loader-logo

Corona Günlükleri / Netflix’te Girişimciler İçin 10 Öneri

blank

Corona Günlükleri / Netflix’te Girişimciler İçin 10 Öneri

Corona günlükleri ile #evdekal çağrısına ayak uyduruyoruz. Ve bu zorlu süreçte evde kaliteli zaman geçirebileceğiniz, izlerken kendinize ders çıkarabileceğiniz, siz girişimciler ve aileleriniz için 10 Netflix önerisi ile MODD/group ekibi olarak karşınızdayız.

netflix önerileri

1. Self Made: Inspired by the life of Madam CJ Walke

Inspired by the life of Madam CJ Walke

Kölelik sonrası, ırkçılık ve cinsiyet eşitsizliğinin var olduğu dönemde kendini saç bakım pazarına adayan ve ilerleyen süreçte milyoner olan ilk siyahi kadın Madame C.J. Walker‘ın hayatını anlatan dört bölümlük Netflix mini dizisi “Self Made: Inspired by the Life of Madam C.J. Walker” 20 Mart’ta seyircileri ile buluştu.

Dizinin açılış bölümünde bir çamaşırcı kadından çok daha fazlası olmayı kafasına koyan Sarah, Addie’nin saç ürününü satma planları yapar. Ancak zalim bir şekilde reddedilince rekabet kızışmaya başlar. Rekabetin, hırsın, başarının ve azmin dizisi olan Self Made: Inspired by the Life of Madam C.J. Walker bizden tam puan aldı.

2. Umudunu Kaybetme

Umudunu Kaybetme

Umudunu Kaybetme orijinal adıyla The Pursuit of Happyness, 2006 yılında Will Smith’in başrol aldığı film gerçek bir hayat hikayesinden ilham almış ve izleyicisine Chris Gardner’ın başarı için verdiği mücadeleyi etkili bir şekilde aktarmıştır.

Bu filmde not almamız gereken 5 içerik bulunuyor. İlki ‘Hayat uzun ve zorlu bir sınavdır. ’Asla pes etmeyin ve hayattan ders alın. İkincisi ‘Sabır Önemli bir sermeyedir.’ Üçüncüsü ‘Her ne olursa olsun asla umudunu Kaybetme! ’Evsiz ve beş parasız kalsan da hayatın devam ettiğini ve umudunu kaybetmemen gerektiğini bilmelisin. Dördüncüsü ise ‘Hatalardan Ders Çıkarmak Oldukça Önemlidir ’Filmde Chris başarısız olduğu her satışın ardından ders çıkartıp sonraki satışlarını edindiği tecrübelerle gerçekleştirir. Filmden alınması gereken beşinci madde ise ‘Akıl ve Azim Bir Araya Gelince Açılmayacak Kapı Yoktur’. Chris’in film boyunca mücadelesi bizlere aslında girişimcilikte nasıl başarılı olunacağını tekrar hatırlatıyor. Bu filmden belki de alınması gereken en önemli ders, başarının akıl ve azimle birlikte geldiğidir.

3. The Theory of Everything

The Theory of Everything

Her Şeyin Teorisi – The Theory of Everything, en iyi film dahil 5 dalda Oscar adaylığı elde ederek, öne çıkan yapımlardan biri oldu. Teorileriyle modern bilimin gidişatını değiştiren İngiliz fizikçi Stephen Hawking’in hayatından bir kesiti beyazperdeye taşıyan film, ünlü teorisyenin eşi Jane Hawking’in kitabından uyarlandı.

The Theory of Everything, odak noktasını yanlış seçmiş bir başarı ve azim öyküsü, bir biyografidir aslında.Stephen Hawking’in alanında yükselişini, özel hayatını ve Sklerozis denilen hastalığının ilerlemesini ve hastalığını öğrendikten sonra bilime olan tutkusuna, azmine hayranlıkla şahit oluyoruz. Hawking’in hastalığının tüm safhalarını izliyoruz ve bu hastalık filmin hiçbir anında duygu sömürüsüne yer vermeden perdeye yansıtılmış.

4. Rüzgarı Dizginleyen Çocuk

Rüzgari Dizginleyen Çocuk

Film, 5 Ağustos 1987 de doğan ve üç çocuğu olan yoksul bir ailenin ikinci çocuğu olan William Kamkwamba’nın hayatındaki zorluklarla baş ederek bir başarıya imza atmasını konu edinmektedir. Evin tek erkek çocuğu olan Kachokolo lisesine kabul edilmiştir fakat okula kabul edilişinin ardından ülkede büyük bir kıtlık hüküm süremeye başlar ve maalesef kıtlık başlangıcıyla okulu bırakmak zorunda kalır.

Kıtlıkla birlikte ülkede ölümün ve açlığın kol gezmeye başlamasıyla birlikte şehir halkı bunun için bir direniş göstermek ister ve şehirdeki ağaçların kesilerek ağaçların satılmasını isterler. William bir rüzgar tribünü yapmaya karar verir. İlk olarak “Rüzgar tribünü nasıl yapılır?” sorusuna cevap arayan William, çalışmasında ilk adımı atarak tribünü yapmaya başlar. Rüzgar tribünün suyu tekrar şehirlerine getireceğinin inancıyla arkadaşlarından yardım isteyen William, babasının da bu çalışmalarına katkı sağlamasını ister fakat babası ilk aşamada William’ın bu çağrısına kulak vermez. Tam bu esnada hayatlarını değiştirecek o sesi duyarlar ve bu ses “su” sesidir. İzleyiciyi gözyaşlarına boğacak, azmin ve pes etmemenin gerektiğini filmin sahnelerinde şahit olacaksınız.

5. Social network

Social network

Üniversite de arkadaşları ile eğlenmek amaçlı siteler yapan gencin, dünyanın en genç milyarderi olma yolundaki yolculuğu… Mark Zuckerberg’in gerçekten de takdir edilesi ve ders alınması gerekilen bir başarı hikayesi. Film insana “neden ben de olamayayım “ diye sorgulatılıyor. Çünkü, filmden de anlayacağımız gibi basit bir fikir den çıkıyor. Arkadaş ortamında çıkan bir fikir dünyanın en popüler sosyal ağlarından biri olan Facebook’a dönüşüyor!

6. The Great Hack

The Great Hack

Netflix’te yayınlanan The Great Hack belgeseli, internetle birlikte dünyanın nasıl değiştiği, dünya devi sosyal medya kuruluşlarının insanlara ait verileri toplayıp başka kuruluşlar aracılığıyla nasıl yönlendirilip insanların tercihlerini nasıl değiştirebildiğini gözler önüne seriyor. İnternet ve sosyal medya bir yanıyla pembe gözlükleriyle bize mükemmel dünyayı vaat ederken, diğer yanıyla insanlıktan neler götürdüğü ve sonuçlarının ne olacağını bu belgeselde izleyebilirsiniz.

7. FYRE: The Greatest Party That Never Happened

The Greatest Party That Never Happened

New Yorklu genç girişimci Billy McFarland ve rapçi Ja Rule‘un projesi Fyre Festival, Kasım 2016’da tüm sosyal medyayı kasıp kavurmuş, muhteşem plajlar, bir yattan masmavi sulara atlayarak dans eden modeller, jetskiler ve sahne ışıklarından oluşan bir tanıtım videosu ile parası olan – olmayan herkese “orada olmalıyım!” dedirtmişti.

Bu belgesel, festivalin nasıl büyük bir rezalete dönüştüğünün hikayesi her şeyin nasıl sürekli yanlış gittiğini, nasıl kötü planlandığını hatta planlanmadığını ve Billy’nin herkesi nasıl baştan beri kandırdığını anlatıyor.

8.GirlBoss

GirlBoss

Bu dizi, güçlü ve olağanüstü enerjisiyle sevdiği işi yapan, yıldızı daha çok parlayan ve zorluklarla başa çıkan Sophia Amoruso‘nun nasıl sıfırdan milyonlar olduğunu anlatıyor. Sophia, birçok insanın aslında yapmak için hayal kurduğu ama cesaret edemediği şeylerin hepsine ilham olacak bir karakter olarak izleyenlere hayallerinin peşinden koşarken güçlü bir şekilde devam etmeleri gerektiğini, pes etmemeleri gerektiği mesajını veriyor.

9.Generation Start-up

Generation Start-up

Amerika’daki girişimcilik kültürünü merak edenlerin şiddetle izlemesini tavsiye ettiğimiz bu belgesel, Detroit’te start up’ları üzerinde çalışan 6 yeni üniversite mezununun yaşadıklarını anlatıyor. 17 ay boyunca gençlerin karşılaştıkları başarısızlıkları ve elde ettikleri başarıları detaylı bir şekilde gösteren Generation Startup, günümüz girişimcilik kültürünü de dürüst bir bakış açısıyla ele alıyor.

10.Inside Bill’s Brain

Inside Bill’s Brain

Netflix yapımı olan Inside Bill’s Brain: Decoding Bill Gates belgeseli, dünyanın en zenginleri listesinde var olan Microsoft’un kurucusu duayen Bill Gates’in hem kişisel hem de iş hayatını anlatıyor.

Bu belgesel ile Bill Gates’in dünyanın en değerli şirketlerinden biri olan Microsoft’u nasıl kurduğunu, eşi ile nasıl tanıştığını, düşünce yapısını ve geçmişi ile alakalı birçok konuyu beraberinden barındıran belgeselde bir milyarderin sahip olduğu hayatın içine veya belirli bir kısmına dahil oluyorsunuz.

Öneri: Girişimcilerin 10 başucu kitabı yazımızı okumak için tıklayın.

Selda Has
Content Editor


Call Now Button
Modd Whatsapp