loader-logo

Corona Günlükleri / Evinizden Çıkmadan Gezebileceğiniz 7 Müze

corona günlükleri müze

Evinizden Çıkmadan Gezebileceğiniz 7 Müze

Corona Günlükleri ile evde kaliteli zaman geçirmeye devam ediyoruz. Müzeler için ”şehirlerin hafızası” tanımı kullanılır. Gerçekten de öyledir. Seyahat ettiğiniz bir şehir hakkında bilgi sahibi olmanın en iyi yolu o şehrin müzelerini ziyaret etmektir. Şehirler müzeler aracılığıyla hafızasında biriktirdiği bütün hatıralarını anlatır ziyaretçilerine. İşte 7 online müze.

1- Van Gogh Müzesi – Amsterdam

blank

1973 yılında ziyarete açılmış, dünyanın en önemli müzelerinden biri olan Van Gogh Müzesi , Amsterdam’ın en çok ziyaretçi çeken müzelerden biri.

Müzede; Van Gogh’un 200’den fazla resmi, 500’den fazla çizimi, çoğu kardeşi Theo’ya yazılmış yüzlerce mektubu, Japon baskıları ve tümü kalıcı olarak sergilenmese de çağdaş sanatçıların resimleri sergileniyor. Van Gogh’un önemli eserlerinin tümü birinci katta, kronolojik olarak sergilenmektedir. 4 kattan oluşan, hemen hemen 2-3 saat gezilebilecek müzenin ilk katında Van Gogh’un en önemli eserleri kronolojik sıralama şeklinde sıralanmışken, İkinci katta Van Gogh’un yaşamı hakkında bilgi alabilirken üçüncü katta ise usta sanatçının bir çok eskizi ve daha az tanınmış eseri bulunuyor. Van Gogh Müzesi Amsterdam tur programınızda mutlaka olması gereken yerlerden biri.

2- Vatikan Müzesi – Vatikan

blank

Çok önemli heykellere ve sanat eserlerine ev sahipliği yapan her yıl binlerce turisti ağırlayan dünyanın en küçük ülkesi Vatikan’da bulunan dünyanın en büyük müzesi Vatikan Müzesi’ni tamamen gezmek bir koca gün sürebiliyor. Roma Katolik Kilisesi tarafından Rönesans döneminde inşa edilen ve dünyanın önemli heykellerine ev sahipliği yapan bu müze, Vatikan’da papalar tarafından kullanılan tablo gibi halılarla, tavanlarında altın varaklı ve yüzyıllara göre ayrılmış her bölümünde farklı tablo ve heykellerin yer aldığı büyüleyici bir yer.

3- Louvre Müzesi – Fransa

blank

Paris’te bulunan Louvre Müzesi, ilk olarak 1204 yılında saray olarak inşa ettiriliyor; zaman içinde kraliyet merkezi oluyor; ilave bölüm yapılıyor ve 1793 yılında müzeye dönüştürülerek Fransa’da açılan ilk devlet müzesi olarak tarihe geçiyor. Louvre Müzesi dünyanın önde gelen sanatçılarının eserlerini bünyesinde barındırıyor. Bu kadar büyük bir müzeyi evinizde rahat koltuklarınızdan kalkmadan gezebilirsiniz.

4- Rahmi Koç Müzesi – İstanbul

Rahmi Koç Müzesi - İstanbul

Rahmi M. Koç Müzesi’nde sanatseverler için sergilenen 14 binden fazla nesneyi görmek ve müzenin koridorlarında gezintiye çıkmak için ihtiyacınız olan tek şey internet.

23 yıldır İstanbul’un pek çok tarihi yönünü birlikte sunma niteliği taşıyan, sanatseverlerin de bu eserleri görmesi için ev sahipliği yapan Rahmi M. Koç müzesi denizaltı ve Nostaljik Tren turları yanı sıra, atlıkarınca ve oyun parkı, uçaklar, klasik arabalar ile çok daha fazlasını görme imkanı sağlıyor.

5- Rijksmuseum – Holland

Rijksmuseum - Holland

Hollanda ulusal müzesi aynı zamanda en büyük müzesi. 1800’de kapılarını sanat galerisi olarak açmış. Ve o dönemden günümüze uzanan aşırı ilgi çekici eserler sergileniyor burada.

Dünyanın en büyük koleksiyonlarından birine sahip olma özelliğini taşıyan bu müze de Hollanda sanatı dışında Avrupa ve Asya sanatlarına, heykel ve dekoratif objelerine dair de görülecek çok fazla eser var.

6- Uffizi Galerisi – Floransa

Uffizi Galerisi – Floransa

Ünlü İtalyan ailesi Medici’lerin sanat koleksiyonunun sergilendiği, dünyada ünlenmiş tabloların bulunduğu Uffizi’nin Türkçe karşılığının ofisler olduğunu biliyor muydunuz?

Botticelli, Michelangelo, Leonardo,Raffaello,Tiziano ve Caravaggio gibi sanatçılara ait eserler, bu müzede kaçırılmaması gereken eserlerdendir.

Galeri Floransa’nın merkezi denilebilecek bir yerde. İçerisinde bulunan kafeler ve lokantalarda vakit geçirilebilinse de bizler zaten evimizde, oturduğumuz yerde galeriyi gezebiliriz.

7- British Museum – Londra

Uffizi Galerisi – Floransa

Kuruluşu 1700’lü yıllara dayanan, eski çağ ve etnografya koleksiyonlarına ev sahipliği yapan Londra British müzesinin giriş katında Kral 2. George tarafından kurulan krallık kitaplığı, 1. katında el yazmaları, madalyonlar, 2. katında ise Sloane’nin son derece kıymetli objeleri, tarihi antikaları, el yazmaları ve tarihi yapıtlardan oluşan eserleri bulunuyor.

Müzede çizgiler ve baskılar, madalyonlar, eski çağ yapıtları ve etnoğrafi bölümü olmak üzere dört alan sizi karşılıyor. Eski yapıtlar bölümü; Antik Roma, Mısır, Eski Yunan, tarih öncesi İngiltere ve orta çağ eserlerinden oluşuyor.

Aynı zamanda Asubanipal’a ait Asur kabartmalarını, Sutton Huo Gemi mezarlığını, tunç ve fil dişinden yapılma Afrika heykelciklerini, Amithabba budasını, Mumyalanmış Kediyi, Mildenhall hazinesini, II. Ramses, Fundalıktaki Koç heykelini, Portland’daki vazoyu, Parthenon Heykellerini görebilirsiniz.


Call Now Button
Modd Whatsapp