uyumluluğu

– Her branşa ait sıkça sorulan sorular

– Hekim kadrosu ve soru cevap imkanı

Seo optimizasyonu

– Blog altyapısı

– Youtube kanalı entegrasyonu ve merak edilenler ile ilgili sıkça video üretmek sizi rakip hastanelere göre avantajlı konuma getirecektir.

Liste daha uzayabilir fakat unutmayın ki, websitesi hastanelerin iletişimindeki en önemli araçtır ve bir kere yapıldığında bitmez. Hastane web sitelerini canlı bir organizma olarak düşünün ve sürekli geliştirmeye odaklanın.

Hastane Reklamları Ve Medikal Blog

Hastane Reklamları Ve Medikal Blog

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi, hastane reklamları ile ilgili çok ciddi kısıtlamalar mevcut. Bu sebebten dolayı son dönemde yapılabilecek en önemli dijital iletişim aracı kurumsal bloglar oldu. İçerik pazarlamasının popüler hale gelmesi ve tüketicilerin reklamlara olan güveninin azalması ile birlikte, fayda odaklı içerikler yeni reklam ve pazarlama araçları haline geldi. Hastanelerin bu anlamda ellerinde çok güçlü bir kozu mevcut. Oda medikal bilgi. Eğer medikal blog bölümü ile hastaların sıkça merak ettikleri hakkında düzenli içerikler oluşturur ve profesyonel bir ajans ile bu hizmeti birleştirirseniz, bir kaç ay içinde minimum maliyetler ile hastanenizin markasına önemli derecede yatırım yapmış olursunuz.

Hastane Reklamları Ve Sosyal Medya Kullanımı

Hastane Reklamları Ve Sosyal Medya Kullanımı

Hastane reklamları ile ilgili son dönemde hatta Corona sonrası önemli derecede ilginin arttığı mecra ise kuşkusuz sosyal medya. Instagram, Facebook, Twitter ( diğerlerine göre daha az ) ve Youtube mecralarında bir çok hastane ve kliniğin varlık gösterdiklerine rastlıyoruz. Peki milyonlarca markanın bulunduğu bu alanda hastanelerin etkili sosyal medya yönetimi nasıl olmalı ? Gelin konu ile ilgili kısa bir liste oluşturalım.

E-ticaret siteleri gibi sürekli günde 2,3 paylaşım yapmadan belirli aralıklar ile iletişim kurulması takipçi kazanılması yada kaybedilmemesi için çok önemlidir.

– Kurumsal dilden uzak, samimi bir sosyal medya iletişim dili benimsenmesi

– Haftalık içerik paylaşım takvimi ile tüketiciye belirli içerik alışkanlıklarının kazandırılması gerekir

– Fayda odaklı içeriklere büyük önem verilmesi gerekir

– Hasta hikayeleri önemlidir ve insanların karar vermesi açısından diğer tüm reklamlardan daha etkilidir.

– Canlı yayınlar ile hastalar ve hasta yakınları ile daha samimi bir yakınlık gösterilmesi gerekir

– Doktor videoları ve sıkça sorulan sorular ile paylaşımlar daha etkileşimli hale gelebilir

– Sezonlar tedaviler ile ilgili belirli zamanlarda çeşitli kampanya bilgilendirmeleri yapılabilir.

– Online doktor görüşmesi ( özellike Corona salgını sonrası çok popüler hale geldi )

corona sonrası hastane reklamı

Yukarıdaki çalışmalar elbette profesyonel reklam ajansları ile yürütüldüğünde, arama motoru optimizasyonu, doğru ve etkili sosyal medya yönetimi, medikal blog yönetimi ve tanıtım filmi reklamları ile hastanelerin sürekli iletişimleri kuvvetlenerek hastalara verdiği güven artarak devam eder. MODD/group Reklam Ajansı olarak 17 farklı sağlık kuruluşunun tam hizmet kreatif işlerini yönetiyoruz. Buradaki tecrübemizden yola çıkarak şunu belirtmeliyiz ki, bu sürecin bir anda sonuca bağlanan bir çalışma olduğunu kesinlikle

düşünmeyin. Konu bir de sağlık olunca, sabır ve kararlılıkla yürütülen iletişim çalışmaları sayesinde mutlu sona ulaşabileceğinizi unutmayın.

Konu ile ilgili diğer içeriklerimize göz atabilir, tüm sorularınız için ekibimize danışabilirsiniz.

Dental Turizm İle Yabancı Hasta Sayınızı Nasıl Arttırırsınız?

Diş Kliniği Reklam Ajansı İş Birliği İle %100 Büyüme Nasıl Olur?

10 Madde İle Sağlık Sektörü, Reklam Ajansı Hizmetlerinden Nasıl Faydalanmalı?

Sağlık Turizmi Nasıl Geliştirilir? 7 Kanıtlanmış Çözüm

20 Madde İle İçerik Pazarlama (Profesyonel Kılavuz)

Kurumsal Blog Sayfanızın Fark Edilmesini Sağlayacak 8 Yöntem

MODD/group
Ekibi


Modd Whatsapp