loader-logo

Corona Günlükleri / Girişimcilerin 10 Başucu Kitabı

corona günlükleri kitap

Corona Günlükleri / Girişimcilerin 10 Başucu Kitabı

Corona günlükleri ile boş vakitlerin daha kaliteli değerlendirilmesi için çeşitli kılavuzlar hazırlamaya devam ediyoruz. Sosyal medya üzerinden #evdekal çağrısı ile bir çok insan virüs tehlikesinin farkında olduklarını , zorunda olmadıkça evde çıkmamaları gerektiğini biliyorlar ve tabii yine de istisnalar oluyor. Sosyal medya üzerinden okudukları kitapları challenge ile birbirlerine paylaşan insanlar yeni bir akım başlatmak istediler fakat okuma seviyesi olarak maalesef en düşük toplumlardan birisiyiz. MODD/group ekibi olarak yine de pes etmeden girişimcilerin yeni şeyler öğrenebilecekleri kitapları listeledik. Umarız faydalı olur.

1- Sil Baştan – Jason Fried, David H. Hansson

1- Sil Baştan – Jason Fried, David H. Hansson

Kendi işinizi yapıyorsanız ya da kurmayı düşünüyorsanız kesinlikle okumanız gereken ilk kitaplardan bir de Jason Fried ve David Hansson’un Sil Baştan’ı. Bu kitap, iş dünyasına atılmak isteyenlerden tutunda iş kurmak aklının ucundan bile geçmeyen birinin dahi bir anda kendisini iş dünyasında bulmasını sağlayabileceği, sadece sıra sıra tavsiyeler vermektense geçmiş deneyimlerinden yol gösteren harika bir kitap!

2- Yeniden Başla – Yves Pigneur, Alexander Osterwalder, Tim Clar

Yeniden Başla – Yves Pigneur, Alexander Osterwalder, Tim Clar

43 ülkeden 328 katılımcının görüşlerine, fikirlerine ve bizzat tanıklığına başvurularak hazırlanmış olan bu kitap, kendinizi keşfetmenizi sağlayacak ve yapmaktan hoşlandığınız şeyleri nasıl mesleğe dönüştürebileceğinizi gösterecek son derece etkili bir kılavuz. Aslında hangi meslekler sizi yansıtıyor, çalıştığınız işte nasıl daha başarılı olabilirsiniz, kişiliğinizi yansıtan iş süreçleri nelerdir gibi bir çok soruların odağı olan Yeniden Başla, hem kişisel özelliklerinizi ve yeteneklerinizi daha iyi analiz etmenizi sağlayacak hem de sevdiğiniz ve ilgi duyduğunuz aktiviteleri mesleğinize dönüştürmede size rehberlik edecek.

3- Google Nasıl Yönetiliyor? – Jonathan Rosenberg, Eric Schmid

Google Nasıl Yönetiliyor? – Jonathan Rosenberg, Eric Schmid

Dünya ekonomisinde en önemli oyunculardan biri olan ve internet trafiğinin %82’sini yöneten bir şirket düşünün. Bir taraftan rengarenk ofisleri ile üretkenliği en üst seviyeye çıkarmayı hedeflerken diğer taraftan robot teknolojisi dünyayı değiştirmeye amaçlayan bir şirket… İşte o şirket Google! Google’ın İcra Kurlu Başkanı Eric Schmidt ve Ürünlerden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Jonathan Rosenberg tarafından yazılan ve çok satanlar listesinde yer alan bu kitap, Google’ın oluşturduğu değerler ve şirket kültürü ile dünya lideri bir kuruma dönüşmesinin hikayesini anlatıyor.

4- Mutluluk Dağıtmak – Tony Hsieh

Mutluluk Dağıtmak – Tony Hsieh

Mutluluk Dağıtmak, ABD’de uzun süre çok satanlar listesinden kalan bir eser olmakla birlikte; günümüzün ekonomik sisteminde ciddi bir payı olan ‘e-ticaret’teki gerçek bir başarının hikayesi aynı zamanda. Dünyanın ayakkabı satan en büyük sitesi zappos.com’un kurucusu Tony Hsieh’ın; kendi hayatındaki ticari başarının hikayesi olmanın yanı sıra farklılığı yakalamak isteyenlerin başucu kitabı olmaya da aday!

5- Neden Satın Alırız? – Paco Underhil

Neden Satın Alırız? – Paco Underhil

Bu kitapta, perakendenin Sharlock Holmes’u olarak bilinen Paco Underhill ve ekibi, dünyanın gelişmekte olan pazarlarından taptaze gözlemlerle mağazanıza dair en küçük bilgi parçasını topluyor, harmanlıyor ,mağazanızın her santimetresini inceliyor ve müşteriyi içeri neyin çekebildiği kadar satın almadan gitmelerine de neyin sebep olabildiğini karşınıza sunuyor.

6- Kendi Kendine MBA

Kendi Kendine MBA

Bu kitapta başarılı olmak için bilinmesi gereken üretim, satış ve pazarlamanın temel prensipleri ile insan psikolojisi, takım çalışması arasındaki ince çizgileri bulacaksınız. Bu kitap sayesinden Josh Kaufman, dünya genelinde yüz binlerce kişinin iş hayatıyla ilgili en temel kavramları kendi başlarına öğrenmelerini sağladı. Kendi Kendine MBA en değerli işletme derslerini, gerçek hayatta karşınıza çıkacak zorlukları nasıl aşmanız gerektiğini ve etkili zihin modellerine dönüştürüyor.

7- Geleceği Üretenler – Makers – Chris Anderson

Geleceği Üretenler – Makers – Chris Anderson

Geleceği Üretenler kitabı, enformasyon çağının yeni bir sanayi devrimine doğru gittiğini belirterek iş dünyasını gelmekte olan bu yeni döneme hazırlıyor.

Kitap; “Üretim, internete taşındıktan sonra artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Girişimcilik ve inovasyon hız kazanıyor, pazara girişin önündeki engeller yıkılıyor. İşe yarayacak fikri olan herkes, bu fikrini yazılımlarla ürüne dönüştürebiliyor ve tek bir tuşa basarak, küresel pazara ürününün dağıtımını yapabiliyor” görüşünü getirerek, önümüzdeki on yılda ‘mucit ’ile ‘girişimci ’arasındaki yolun hiç olmadığı kadar kısalacağına dikkat çekiyor. Kitap; açık kaynak kodlu tasarım ve 3D baskı sistemlerinin, günümüz girişimcilerine sunduğu olanaklarla kitlesel üretimin karşısına ciddi bir alternatif olarak çıktığına ve kişiselleştirilebilir bir dünya yarattığına işaret ediyor.

8- İş Modeli Üretimi – Yves Pigneur, Alexander Osterwalde

İş Modeli Üretimi

İş Modeli Üretimi, şirketlerin kullanabileceği güçlü ve uygulanabilir inovasyon tekniklerini öğretiyor. Bu kitap sayesinde iş modellerinin nasıl tasarlanacağını ve hayata geçirileceğini, var olan modellerin nasıl analiz edileceğini ya da yenileneceğini öğrenebilirsiniz. Yeniliklere açık olan girişimciler, bu kitapla iş modellerini anlamak, tasarlamak ve yeni modelleri hayata geçirebilecekleri birçok bilgi edinebilirler.

9- Sıfırdan Bire – Peter Thiel, Blake Master

Sıfırdan Bire – Peter Thiel, Blake Master

Sıfırdan Bire: Startuplar Üzerine Notlar ya da Geleceği İnşa Etmenin Yolları, her girişimcinin okuması gereken kitaplardan biridir. Bu kitap sayesinde girişimciler, startup fikirlerini hayata nasıl geçireceklerine dair stratejik bilgiler ediniyor. 14 bölümlük bu kitapta başlıca, büyüme inovasyonundan, monopoliden, rekabetten ve teknolojiden bahsediliyor.Sıfırdan Bire, yeni girişimciler ve sürekli kendilerini geliştirmek isteyen büyük şirketler için çok önemli bir kılavuz.

10- Orijinaller

orjinaller

Adam Grant bu kitabında orijinal olmayı, yeni bir iş kuran veya alanında fark yaratan kişilerin sahip olduğu bir özellik olarak tanımlıyor. Orijinallik, aynı zamanda yeri geldiğinde bireylerin bakış açılarını değiştirdiğinde de geliştirebileceği bir özellik. Grant, kitap boyunca nasıl bir bakış açısının girişimcilere orijinal olabilme becerisi kazandıracağının ipuçlarını veriyor.

Selda Has
Content Editor


Call Now Button
Modd Whatsapp