loader-logo

Google Maps Kaydı Nasıl Yapılır? Neden Gereklidir?

google maps kaydı nasıl yapılır

Google Maps Kaydı Nasıl Yapılır? Neden Gereklidir?

Google Maps kaydı işletmenizin kolayca bulunabilir olmasının yanında, işletme hesabınızı yönetmenize de olanak sağlar.

Google Maps dijital olarak, bir yerin konumu hakkında bize bilgi sunan gün içinde en çok faydalandığımız araçların başında gelir. Hayatımızın neredeyse her alanına dokunmayı başaran Google, Maps ürünü ile bir çok kolaylık elde etmemizi sağlıyor. Bazı şehirlerde haritanın dışında uydu ve sokak görüntülerini de elde edebileceğimiz Google Maps ile, adres sormak neredeyse tarihe karıştı diyebiliriz.

google harita görünümü

Markalar için önemli bir gereklilik haline gelen bu hizmet sayesinde insanlar markaları hem keşfedebilir hem de ulaşmak istediklerinde kolayca erişim sağlayabilir. Gittikçe popüler ve gereklilik haline gelen bu hizmete ulaşmak hiç de zor değil. Üstelik tamamen ücretsiz.

google arama sonuçlarında harita

Arama sonuçlarında haritanızın gösteriliyor olması, sizi arayan kullanıcıların yerinizi öğrenebilmeleri ve çabuk ulaşabilmeleri açısından büyük avantaj sağlamaktadır.

Ayrıca yakın çevrenizde işletmenizin kategorisi hakkında bir arama yapıldığında google otomatik olarak sizi haritalar kısmında gösterecek ve yeni kullanıcılara ulaşmanıza olanak sağlayacaktır.

Google Maps Kaydı Nasıl Yapılır?

Kayıt yapmadan önce Google My Business hesabı açmanız gerekiyor. My Business, tamamen ücretsiz ve süresiz olarak kullanılabilecek bir platformdur. Google Maps’e kayıt olabilmek için öncelikle Google My Business hesabına gmail adresiniz ile giriş yapmanız yeterli olacaktır.

Google Maps’de kayıt oluşturmak toplamda 7 adımdan oluşmaktadır. Bu yazımızda sizlere bu 7 adımdan bahsedeceğiz.

1. Google My Business hesabınıza giriş yapın.

2. Karşınıza gelen oturum aç sekmesini tıklayınız. Eğer bir Google My Business hesabınız yok ise hesap oluşturu tıklaya bilirsiniz.

3. Giriş yaptıktan sonra karşınıza markanızı aratmanız için bir bölüm çıkacaktır. Bu bölümde markanızı arattıktan sonra markanız daha önceden kayıtlı olmadığı için bulunamayacaktır.

4. Markanızı arattığınız bölümde seçenekler içerisinde size bu markayı oluştur diye bir seçenek sunulacaktır.

google harita işletme adı

5. Sonraki adımda ise Google My Business size aşağıdaki soruları soracaktır.

● İşletmenizin adı

işletme adı

● İşletmenizin kategorisi

işletme kategorisi seçme

● Müşterilerinizin ziyaret edebileceği, mağaza veya ofis gibi bir konum eklemek ister misiniz?

konum ekleme

● İşletmenizin adresi

işletme adresi

● Bu sizin işletmeniz mi?

Eğer daha önceden eklenmiş bir işletme ile eşleşirse size böyle bir soru soracaktır. Önerilen işletme sizin ise evet deyin. Değilse yeni bir işletme eklemek için devam edin.

● Konumunuz nerede?

konum işaretleme

● Bu konum dışındaki müşterilere de hizmet veriyor musunuz ?

konum belirleme

● Hizmet verdiğiniz bölgeleri ekleyin

hizmet bölgeleri ekleyin

● Müşterilere hangi iletişim bilgilerini göstermek istiyorsunuz ?

iletişim bilgileri

● Haberdar olun

Google tarafından ürün ve hizmetler ile ilgili bilgi almayı onaylıyorsanız işaretleyebilirsiniz. İşaretlemenizi öneririz.

● Bu girişi tamamlayın ve yönetin

google maps onayı

6. Son adımda ise size alt kısımdaki görseldeki gibi doğrulama yönetimini seçin diye bir soru sorulacaktır. Posta yoluyla posta kartı bölümünü seçtiğiniz zaman sizin adresinize posta kartı iletilecektir.

google maps doğrulama

7. Posta onay kodunuz maksimum 14 gün içerisinde elinize ulaşacaktır. Size gönderilen bu kartın içindeki onay kodu ile tekrar Google My Business adresine bilgileriniz ile giriş yaparak işletmenizi onaylamanız gerekecektir.

Google My Business nedir?

Google My Business işletmenizin Google aramalar ve Google haritalarda kolay bir şekilde bulunmasını sağlayan işletme hesabınızın sizin tarafınızdan yönetilmesine olanak sağlayan ücretsiz bir yönetim aracıdır.

Google My Business Kullanmanın Faydaları

● Kullanıcıların hizmetleriniz ve ürünleriniz hakkında genel bir bilgiye sahip olmalarını sağlar.

● İşletme bilgileriniz (adresiniz, çalışma saatleriniz, web siteniz, telefon numaralarınız) kullanıcılar tarafından görüneceği için size erişmeleri çok daha kolay olacaktır.

● Kullanıcıların işletmeniz için yaptığı yorumları okuyup yanıtlaya bilirsiniz.

● İşletme fotoğraflarınızı ekleyebilir çıkarabilirsiniz. Fotoğrafları olan işletmeler Googleharitalarda %42 daha fazla yol tarifi, web sitelerinede %35 daha fazla tıklanma almaktadır.

● Kullanıcıların işletmeniz için çok kolay bir şekilde yol tarifi almasını sağlar.

Google Maps’de Yer Bildirimi Nasıl Yapılır?

Google Maps’e yer bildirme yapabilmek için öncelikle Google My Business hesabına giriş yapmanız gerekecektir. Google My Business hesabınıza giriş yaptıktan sonra yer bildirimi yaparak Google My Business hesabınızda girmiş olduğunuz adresinize Google Amerika tarafından onay kodu gönderilecektir. Onay kodu zarf ile gönderilmektedir ve adresinize teslimi ortalama 14 gün sürmektedir. Gelen onay kodunu Google My Business hesabınıza giriş yaptıktan sonra yer bildirimi yaptığınız bölüme girerek işletmenizin Google tarafında size ait olduğunu onaylamış olacaksınız.

Merak ettikleriniz için ekibimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Bekir Has
General Manager


Call Now Button
Modd Whatsapp