loader-logo

Dijital Reklam Ajansları İle Pandemi Sonrası İşinizi Büyütmenin Formülü

Dijital-Reklam-Ajansları-kapak

Dijital Reklam Ajansları İle Pandemi Sonrası İşinizi Büyütmenin Formülü

Dijital reklam ajansları araştırması yaparken markaların dikkat etmesi gereken onlarca madde var. Bu süreç çoğu zaman oldukça zor ve ciddi anlamda zaman kaybı yaşatabiliyor. Üstelik günümüzde yüzlerce ajans olduğunu da düşünürsek, dijital reklam ajansları arasından seçim yapmak, zorluğunda ötesine geçiyor.

Bu Fikirleri Kaçırmayın;

Pandemi bize çok fazla şey öğretti. Gelecekte gelmesini öngördüğümüz bir çok trendi, bugünden hayatımızın içine dahil etti. Bunlardan en önemlisi de sosyal medyanın gücü diyebiliriz. Artık sosyal mecraların ana akım medya olduğunu ve trendleri belirlediğini söylesek kimse karşı çıkmaz herhalde. Bugün hepimiz birey olarak bir çok haberi dijital mecralardan alıyoruz. Bu şekilde kullanım sıklığının gelmesi belki daha uzun süre sonra gözlemlenebilirdi ama küresel salgından dolayı tüm dijital trendler çok hızlı yayıldı. Bir dönem Instagram’ın koca bir yemek fırını haline geldiğini herkes hatırlar. Evlerimize kapandığımız sürede hepimiz en azından bir kaç story ile yaptığı yemeği paylaşmıştır. Bu aslında büyük bir şeyin erken başlamasıydı ve biz belki de o an fark edemedik. 

Dijital-Reklam-Ajansları-4

Sosyal medya sayesinde artık, davalar hızlanabiliyor, bakanlıklar harekete geçebiliyor, ülkeler karar veriyor ve kimin linç edileceğine, kimin popüler olacağına artık biz karar veriyoruz. Televizyon otoriteleri değil. Hayatımızda hiç olmadığı kadar instagram fenomenlerinin etkisi altındayız. Ünlü kelimesi, artık yerini sosyal medya fenomenine devşirdi.

Evet son geldiğimiz noktada manzaramız bu…
Hadi şimdi aksiyona geçelim

Dijital Reklam Ajansları Bu Noktada Nasıl Bir Rol Üstlenecek ?

İşte tam bu noktada dijital reklam ajanslarına çok fazla fırsat doğuyor. Az önce bahsettiğimiz tüm değişiklikler biz insanoğlu için hızlı dönülen bir viraj benzetmesi gibi oldu. Zamanla adapte olmadık, birden adapte olduk. Bu yüzden markalarında bu virajı sert dönmeleri gerekiyor. Dijital reklam ajansları sosyal medyayı, yeni mecraları, influencer’ları ve yeni nesil pazarlama stratejilerini çok iyi kavrayıp markalar için stratejiler geliştirmesi gerekiyor.

Bu adaptasyona öncülük eden dijital reklam ajansları pandemi krizini fırsata dönüştürmeyi çoktan başardı.

Dijital Reklam Ajansları, Fırsatları Markalara Çok Hassas Bir Şekilde Entegre Etmeli

Dijital-Reklam-Ajansları-2

Gelin bu konuyu biraz daha açalım;

Geçmişten bugüne İnternet çağında bir çok şey moda oldu. Kimisi hakimiyetini korurken kimisini bir çoğumuz hatırlamaz bile. Neredeyse tüm pazarlama profesyonellerinin dilinden düşürmediği ‘’ içerik kraldır ‘’ fikri bugün hiç olmadığı kadar öneme sahip. İnternetin hayatımızın vazgeçilmezi olduğu günümüzde artık her şeyi Google üzerinden arıyoruz. Buna karşı çıkan var mı ? Burada karşımıza çıkan sonuçlar, bize satın alma kararı verirken en etkili pazarlama silahı diyebiliriz.  

Satış kokan, içindeki kar amacını aleni bir şekilde doğrudan ileten, fayda üretmeyen markalara karşı tepkisiz kalsak iyi.

Artık çok acımasız eleştiriyoruz. Bu yüzden dijital reklam ajansları bu noktada oldukça hassas bir şekilde iletişim stratejisi üzerinde çalışmalı ve markaları her türlü kriz iletişimine hazırlamalı. ( Kriz iletişimi ile ilgili daha fazla bilgi için )

Dijital-Reklam-Ajansları-3

Peki Markalar Ne Yapmalı;

Dijital reklam ajansları ile tam entegre olarak, dijital adaptasyona hızla uyum sağlamalılar. Satışın her şey olduğu marka dünyasında, tüketiciler olarak biz, artık içinde satış kokan mesajlara inanmıyoruz. Hatta tam tersi geri çeviriyoruz. Artık yeni nesilde, bilinçli, araştıran, gözlemleyen ve düşünceli tüketiciler var. Sıradan bir sosyal medya yönetimi ile sadece sosyal mecralarda var olmak, bugünün markaları için bir özellik değil.

Etkili, planlanmış, rakip analizlerinin hem yerel hem de global çapta yapılması, bugünün etkili pazarlama stratejisini oluşturmak için oldukça önemli.

Dijital-Reklam-Ajansları-1

Dijital Reklam Ajansları İle Fark Yaratma İpuçları ;

  • Sosyal medya dilinin belirlenmesi. ( Her markanın bir ses tonu, bir tarzı olmalı. Sizde kendi tarzınızı bulmalısınız. )
  • Marka DNA’nızı yansıtan tasarımların çerçevesinde iletişim yapın. ( Bugün binlerce ticari mesaj ile karşılaşan tüketicilerde kimliğinizi yansıtan görselleri sürekli değiştirmeyin. Bırakın gözümüz alışsın )
  • Tüm dünyayı araştırın sadece yerel rakipleri incelemek ve onları taklit etmek size bir şey kazandırmaz.
  • Tüketicileriniz ile birleşin, çok fazla kurumsal duruş sergilemeyin. Sosyal medya doğal bir mecra ve kasıntı olunduğu taktirde bunu hemen anlıyoruz.
  • Faydalı içerikler üretin. Sadece pazarlama amaçlı düşünmeyin.
  • Paylaşım takvimi ile sosyal medya stratejinize kuş bakışı bakmayı deneyin. ( Dijital dünyanın çok dinamik olması sebebi ile, biz MODD/group reklam ajansı olarak en fazla 3 aylık strateji üretiyoruz. )
  • Gündemi, trendleri ve yeni çıkan mecraları gözlemleyin ve entegre olmakta geç kalmayın.
  • Dijital reklamlar, her zaman bildiğimiz konvansiyonel reklamlardan çok daha ucuzdur. Az olsa da minik bütçeler ile kitlenizi genişletin.
  • Markanıza uyumlu mikro yada makro influencer’lar ile iş birlikleri gerçekleştirin.
  • Sosyal medya kanallarınıza baktığınızda profilinizi bir insan yerine koyun ve kendinize şu soruyu sorun; Beni neden takip etmeliler ? Doğru ve geçerli bir sebebiniz yoksa tüm stratejinizi yeniden gözden geçirin.

Hemen harekete geçmek ve tüm dünyayı araştırmak için Instagram, Facebook, Twitter veya Linkedin hesabınızı açın ve gözlem yapın, beyin fırtınası gerçekleştirin ve notlar alın. Dijital reklam ajanslarına en iyi brief’i vermek için hazırlık yapın. Her şeyi bizden beklemeyin 🙂

Etkili sosyal medya stratejileri için blog bölümümüzde yer alan diğer yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

Teşekkürler
MODD/group


Modd Whatsapp